Ana sayfa Mobil Windows Phone 8 tanıtıldı!

Windows Phone 8 tanıtıldı!

0

Microsoft, mobil platformu Windows Phone’un yeni sürümü Windows Phone 8’i resmen tanıttı

Yeni Windows Phone’un en önemli özelliklerinden bir tanesi, Windows 8 ile beraber çalışacak işlevlere olması. Bu senenin sonlarına doğru kullanıma sunulacak Windows Phone 8’in şu anki WP7’li cihazlara gelmeyeceğini Microsoft onaylıyor. Ancak şu an piyasadaki Windows Phone’lu cihazlar, WP 7.8 güncellemesini alacaklar.
Windows Phone 8 ile beraber beklenen çok çekirdekli işlemci desteği de gelmiş oluyor. Microsoft, şu an çoklu işlemciler için pil desteği üzerinde çalışıyor. Bunun yanında Windows Phone için iki yeni çözünürlük daha geliyor: 720p ve WXGA (720p+). Microsoft, varolan tüm uygulamaların bu çözünürlüklerde çalışacağını söylüyor.

Microsoft’a göre Windows 8 üzerinde çalışan geliştiriciler, uygulamalarını kolaylıkla telefon platformuna taşıyabilecekler. Aynı biçimde geliştiriciler, varolan Windows Phone uygulamalarını Windows 8 ve Windows Phone 8’e taşıyabilecekler.

 

 

 

Windows ve Windows Phone’u ortak bir platform haline getirmek için çaba harcayan Microsoft, geliştiricilerin oyun dahil birçok içeriği ve donanımı kolaylıkla mobil cihazlara uygulayabilmesine imkan tanıyor. Windows 8 için yazılan bir bilgisayar oyun, ortak kodlar, grafik ve DirectX desteği sayesinde telefonlara çok daha kısa sürede ve daha yüksek kalitede uyarlanabilecek. Internet Explorer 10’un benzersiz deneyimini de mobil kullanıcılarıyla buluşturacak olan yazılım devi, şuan piyasada mevcut tüm akıllı telefonları IE 10’un mobil versiyonuyla geride bırakıyor.

Microsoft, Windows Phone 8’i piyasadaki Windows Phone jenerasyonu için sunmayacak. Ancak şu anki cihazlar, Windows Phone 7.8 güncellemesini alacaklar.
 

WP 7.8’in en önemli özelliği, Windows Phone 8’de de yer alan, daha fazla kişiselleştirmeye izin veren, yeni giriş ekranı. Bu güncelleme, Samsung, Nokia ve HTC’nin ceplerine gelecek. Güncellemenin LG’nin telefonları için sunulup sunulmayacağı ise şimdilik kesinlik kazanmadı.
 

Windows Phone 8’in şu anki Windows’lu ceplere sunulmamasının arkasındaki neden, donanım konusunda yapılan temel değişiklikler. Microsoft, WP 8 ile uzun vadeli düşünüyor ve böyle bir yolu izlemeyi tercih ediyor.
 


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here