Ana sayfa Donanım Xbox One X”in çıkmasına az bir süre kala cihazın hangi özellikler ile...

Xbox One X”in çıkmasına az bir süre kala cihazın hangi özellikler ile birlikte geleceğini bilmenizde fayda var!

0

Bildiğiniz üzere, artık Xbox One X”in çıkışını gerçekleştirmesine sayılı günler kaldı. Muhtemelen, haberlerimizi okurken veya başka bir şekilde 4K, HDR, Supersampling ve daha başka terimler duymuşsunuzdur. Eğer burada bahsettiğimiz kelimelerin ne anlama geldiğini hep merak ettiyseniz, şu anda doğru yazıdasınız demektir. Zira, bu seferki yazımızda, sizlere bazı kavramlar hakkında bilgiler vereceğiz. Sebebini soracak olursanız da, bu bahsini ettiğimiz kavramların, Xbox One Xiçerisinde büyük bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

4K, UHD, Ultra HD nedir?

Eğer basit bir şekilde anlatmak gerekirse, standart olarak alışmış olduğumuz 1920×1080çözünürlüğün, 3840×2160″a ayarlanması olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca bu çözünürlük, 2160p olarak da bilinir. Bunun anlamı da, bu çözünürlüğü destekleyen herhangi bir ekranın, alışageldiğimiz 1080pekranlardan kat kat daha kaliteli bir görüntü ile bizleri karşılayacak olması.

Xbox One X”in bu konuyla ne alakası olduğunu düşünenler olabilir. Yakın bir tarihte, biz oyuncuların beğenisine sunulacak olan Xbox One X de, 4K gibi müthiş bir görüntü kalitesini destekliyor olacak, tabii eğer elinizde bu çözünürlüğü destekleyen, uygun bir ekran varsa. Yazımızın baş kahramanı olan konsol, 4K çözünürlük kalitesini gerçek anlamda kaldırabilecek olan tek cihaz.

4K ile pek de bir farkı olmayan bir özellik olan UHD”den de bahsedelim. Her ikisi de aynı mekanın adamı, fakat UHD, Ultra HD gibi kavramlar, markaların kendi televizyonlarını sattırmak için kullandığı bir kavram. Eğer olur da üzerinde UHD ya da bahsini ettiğimiz kavramlardan herhangi birine sahip olan bir televizyon alırsanız, 4K çözünürlüklü bir cihaz aldığınızdan emin olabilirsiniz. Markaların, cihazlarını sattırmak için farklı kavramlara yöneliyor olması, biraz kafa karışıklığına yol açıyor ne yazık ki.

HDR nedir?

Her ne kadar bizlere keskinlik ve daha net görüntüler sağlayan özellik, yüksek çözünürlük olsa da, başta siyah ve beyaz olmak üzere daha derin, daha çeşitli renklendirmeler ile bizlere asıl görselliği sunan özellik HDR”ın ta kendisi. Muhtemelen böyle bir özelliği göstermek, anlatmaktan daha kolay olacaktır, fakat yine de şansımızı denememizde fayda var.

Gözlerinizi kapatın ve masmavi bir gökyüzü hayal edin. Gökyüzüne de birtakım bulutlar yerleştirin. üst üste veya yan yana, nasıl isterseniz artık. Bu hayal ettiğiniz bulutların, birbirleri üzerinde gölgelendirme yapamadıklarını düşünün. Bunun sonucunda da, karşınızda kocaman mavi bir varlık kalacaktır öylece, boş bir şekilde ve hiçbir derinliği olmadan. Sonra, tekrar gölgelendirin bulutlarınızı ve o bulutların kıvrımlarına kadar ayrıntılı bir şekilde incelenebilir olduğunu düşünün. HDR özelliği de, filmlerin ve oyunların bu şekilde, daha yüksek kaliteyle görüntülenebilmesini sağlıyor.

Supersampling ne peki?

O kadar yüksek çözünürlüklerden bahsettik ve öve öve bitiremedik. Fakat, sizlere bahsetmediğimiz bir şey daha var, ki açıkçası bu zamana kadar söylemediysek bayağı ayıp etmişiz demektir. Xbox One X gibi bir canavarın üzerinde, harikalar ötesinde oyunlar oynayabilmek için, ille de yüksek çözünürlük kalitesi destekleyen bir ekrana ihtiyacınız yok. çünkü, sizlere asıl kaliteli görüntüyü sunan özellik, Supersampling”in ta kendisi.

Supersampling özelliğinin ne yaptığından da bahsetmeden geçmek olmaz tabii. Bu özellik, yüksek çözünürlüklü görüntüyü alıyor ve 720p, 1080p ya da artık her ne ise kullandığınız ekranın çözünürlüğü, ona göre ayarlıyor. Yani, eğer Xbox One X”in bütün gücünü göremeyeceğiniz için üzülüyorsanız, hiç kafanızı takmayın. Supersampling sizin en tatlı dostunuz olabilir.

Xbox One X Enhanced mevzusu ne peki?

Böyle bir kavramın bizler arasında bulunuyor olmasının arkasındaki sebep, geliştirici ekiplerin, biz oyuncular için sunmuş oldukları yapımın, Xbox One X”e özel bir şeyler kattığını göstermek için. Buna örnek olarak, daha hızlı geçen yükleme ekranları, daha yüksek çözünürlük kalitesine sahip olan dokular, daha yüksek FPS gösterilebilir. Tabii, bu tarz geliştirmeler tamamen geliştirici ekibin insafına ve seçimine kalmış bir durum.

Yani, eğer oynamakta olduğunuz bir oyunun üzerinde, “Xbox One X Enhanced” yazıyorsa, anlayın ki, sizleri Xbox One X platformunun gücünü sonuna kadar hissedebileceğiniz bir tecrübe bekliyor. Karşınıza çıkacak olan geliştirmeler, tamamen geliştirici ekibin seçimine bağlı olarak değişiklik gösteren özellikler olabilir. Bu yüzden, her oyunda aynı geliştirmeleri beklememenizde fayda var.

Xbox One X Enhanced güncellemelerinin çıktığını nasıl anlarım?

7 Kasım 2017 tarihinde Xbox One X çıkışını gerçekleştirince, henüz hala bazı oyunlar, böylesi bir güncellemeyi çıkarmamış olabilir. Bu güncellemeleri takip etmenin açık ara en iyi yolu, gözünüze kestirmiş olduğunuz yapımların internet veya sosyal medya sayfalarını takip etmeniz, gelişmelerden haberdar olmanız. Bu sayede, kesinlikle böylesi büyük ve önemli bir güncellemeyi kaçırmayacaksınız.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here