Ana sayfa Donanım WPA3 Protokolü: Son 10 yılın en büyük Wi-Fi güncellemesi!

WPA3 Protokolü: Son 10 yılın en büyük Wi-Fi güncellemesi!

0

On yıldır aynı güvenlik protokolünü kullanan Wi-Fi cihazları, Wi-Fi Alliance tarafından yapılan açıklamayla büyük bir yenileme aldı. Organizasyon bugünden itibaren WPA3 destekli ürünleri sertifikalamaya başladı. Öncülü WPA2, 2004 yılından beri kullanılan en güçlü güvenlik protokolü olarak hayatımızdaydı.

Wi-Fi aracılığıyla internete bağlanan cihazlarda köklü değişikliklere vesile olacak yeni protokol, en çok hackerların şifrenizi arka arkaya farklı denemeler yaparak tahmin etmesine engel olma özelliğiyle karşımıza çıkıyor. Hackerlar WPA3 ile korunan bir Wi-Fi ağının şifresini doğru tahmin etse bile ulaşabilecekleri bilgi miktarı bir hayli az.

WPA3 ağınıza yapılacak çevrimdışı saldırıları engelleyecek

Yeni güvenlik protokolü tabiki bir gecede eskisinin yerini almayacak. Yıllar içerisinde yavaş yavaş gerçekleşecek adaptasyon süreci kullanıcılar sistemlerini yeniledikçe hızlanacak. WPA3 kullanmaya başlamak için ilk yapılması gereken protokolü destekleyen yeni bir modem satın almak olacak. Yeni bir modem almak dışında bu protokolü kullanmanın tek alternatifi üreticinin cihazı yazılımsal olarak güncellemesi olacak. Modem dışında Wi-Fi ağına bağlanarak internete ulaşan tüm cihazların da aynı şekilde WPA3 uyumlu olanlarıyla değiştirilmesi ya da güncellenerek uyumlu hale getirilmesi gerekecek. Neyse ki yeni güvenlik protokolü, geriye dönük uyumluluğa sahip, yani evinizdeki sadece bir cihaz WPA3 olsa da diğer WPA2 cihazlarla uyum halinde çalışabilecek.

WPA3 güvenlik protokolünün hayatımıza ekleyeceği en büyük özellik hackerlara karşı eklenen çevrimdışı saldırı koruması olacak. Wi-Fi ağından akan bilgilerin yakalanarak özel bir bilgisayarda incelenmesi, tahmini şifrelerin bu dosyayla karşılaştırılması ve uyum sağlanınca asıl ağa izinsiz giriş elde edilmesi şeklinde işleyen saldırı artık tarih olacak. WPA3 protokolünü kullanan bir modemin yayın yaptığı paketler, sadece bir şifre denemesine izin verecek. Potansiyel bir saldırgan, yeni denemelere devam edebilmek için ağa sürekli olarak bağlı kalmak zorunda olacak. Bu sürekli bağlılık da neyse ki yetmeyecek çünkü artık modem ayarları yanlış giriş sayısını kısıtlamaya imkan sağlayacak.

Asus Rog Rapture Gaming Router - WPA3 ile en alakalı görsellerden...
Bir Wi-Fi güvenlik protokolü için nasıl bir görsel koyabilirdik ki? En iyisi bol antenli bir modem koyalım! | Görsel: The Verge

Güncellenen güvenlik protokolü, kullanıcı tarafında hiçbir değişikliğe sebep olmayacak. Kullanıcılar şimdiye kadar olduğu gibi bağlanmak istedikleri ağa tıklayıp şifrelerini girecekler ve interneti kullanmaya başlayacaklar. Aktardığımız özelliklerin tümü kişisel ve ev kullanıcıları için geçerli olmakla birlikte iş dünyasındaki kullanımlar için de Wi-Fi Alliance tarafından ciddi güncellemeler yapıldı.

2020 yılından itibaren WPA3 iyiden iyiye yaygınlaşacak

Yeni bir Wi-Fi teknolojisi 802.11ax ile birlikte bu protokolün de daha hızlı yayılacağını öngören Wi-Fi Alliance, pazar bu protokole biraz uyum sağladıktan sonra harekete geçecek. 2020 civarında yeni kablosuz ağ cihazlarında zorunlu kılınacak protokol, o tarihten sonra yayılmada bir doping alarak her yerde karşımıza çıkmaya başlayacak.

Kablosuz ağ altyapılarında halka sunulan bu yeni güvenlik protokolü üreticiler tarafından son derece sıcak karşılandı. Birçok teknoloji üreticisi firma protokole destek verdiğini ve ürünler tanıtacağını açıklarken bunların arasındaki Qualcomm, yeni bir çip üretmeye başladı bile! Yeni Wi-Fi teknolojisi 802.11ax ile birlikte WPA3’ü de önümüzdeki yıllar içerisinde akıllı telefon ve tabletlerde görmeye başlayacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here