Ana sayfa Donanım WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

0

Apple“ın her sene gerçekleştirdiği WWDC etkinliği dört gün boyunca sürdü. WWDC etkinliği 2-6 Haziran tarihlerinde ABD”nin San Francisco eyaletinde gerçekleşti. Dünya Tasarımcılar Konferansı olarak bilinen etkinlikte, her yıl Apple; yeni ürünlerini davetlilere ve tüm dünyaya tanıttı. Yazılımdan, donanıma kadar pek çok konu hakkında tanıtım yapan Apple, böylece ürünleri hakkında bizlere bir ön fikir sağladı. Apple, ABD”nin genelde San Francisco eyaletinde etkinliklerini gerçekleştirir.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Bu yıl da 2-6 Haziran tarihinde etkinliklerini aynı yerde gerçekleştirdi. Apple“ın WWDC etkinliği, Computex etkinliğinden daha fazla ses getirdi. Apple“ın reklam ve satış-pazarlama gibi olayları Computex fuarının önünü kesti desek haksız olmayız herhalde. Computex fuarında da Apple kadar dikkat çeken ürünler vardı. Biz asıl konumuz WWDC 2014“e geri dönelim. Tüm ürünler Apple Yazılım Mühendisi Craig Federighi tarafından tanıtıldı. Tanıtılan ürünleri ve özellikleri başlıklar halinde sizler için sıraladık.

 

Home Kit

 

Apple“ın akıllı ev uygulaması platformu Home Kit“in özellikleri belli oldu.  Home Kit ile evinizin kapısı, garajınızın kapısı bir ağ bağlantısı ve Home Kit uygulaması sayesinde açılacak. Parmakları şaklatmadan sonra yeni bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. Home Kit“in çalışabilmesi için evde kullanılan bir ortak ağ gerekiyor. Yani etkileşime geçeceğiniz tüm sistemler ortak ağ ile tanımlanıp, uygulamaya aktarılmalı. Eşleşme olmadığı vakit, eşyalarla etkileşime de maalesef geçemiyorsunuz. Zaten bu güvenlik için de olmazsa olmazlardan. Uygulama farklı ağ tespit ederse, etkileşimi devre dışı bırakıyor. Sistem eşleşmediği ağları güvenlik tehdidi olarak algılıyor ve kendini korumaya alıyor.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Uygulama ağ şifrelemesinde farklı bir şifreleme teknolojisi kullanıyor. Ayrıca Home Kit, yeni tanıtılan Siri ile de uyumlu olacak şekilde tasarlanmış. Apple, Home Kit için; “Ev otomasyon sistemlerinde lider olacak yeni bir teknoloji tasarladık.” şeklinde konuştu.

 

Touch ID; “Dokunmatik Parmak İzi Sensörü”

 

Apple, WWDC 2014 etkinliğinde “Touch ID” parmak izi okuyucu sensörünü, baştan aşağıya yenilediklerini duyurdu. Apple, Touch ID teknolojisini iOS 8 ile uyumlu hale getirdi. Asıl ve en önemli verimin iOS 8 ile alınacağını Apple yetkilileri belirtti. iOS 8 ile Touch ID, veri saklama kapasitesine sahip olacak. Böylece parayla satın aldığınız uygulamalardan tutun da telefonun tuş takımı ile kitlediğiniz saati bile verisinde saklayacak. Bu teknoloji bu haliyle uçakların kara kutusuna benziyor.  Yalnız etkinlikte Apple, bu duruma tam açıklık getirmedi.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Sadece iPhone 6“nın parmak izi sensörü mü dâhili depolama birimine sahip, yoksa tüm parmak izi sensörleri mi dâhili depolama birimine sahip? İşte kafa karıştıran noktada bu. Apple, verilerin TouchID“de saklanacağını duyurdu. Yani verilerin nasıl saklandığı ile ilgili herhangi bir bilgiyi, bizlerle paylaşmadı. Yeni ToucID ile güvenliğin, ikiye katlandığını Apple açıkladı.

