Ana sayfa Haber Xbox One S geçmiş nesillerine nazaran daha başarılı gidiyor

Xbox One S geçmiş nesillerine nazaran daha başarılı gidiyor

0

Xbox One”ın 2013″te satışa sunulmasının ardından ilk önemli güncelleme hareketi Xbox One S ile geldi. Xbox One”a göre kimi farklılıklara sahip olan One S, özellikle ilk kez konsol alacak oyun meraklıları için ideal bir seçenek durumunda.

 

Microsoft”un yüzde 40 oranında küçülen ve yenilenen oyun konsolu Xbox One S, dünya ile aynı anda 2 Ağustos”tan itibaren Türkiye”de de satışa sunuldu. 2 Ağustos”tan itibaren Türkiye”de piyasaya sürülen Xbox One S”in çıkışı 2 TB”lık Limited Edition sürümüyle olacak. Sınırlı sayıdaki bu ürünler sadece MediaMarkt mağazalarında satışa sunuluyor. Xbox One S, Bluetooth özelliğine sahip yeni nesil kumanda kolu, 4K ve HDR desteği ile oyunseverlerin beğenisine sunuluyor.

 

Microsoft”un Haziran ayında ABD”nin Los Angeles şehrinde düzenlenen E3 oyun fuarında duyurduğu Xbox ailesinin yeni üyesi Xbox One S, iddialı özelliklerle geliyor. 4K ve HDR (Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme) desteği ile oyunculara çok daha yüksek bir görüntü kalitesi sunan Xbox One S, Bluetooth özelliğine sahip yeni kumandasıyla da hem konsolda hem PC”de iddialı bir kablosuz deneyim fırsatı sağlıyor. Eski konsollardaki güç ünitesini de cihazın içinde bulunduran yeni konsolun rengi “”robot beyazı”” olarak tanımlanıyor.

 

Bluetooth destekli yenilenen kumanda

 

Xbox One S ile birlikte Xbox One kumandasının güncellenmiş sürümü oyunseverlere sunulan yenilikler arasında yer alıyor. Bluetooth desteğine sahip kablosuz kumanda ile kapsama alanı 5.5 metreye ulaşırken, oyuncular kumandayı Windows PC ile de kullanma fırsatı yakalıyor. Ayrıca konsol gibi beyaz renkte olan bu kumandanın arkasında dokulu tutma noktaları bulunuyor.

 

4K ve HDR desteği

 

Yenilenmiş görsel tasarımın dışında, Xbox One S selefine göre birtakım teknik farklılıklar da içeriyor. Bunların en dikkat çekici olanı 4K Ultra HD video desteğiyle, hem oyun hem de video için getirilen HDR yetenekleri. Xbox One S, HD kalitesinden 4 kat daha iyi bir görüntü çözünürlüğü vaat ediyor. Xbox One S”teki HDMI 2.0a portu sayesinde 60Hz”de 4K yayın mümkün oluyor.

 

Gears of War 4 ve Forza Horizon 3 gibi oyunlarda daha zengin, daha parlak renklerle oyunların görsel keyfini artarken, açık renkler ile koyu renkler arasında daha yüksek kontrast oranı sağlayan Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme teknolojisi ile oyunların gerçek görsel derinliğini ortaya çıkarıyor.

 

HDR desteği, yüksek dinamik aralıklı görüntüleme olarak tanımlanabilir. Xbox One S”te sunulan HDR özelliği ile birlikte görüntüler daha kaliteli bir kontrast derinliği ile gelecek.

 

Oyunseverler, 4K içerikleri Netflix ve Amazon Video ile çevrimiçi yürüterek Ultra HD Blu-ray filmleri Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme ile göz alıcı görsel kalitede izleme şansına sahip olacak.

 

Fiyatı

 

Türkiye pazarına 2 TB kapasiteye sahip özel ve sınırlı sayıda üretilmiş sürümle giriş yapan Xbox One S, 1.899 TL fiyat etiketiyle satışa sunuldu. Bu özel üretim konsollar aynı zamanda internet siteleri üzerinden de satın alınabiliyor. Eylül ayı itibarı ile ise 1 TB kapasiteli yeni Xbox One S modeli 1.699 TL fiyat etiketiyle satışa çıkıyor olacak. Konsolun öne çıkan özelliklerini konunun devamında bulabilirsiniz.

