Ana sayfa İnternet Word ile kendi blog”unuzu yaratın

Word ile kendi blog”unuzu yaratın

0

Kendi blog”unuzu oluşturmak için Word 2007 kullanabilirsiniz

Blog”lar yaşadıklarınızı, düşüncelerinizi ve yorumlarınızı tüm dünyayla paylaşmanızı sağlayan, son zamanların en önemli trendlerinden biri. Blogunuzu oluşturmak için kullanabileceğiniz programlardan biri de Word 2007. Hiç aklınıza gelmemiş olabilir, ancak blog için Word 2007 kullanmanın birçok avantajı bulunuyor. örneğin zaten sıklıkla Word kullanıyorsanız, iyi bildiğiniz bir programla, çok daha kısa zamanda yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Ayrıca Word bir çevrimiçi düzenleyiciden çok daha fazla formatlama özelliği sunuyor.

Blog”unuzu oluşturmak

Başlamak için Office tuşuna ve New butonuna tıkladıktan sonra, “New Blog Post” üzerine çift tıklıyoruz. Böylece boş bir sayfa görüntüleniyor. Eğer bir blog hesabını word”e kaydetmediyseniz, “Register A Blog Account” kutusunu göreceksiniz. Buradan Register Now ya da Register Later”ı seçebilirsiniz, ama öncelikle Office Online Link”e tıklayarak Word 2007″nin hangi blog servislerini desteklediğini bir görelim. Desteklenen servisler arasında ücretsiz servislerden WordPress (www.wordpress.com), Blogger (www.blogger.com), Windows Live Spaces (spaces.live.com) gibi popüler blog adresleri bulunuyor.

Açılan boş sayfanın başında “Enter Post Title Here” alanının olduğunu göreceksiniz. Buraya blogunuzun başlığını gururla yazabilirsiniz. Ayrıca Word”ün Ribbon menüsünde “Blog Post” ve “Insert” sekmelerini göreceksiniz. Blog Post sekmesi, Word”de önceden hazırladığınız bir blog sayfasını yayınlamak ve hesaplarınızı yönetmek ve düzenlemek için ihtiyaç duyacağınız fonksiyonları içeriyor. “Insert” sekmesi ise, birçok alandan oluşuyor, bunlardan en büyüğü Illustrations. Bu sekmedeki Picture uygulamasını kullanarak blogunuza görseller ekleyebilirsiniz. Ayrıca yine buradaki Hyperlink sekmesiyse blogunuza link”ler eklemenizi sağlıyor.
önce “Enter Post Title Here” alanına başlığımızı giriyor, sonra da altındaki alana tıklayarak blogumuzu oluşturuyoruz. Blogu oluştururken de Ribbon menüdeki tüm biçimleme araçlarınız kullanarak içeriğimizi zenginleştirebiliyoruz.

Blog”unuzu yayınlamak
Şimdi blogu oluşturduğumuza göre, artık blog servisine yükleyebiliriz. Eğer yeni başlıyorsanız servislerden WordPress ya da Blogger”ı tavsiye ediyoruz, çünkü her ikisi de çok kolay ve pratik uygulamalar. öncelikle blogunuzun kulanızı adı ve parolasınız bilmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda URL bilgisinin de gerekebileceğini hatırlatalım. Ribbon menü üzerindeki “Blog Post” sekmesine tıklıyoruz, sonra da Publish butonunun altındaki oka tıklayarak seçeneklerimize göz atıyoruz. Biz bu noktada “Publish As Draft” seçeneğini tavsiye ediyoruz, böylece blogunuz yayınlanmadan önce siz bir göz atabilirsiniz. “Register A Blog Account” kutusundan istediğimiz blog servisini seçiyoruz ve “Next” butonuna tıklıyoruz. Böylece “The New ….  Account” kutusunda servisimizin adını görebiliyoruz. Hesaba ulaşmak için blogun URL”sini üste yazıyoruz. Burada bir örnek vermek gerekirse, eğer WordPress kullandıysanız ve blogunuzun adı notebookmagg.wordpress.com ise, şöyle görünmeli: http://notebookmagg.wordpress.com/xmlrpc.php.

Kullanıcı adımız ve parolamızı girdikten sonra “Picture Options” butonuna tıklıyoruz. Listeden “Choose My Blog Provider”ı tıklayarak OK”i tıklıyoruz. OK”i bir daha tıklıyoruz ve eğer sayfamızı yayınlamak istiyorsanız Yes seçeneğine tıklıyoruz. Böylece ekranda sayfamızın yayınlandığına dair bir ileti görünecek. Sonra Blog”umuza girerek sayfamıza bakabiliriz. Gerekli değişiklikler varsa yapıp, sayfamızı tüm dünyayla paylaşmaya hazırız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here