 

iOS 8″in klavyesi yenilendi

 

Apple, WWDC 2014“te üçüncü parti yazılımları destekleyecek klavyesini de tanıttı. Klavye; Swiftkey ve Swype tarzı olacak. Android uygulamalarında desteklenen geniş klavye desteği, bundan böyle yeni iOS 8 ile iPhone ve iPad“lere de gelecek. Apple“ın klavyesinin en önemli özelliği ise hızlı bir şekilde yazmayla gerçekleşen yazım yanlışlarının önüne geçmesi. Yani klavye, yazım yanlışlarını, otomatik şekilde düzeltecek.  Ayrıca popüler olan kelimelerin kısaltmalarını kullandığınız da klavye; “Kısaltmada bunu mu dediniz?” Uyarısı ile uzun metnini de sizinle paylaşacak. örnek olarak; “Ymk, gldm. Bunu mu demek istediniz? (Yemek, Geldim)” gibi.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Bu uygulamayı QuickType özelliği ile etkinleştireceksiniz. QuickType, şimdilik 14 ülkenin yerel dilini desteklemekte. Bu ülkelerin başında; ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Brezilya, Portekiz, çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İspanya, Tayland gibi ülkeler yer alıyor. Şimdilik Türkiye yok. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül”ün, Apple CEO‘su Tim Cook’a ricasıyla bu sorun yakın bir zamanda çözülebilir.

 

Apple Store baştan aşağıya yenilenmiş

 

WWDC 2014″te Apple, her şeyi baştan aşağıya yenilemiş. Buna App Store da dâhil. Apple CEO“su Tim Cook, Apple“ın en işlek dükkânı, App Store“u yenilediklerini duyurdu. Bundan böyle AppStore“da uygulama satın alırken çok fazla düşünmenize gerek kalmayacak; çünkü Apple, uygulamalara video ön izleme desteği ekleyecek.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Böylece uygulamayı satın almadan önce uygulama ile ilgili detaylı bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız. Ayrıca Tim Cook; App Store”un eskiye oranla daha kullanışlı olduğunu etkinlikte duyurdu. 

 

iOS ve Mac OS X ile rakiplerinin işletim sistemi kullanım verileri açıklandı

 

Tim Cook, hem gelecek ile ilgili planlarını, hem de işletim sistemi kullanım verilerini açıkladı. Tim Cook; “40 milyon elektronik cihazda Mavericks işletim sistemi, 800 milyon elektronik cihazda da iOS işletim sistemi yer alıyor. Apple, bilgisayar satışlarının yüzde 50″lik kesimine sahip.” dedi. Gartner”ın birinci çeyrek raporuna göre Apple“ın hisselerinde, düşüş var. Apple, halen ABD”deki bilgisayar pazarının yüzde 10.8″ini elinde bulunduruyor. Mobil işletim sistemi savaşlarında Apple, Android ile sıkı bir mücadele içinde.  Android”li cihazların yüzde 91“inde Android işletim sistemi, yüzde 9“unda da en son sürüm 4.4.2 Kit Kat yüklü.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Diğer işletim sistemi pasta dilimlerine göre yüzde 89 iOS işletim sistemi, yüzde 11″de Windows işletim sistemi olacak şekilde dilimler bölüşülmüş. Mobil cihazlarda, pastada; Android önde gidiyor. Tim Cook, yeni cihazlar ve güncelleştirmelerle Android ile aralarındaki farkı kapatacaklarını belirtti.

 

Apple iCloud”u duyurdu

 

Apple Yazılım Mühendisi Craig Federighi, bu konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Federighi; “Apple“ın iCloud servisinin, hem Google“ın hem de Windows“un bulut sistemleriyle uyumlu olmasına çalışıyoruz.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

iCloud ile bulut depolama sisteminde, artış olmasını umuyoruz.” şeklinde konuştu. iCloud ilk kullananlara ücretsiz olarak 5 GB depolama hakkı tanıyacak. ücretli kullanmak isteyenlere ise 20 ve 200 GB arasında değişecek, depolama hakkı sağlayacak.

 

Apple, Safaricileri unutmadı

 

Apple, WWDC 2014“te yeni amiral gemisi Yosemite“i tanıttı. Yosemite dolu dolu özelliklerle gelecek. Apple, eski işletim sistemi Safariyi kullananları da unutmadı. Apple, Safariye yeni özellikler kazandırmış.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Yenilenmiş Safari“nin özellikleri ise şunlar: İşletim sisteminde gerçekleştirilen görevlerde, sistemin otomatik güç koruma moduna geçmesi,  yeni sekmeler, gizlilik modu, yenilenmiş kullanıcı ara yüzü, favori programların adres çubuğunda listelenmesi, NetFlix ve HTML tabanlı video oynatma desteği, Firefox ve Chrome OS desteği, Bing arama uzantılarında Japonca dil desteği. 