 

Xbox”ın önceki nesilleri

 

İlk Xbox Kasım 2001″de piyasaya sunulmuştu. Avrupa”ya ise tam 6 ay sonra geldi. İşin daha da vahimi ise konsolun Türkiye”deki satışlarının yıllar sonra başlaması (Ah Microsoft). İlk Xbox biraz büyükçeydi, ancak kaliteli ve sağlam bir yapısı olduğuna dair pek fazla eleştiri de almadığını belirtmek gerek.

 

Ardından 2005″te iki numaralı Xbox geldi. Xbox 360 adıyla gelen konsol, daha küçük olmasının yanı sıra dik şekilde de konumlandırılabiliyordu. Harekete duyarlı Kinect sistemini de oyun severlere sunacaktı. Hareket sensörü ve kamerayla gelen bu sistem, oyunun içinde daha yoğun şekilde entegre olunması anlamı taşıyordu. çok geniş kitlelere ilk konsol modelindekinden daha hızlı şekilde ulaştı. ülkemizde de ilgi gördü. 2013″te yapılan bir açılamada dünya genelinde o zamana kadar 80 milyon adet sattığı belirtilecekti. Bu rakam olağanüstüydü.

 

2013 ise yeni nesil olarak adfedilen PlayStation 4 ve Xbox One”ın çıkış yılı olacaktı. Daha iyi bir kasa, gelişmiş özellikler, arabirimler derken One, internet üzerinden oyun indirme ve PC entegrasyonuyla dikkat çekti.

 

2016″da gelen Xbox One S ise en yeni konsol durumunda. Daha küçük olması, dikey konumlandırmalarda düşmemesi için içinden çıkan özel bir parça, daha zarif kontrolcüsü ve elbette Xbox One”daki devasa güç kaynağının konsolun içine entegre edilmiş olmasıyla dikkat çekti.

 

Peki satın alınır mı?

 

öncelikle daha modern görünüm, daha iyi görüntü kalitesine sahip oyunlara imkan sağlaması, o korkunç güç kaynağını devre dışı bırakan tasarımıyla pek tabi Xbox One”ın yerine geçebilir. Ayrıca ilk kez konsol alacak oyun meraklıları için de son derece yüksek segmentli bir alternatif durumunda.

 

öte yandan Sony”nin de Xbox One S”e cevap maiyetinde bir hamlede bulunması kesinleşti. Japon şirketin PlayStation Neo adlı modeli de kısa süre içinde teknoloji raflarında sert rüzgarlar estirebilir. Her zaman olduğu gibi Xbox – PlayStation rekabeti/kararsızlığı önümüzdeki süreçte de söz konusu olacak.

 

 

Xbox One S”ten kısa süre sonra PlayStation Neo gelecek. Her zaman olduğu gibi Xbox – PlayStation rekabeti/kararsızlığı önümüzdeki süreçte de söz konusu olacak.

 

Xbox ismi nereden geliyor?

Nedir bu Xbox diye düşünülebilir, buradaki “X”, PC oyunlarında sıklıkla güncellenen grafik API”sı DirectX”e selam maiyetinde.

 

Necibe özer: “Amacımız daha kompakt ve şık bir konsol üretmekti”

 

Microsoft Türkiye Xbox Kategori Müdürü Necibe özer yapmış olduğu açıklamada daha kompakt ve şık bir Xbox yapmak istediklerini, bunun yanı sıra pazarda HDR ve 4K videoya doğru olan eğilimi de gördüklerini dile getirdi. özer sözlerine şöyle devam etti: “Konsolu güncellemeye karar verdiğimizde bazı yeni teknolojileri de kucaklama kararı aldık ve tüm bunları ürünün temel birer parçası hâline getirdik.” dedi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here