Ana sayfa Donanım Xbox One için VR çalışmaları rafa kaldırıldı

Xbox One için VR çalışmaları rafa kaldırıldı

0
Mountain View, ABD - 4 Mart, 2015

Sanal gerçeklik ve karma gerçeklik fanları Microsoft’tan gelen haberle yıkıldı. Daha önce Xbox One oyun konsoluna bu teknolojileri entegre edeceğine söz veren firma, yeni açıklamasıyla bu düşünceyi terk etti.

Gameindustry.biz ile konuşan Microsoft şef tanıtım yetkilisi Mike Nichols, şirketin Xbox One konsollarına yönelik bu alanda bir planı olmadığını belirtti. Bu açıklama, daha önce Xbox sorumlusu Phil Spencer’ın verdiği VR entegrasyonu sözüne ters düştü.

xbox-one-x-e3-2017-7833-016

Microsoft konsol alanında R atmış olsa da VR ve MR için PC’ye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Nichols tarafından yapılan açıklamanın gerekçesi sorulduğunda gelen karşılık PC’nin “muhtemelen en iyi platform” oluşu, herkese açık oluşu ve şuan PC’yi bu alanda destekleyen birkaç firmanın var olması şeklinde oldu.

İlgili İçerik: Sanal gerçekliğin kullanılma şekilleri

Konsol alanında yapılan bu u dönüşü her ne kadar ciddi olsa da Microsoft’un VR ve MR alanındaki çalışmaları sürüyor. Son raporlara göre yeni bir HoloLens yolda ve bunu destekleyecek MR hareket sensörleri de herkesin ulaşabileceği şekilde fiyatlandırılacak.

Sony’nin başaramadığını gören Microsoft, Xbox One’da işleri zorlamak istemiyor.

Sony tarafından yakın zamanda açıklanan verilere göre firmanın PlayStation VR satışları pek de istediği gibi gitmiyor. Erken VR pazarına giriş yapmakta zorlanan Sony’yi dikkate alan Microsoft muhtemelen tam bu sebepten Oculus ve HTC gibi firmaların PC’ye donanımlar çıkarıp sektörü hızlandırmasını kendine faydalı görüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here