 

OS X Yosemite tanıtıldı

 

Apple, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları için en son çıkardıkları işletim sistemi OS X Yosemite“i, WWDC 2014“te tanıttı. Geçen yıl başlayan, masaüstünde çalışan uygulamaların, mobil cihazlarla çalışması uygulaması bu yıl da devam edecek. İlk pilot uygulama Mavericks ile başlamıştı. Şimdi ise Yosemite ile devam edecek. Yeni işletim sistemi ile Haritalar ve iBooks uygulamaları birbirleriyle eşleşecek. Bunun sözünü geçen yıl Tim Cook vermişti. Bu yıl da gerçekleştirmiş.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Apple Yazılım Mühendisi Craig Federighi, Yosemite ile ilgili açıklamalarda bulundu. Federighi; “Yosemite ile ekran yazı boyutlarını düzelttik. Ekranımızdaki yazılara temiz bir şekilde bakabileceksiniz. Ekran, eskiye oranla daha net. Pencere uygulamaları ve masaüstü uygulamalarını, daha dinamik bir hale getirdik. Kişiselleştirebilir, hava sıcaklığını ölçen dereceyi, işletim sistemine dâhil ettik. Araç çubukları bölümünü biraz daha koyu renklere çevirdik.” dedi.

 

Apple“ın, bilgisayarlar için ürettiği OS X Yosemite, iOS cihazlı iPhone“lar üzerinden gelen aramaları, bilgisayar ile yanıtlayabilecek. iMessage ile yaptığınız sohbetleri de OS X Yosemite“e aktarabileceksiniz. Ayrıca Apple, Android cihazlardan gelecek mesajların da Yosemite ile cevaplanabileceğini belirtti. Apple, bu konuda çalışmalarını sürdürmekte. Yosemite”in kullanıcılarla buluşması için sonbahar ayını beklemesi gerek.  Apple, iOS 8“e; Family Sharing; “Aile Paylaşımı” özelliği kazandırmış.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Aile paylaşımı ile kitap, film ve uygulamalarınızı aile içinde kolayca paylaşacaksınız. Aile paylaşımı; 6 ve daha fazla olacak kişi sayısına göre gerçekleşecek. Aile paylaşımlarında yapacağınız ayarlar ile paylaşımlarınızı otomatik olarak da gerçekleştirebileceksiniz. iOS 8“in de kullanıcılarla buluşması sonbahar ayında gerçekleşecek.

 

iOS 8 Bildirim Merkezi tanıtıldı

 

Merakla beklenen yenilik en sonunda iOS 8“e eklenmiş. Apple tasarımcıları eklenti araçlarını, iOS 8“de yer alan “Bildirim Merkezi“nde gösterecek. Apple Yazılım Mühendisi Craig Federighi, en son ki yeniliği, basın mensuplarına tanıttı. özellikle Federighi, yeni özelliğin; Google“ın Android işletim sisteminden farklı olduğunun altını çizdi.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Hatırlanacağı üzere iOS işletim sistemli mobil cihazların; “Home” ev tuşuna basıldığında eklenti araçları ana ekranda gözükmüyordu. Yeni güncelleştirmelerle bu eklentilerin, telefonun ana ekranına düşmesi sağlanacak. iOS 8, bu sonbahar ayında kullanıcılarla buluşacak.  

 

iOS 8 tanıtıldı

 

