Ana sayfa Mobil Windows Phone 8’in yeni kahramanı: Nokia Lumia 920

Windows Phone 8’in yeni kahramanı: Nokia Lumia 920

0

Nokia Lumia 920
Windows 8 piyasaya çıkmaya yaklaştıkça kendisini kullanan cihazların sayısında da hızlı bir artış görülüyor. Windows 8, akıllı telefon pazarında Windows Phone 8 adıyla kullanılacak ve şimdiden onlarca WP 8 telefon, en büyük pazar payını elde etmek için kıyasıya rekabet içerisine girdi. Bu akımın son ürünlerinden biri de Nokia”nın belki de “Kurtarma Operasyonu” olarak düşünülen Lumia 920″si oldu. Yeni Lumia 920, Windows Phone 8″in de gücünü arkasına alarak gerçek anlamda son zamanlarda kötü giden firmanın belini bir anda doğrultabilecek potansiyele sahip bir akıllı telefon.
 

Nokia Lumia 920
4.5 inç IPS TFT kapasitif dokunmatik ekrana ve 332 ppi”da (inç başına piksel) 768 x 1280 ekran çözünürlüğüne sahip Nokia Lumia 920, PureView kamera sistemini kullanıyor. Nokia”nın ilk olarak PureView 808 adlı telefonuyla 41 MP eşliğinde kullanıcılarına sunduğu bu sistem, Lumia 920″nin birbirinden etkileyici fotoğraf ve videolar kaydetmesine olanak tanıyor. 8 MP fotoğraf çekebilen Lumia 920, 30 fps”de 1080p video kaydedebiliyor. öte yandan cihazın ön kamerası 1.9 MP fotoğraf kaydedebiliyor. PureView, şanını 808 ile kanıtlamış bir mekanizma. Eh, bu güçteki bir Nokia ile birlikte PureView da multimedya konusunda telefonu uçurmaya yetecektir.

 

Gelelim Lumia 920″nin donanımına.Qualcomm”un MSM8960 Snapdragon yongasetini barındıran akıllı telefon, her biri 1.5 GHz”da çalışan çift çekirdekli Krait işlemci barındırıyor. Evet, telefonun dört çekirdekli olmaması kimilerince eleştirilebilir fakat Nokia, Lumia 920 ile performans konusunda bize büyük vaatlerde bulunuyor. öte yandan diğer firmaların ürünlerinden bildiğimiz kadarıyla dört çekirdekli bir telefon, her zaman tüm çekirdeklerini tam kapasiteyle kullanmıyor. Bu da Nokia”nın doğru bir karar verdiğini bizlere gösterebilir. Lumia 920″nin grafik yongaseti ise Adreno 225. 32 GB dahili kapasiteye sahip telefon, microSD veya benzeri bir harici depolama ünitesi barındırmıyor. Telefonun belleği ise 1 GB.
 

Genel bakış

Nokia Lumia 920, sizin de gördüğünüz üzere son derece renkli ve cıvıl cıvıl bir görünüme sahip. Telefon 4.5 inç ekrana sahip olmasından dolayı dev ekran telefonlarla aynı segmentte yarışacak. Bu denli büyük bir telefonun soğuk metalik gri veya benzeri bir görünüme sahip olmaması önemli bir olgu. Cihazın bu cıvıl cıvıl görünümünü destekleyen IPS TFT kapasitif ekran, PureMotion HD+ ekran teknolojisini kullanıyor ve Corning Gorilla Glass ekran korumasıyla darbelere karşı önlemini alıyor. Nokia Lumia 920, Windows Phone 8″in Modern adı verilen (Eski adıyla “Metro”) arayüzünü kullanıcıya başarıyla aktarıyor.
 

 

Boyut ve işlev
Wireless Charging, yani kablosuz olarak şarj edilebilme özelliğiyle ilk başta bizlere büyük heyecan yarattı Nokia Lumia 920. öte yandan Nokia, bu ürünle imajını da büyük ölçüde kurtaracak gibi görünüyor. Zira özellikle iPhone 5 lansmanından sonra birçok insanın Nokia Lumia 920 ile iPhone 5″i karşılaştırması, Lumia 920″nin ne denli beklenti yarattığının da bir göstergesi. iPhone”cular ve Galaxy”ciler olarak bölünen telefon dünyası, yakın zamanda Lumia 920″ciler gibi yeni bir gruba merhaba diyebilir (ki şimdiden böyle bir grup oluştu diyebiliriz). Cıvıl cıvıl görünümü ve merak uyandıran Windows Phone 8 desteğiyle Lumia 920, efsane olarak nitelendirilmeye aday bir telefon.
 

Teknik özellikler

• 1.5 GHz çift çekirdek Krait işlemci
• 1 GB bellek
• 32 GB Dahili Kapasite
• 8 MP Fotoğraf, 1080p Video
• PureView Kamera
• 4.5 inçPureMotion+ IPS TFT Kapasitif Ekran
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here