Ana sayfa Makale WWDC 2018: Apple Yazılımda Atılım Yaptı

WWDC 2018: Apple Yazılımda Atılım Yaptı

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) 2018’de bu yıl daha çok yazılımı gündemine aldı.

1

Açılış konuşmasında her zaman etkinlikle ilgili önemli duyurularda bulunulurdu. Bu kez de MacOS, iOS, ARKit ve daha fazlası için yapılan güncellemelerden bahsedildi. İşte konferansın açılış konuşmasında bahsedilen ve sonraki günlerde detayı olarak geliştiricilere tanıtılan önemli noktalar.

iOS 12

iOS 12 oldukça parlak bir görünümde. iOS’un en yeni sürümü her zaman Apple’ın geliştirici konferansının büyük bir parçası olur ve bu yıl da farklı değildi. Apple’ın da bunun üzerinde çok zaman harcamak için iyi bir sebebi vardı. iOS 11, yeniden tasarlanan bir Kontrol Merkezi ve Uygulama Mağazası ile birlikte daha fazla özelleştirilebilirlik ve erişilebilirlik seçenekleri sunmak üzere yola çıkmıştı. Apple, iOS 12’yi tüm iOS cihazlarda, 2013’e kadar olanlar da dahil olmak üzere, performans iyileştirmesi için uyarlıyor. Apple, uygulama yükünün birkaç kat daha hızlı olduğu noktayı işaret ederek,  iOS’u özellikle ağır yük altında daha iyi çalışmasını sağlamaya çalışıyor.

Ama bunların hepsi şıklık ve parlak performansla ilgili değil. Dijital yaşamımızdaki aşırı trafiği sınırlamayı amaçlayan geliştirilmiş Rahatsız Etmeyin modu da var. Yeni uygulama Ekran Zamanı, kullanıcıların cihazını ne sıklıkla açtığı da dahil olmak üzere iPhone veya iPad’ine ne kadar zaman harcadığını gösteren haftalık bir raporla, cihazlarını daha da akıllı bir şekilde kullanmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Kullanıcılar ayrıca Uygulama Limiti ile uygulamalarda geçirdikleri süreyi de sınırlayabiliyorlar.

Apple donanımında artık, iPhone, iPad ve iPod Touch’ta daha da fazla ebeveyn denetiminin eklenmesi ile birlikte yeni güvenlik özellikleri de var. Yeni işletim sistemi, çocukların cihazlarında ne kadar zaman harcadıklarını izlemenin yanı sıra, zamanı sınırlama ya da yatmadan önce belirli uygulamaları kara listeye alma gibi ekstra ebeveyn kontrolü özellikleri de içeriyor.

Ancak Apple ayrıca, Animoji seçeneklerindeki artış ve Memoji’nin tanıtımıyla iOS cihazlarına dikkat etmek için bize daha fazla neden veriyor. Memoji, kullanıcıların kendi görüntülerinden kendi Animoji yüzlerini oluşturmasını sağlıyor. Samsung’un AR Emoji’lerine benziyor.

w

Apple’a göre, Siri dünyanın en çok kullanılan dijital asistanı ve Apple Siri’yi daha da kullanışlı hale getirmek için çok çalışıyor. Siri’nin yeni “Kısayollar” özelliği, belirli uygulamalara ulaşabilecek ve belirli eylemleri gerçekleştirebilecek veya doğrudan Siri’den kullanıcıya bilgi gönderebilecek. Kullanıcılar ayrıca, tek bir komutla etkinleştirilen bazı karmaşık eylem listeleri oluşturabilecekler. Bunlar, HomePod’da ve WatchOS’taki yeni Siri saat yüzünde bile çalışacak.

ARKit 2

Apple’ın ARKit’i (iOS 11’e entegre edilmiş artırılmış gerçeklik uygulamaları için Apple’ın kendi çerçevesi) hayata geçirmesinin üzerinden sadece bir yıl geçti ancak uzun süredir varmış gibi hissediliyor. iPhone veya iPad’inizi kullanarak herhangi bir yere sanal nesneler yerleştirmek ve fiziksel alanınızda bulunduğuna dair bir yanılsama yaratmak çığır açıyor ve Apple, ARKit 2.0 ile artırılmış gerçekliği öne çıkarıyor.

ARKit 2.0’ın lansmanı AR performansını artıracak ve daha da ilginci, kullanıcıların AR’a birlikte gerçek zamanlı olarak girmesine izin verecek. Konferansın açılış konuşmasında, karakterlerin simüle edilmiş bir ortama yerleştirilmesine ve hatta birden fazla kullanıcının aynı alana girmesine izin veren yeni bir Lego uygulaması da gösterildi.

WatchOS 5

Bu konferansta yeni nesil bir Apple Watch hakkında hiç bir haber almadığımız halde, WatchOS’un bir sonraki versiyonu olan WatchOS 5 hakkında çok şey öğrendik.

WatchOS 5, gelişmiş sağlık izleme özelliklerine sahip olacak. Kullanıcıların, her hafta bir aktivitede arkadaşlarına meydan okumasına izin vermenin yanı sıra, aynı zamanda koşarken gidilen mesafeyi ve tempoyu ayarlamasına da olanak tanıyacak. WatchOS 5, antrenmanları başlattığınızı ve sonlandırdığınızı otomatik olarak algılayacak.

WatchOS 5’teki en büyük eklemelerden biri de yeni Walkie Talkie özelliğidir – Apple Watch’ınızdan arkadaşlarınıza doğrudan kısa sesli mesaj gönderme olanağı sağlıyor.

MacOS Mojave

MacOS Mojave ortaya çıktı ve hem kişisel hem de profesyonel kullanıcılar için bazı ciddi güncellemeler getirdi.

Sergilenen en önemli özelliklerden biri, Masaüstü İstifi’ydi. Karmaşık bir masaüstü yerine MacOS, masaüstündeki tüm simgeleri ve belgeleri ekranın yan tarafındaki önceden hazırlanmış veya kullanıcı tanımlı klasörlere otomatik olarak ayırıyor.

Apple, iOS ve MacOS’u birleştirmeyi planladığına dair söylentileri boşa çıkarırken, iOS uygulamalarını MacOS’a taşımak için çalıştığını doğruladı. Birkaç yıllık proje oldukça uzak sürecek gibi görünse de, Apple bazı klasik iOS uygulamalarını, içerdikleri bazı ek özelliklerle birlikte MacOS’a taşıyacaklarını açıkladı. Borsalar, Haberler, Ev ve Sesli Notlar, Mac’e aktarılacak. Sesli Notlar ayrıca iCloud ile senkronize edilecek ve kayıtlarınıza daha kolay erişmenizi sağlayacak.

Mac App Store ayrıca, uygulamalar ve öneriler için faydalı videolar ve Office 365, Adobe’nin Creative Cloud’u ve diğer büyük isimlerin eklenmesiyle yeniden tasarlanıyor.

Apple ayrıca MacOS için güvenlik özelliklerini artırıyor, Mac’in daha fazla parçası sistemde çalışan tüm uygulamalardan default olarak korunmaya başlıyor. Safari ayrıca default olarak daha fazla web izlemeyi de engelleyecek ve kullanıcıların izleyicilerin kendilerini takip etmelerini isteyip istemediklerini seçmelerine izin verecek.


Bu yazı, Newtech dergisinin Temmuz sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here