iOS 8“in özelliklerini sizler için anlatalım. iOS 8 uygulama paylaşımına izin verecek. Yüklenen programlar; tabletten tablete, telefondan telefona taşınacak. Tümleşik çeviri desteği; hangi tarayıcıyı iOS 8 üzerinde kullanıyor, oluyorsanız olun. iOS 8, tüm sayfaları otomatik çevirecek. –Japonca da dâhil- Pinterest ile fotoğraf paylaşabileceksiniz, yakın bir zamanda bu konuyla ilgili, Apple üzerinden bir güncelleştirme de alabileceksiniz. Ağ bağlantılı hizmet uygulamalarını paylaşabileceksiniz.  Apple ve Twitter gibi. üçüncü parti uygulamalar için klavye desteği ve eklenti bildirimleri iOS 8″e eklenmiş. Varsayılan depolama birimindeki dosyalar detaylı bir şekilde taranıp, tüm dosyalara ulaşıp, yedekleyebileceksiniz. iOS 8 ağ bağlantılar için veri paketi gönderimi desteği sağlayacak.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Uygulamalarla ile ilgili ekran görüntüsü, mobil cihazlar üzerinden alınacak. Fotoğraflar direkt olarak fotoğraflar bölümünden düzenlenecek. –Hiçbir aracı program olmadan- Açılır pencere desteği iOS 8 ile gelecek. Yani iOS 8 üzerinden istediğiniz kadar sekme açabileceksiniz. Belgeler otomatik olarak çevrilecek –Yani çevirici dil desteği eklenmiş- Microsoft, sözlü çeviriye de geçti. Sözlü çeviriyle ilgili Apple cephesinde yeni gelişmeler yaşanabilir.

 

Apple yeni yazılım dili Swift’i tanıttı

 

Apple, gerek bilgisayar gerekse mobil işletim cihazına program tasarlarken Objective C program dilini kullanıyordu. Yani Microsoft“taki C: programlama dili gibi. Objective C olmadan, hiçbir Apple programının, programlanamayacağını belirten Apple Yazılım Mühendisi Craig Federeghi, Swift ile Objecive C“yi bir adım daha öne götüreceklerini belirtti.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Swift; iOS ve OS X uygulamalarının, iki kat daha hızlı çalışmasını sağlayacak. Swift; sosyal medya ve 3D oyunlarda iki kat daha fazla performans alınmasını sağlayacak. Oyunlarda doku filtresi kalitesinin de Swift ile arttırılabileceğini, Apple belirtti.

 

Apple Metal”i tanıttı

 

Apple“ın oyun geliştiricilerini hedefleyerek sunduğu Metal, yeni bir 3D API yani 3 boyutlu program uygulama ara yüzüne sahip.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Metal ile birlikte geliştiriciler, Apple“ın işlemci gücünü kullanarak çok güzel, interaktif üç boyutlu grafikler elde edebilecek. Apple, Metal ile oyunların 10 kat daha hızlı çizgi hızlarına sahip olacağını söyledi.

 

iOS 8″deki Siri, şarkıları bulacak

 

Shazam“ın bulamadığı şarkılar artık Siri”ye emanet olacak. Yani yakın zamanda Shazam“ın pabucu, iOS ile dama fırlatılacağa benziyor. Peki, bu özelliği nasıl gerçekleştireceksiniz? Ana ekranda sesli komut desteğine; “Hey Siri, bu şarkının adı ne?” diye soracaksınız. Siri de size şarkının adını bulacak. Android“de sesli komut desteği için “Home” ev tuşuna uzun süre basılması gerekiyordu. Apple da rakibi gibi bu özelliği kolaylaştırmış.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Siri ile şarkı bulma işi sadece iTunes üzerinden satın alınan parçalar için geçerli olacak. Yalnız iTunes üzerinden satın alınan parçalarda zaten parça isimleri girilmiş oluyordu. Bu haliyle Siri“nin; nasıl bir yardımı dokunacak? Bekleyip göreceğiz.

 

Apple en son model Sağlık Uygulamalarını tanıttı

 

Apple, sağlık uygulamalarını iOS 8 ile bütünleştirmiş durumda. iOS 8“in sağlık uygulamaları Nike“ın giyilebilir cihazlarıyla da uyumlu olacak. Ayrıca sağlık uygulamaları, her kişinin; boyunu, kilosunu, ölçüsünü ve kronik hastalıkları da dâhil her şeyini bilecek. Yani uygulama kişiye özel verileri hafızasında saklayacak. Veriler; Passbook tarzı uygulama ile şifrelenecek. Sağlık uygulamaları M7 işlemcili iPhone 5s“te de çalışacak. En son çıkacak olan iWatch“ta da bu özelliğe yer verilecek.

 

 

WWDC 2014 ile hayatımıza kimler girecek?

 

 

 

Sizin ani bayılmanızı Health Kit uygulaması sezerek, bunu en yakın sağlık kuruluşuna bilgi olarak aktaracak. Uygulamanın yaşayacağınız sağlık problemlerini sezip, yardım edeceğini, Apple Yazılım Mühendisi Craig Federighi anlattı.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here