Ana sayfa Donanım Windows dizüstü bilgisayarlarının 2016 standartları

Windows dizüstü bilgisayarlarının 2016 standartları

0

Windows 10’un çıkış tarihine sayılı günler kalmışlen, Windows 10‘un ardından piyasaya sürülecek olan dizüstü bilgisayarların da tasarımı, yetenekleri ve diğer yetenekleri belli oldu. Bir ayrıntı olarak verelim, Windows 10 dizüstü bilgisayarları bundan yaklaşık 2 yıl önce tasarlanmış, hazır olarak bekliyor bile! Windows 10 PC’lerinde bizlere çarpıcı olarak gelen 2 yeni özellik, PC’lere uygulanacak olan Cortana fiziksel tuşu ve Microsoft Hello için geliştirilen yeni nesil kameralar. Bunun yanısıra Microsoft, üreticilerden parmak izi okuyucusu istiyor, ki bu teknolojinin 2016 sonrasında standartlaşması bekleniyor. 

Parmak izi okuyucusunun dizüstü bilgisayarlarda touchpadlerin yanında yer alması bekleniyor ve bu parmak izi okuyucuları, PC’lerde çalışabilen hernhangi bir uygulamaya, oyuna veya yazılıma yönlendirilebilir. Yani kullanıcılar başkasının erişmesini istemeyeceği browser’ı, parmak izi okuyucusu ile kililtleyerek bu browsera erişimi engelleyecek. Bunun ayrıca spyware yazılımlar için de olumlu özellikleri var, geliştirilen yeni teknolojinin sadece fiziksel olarak uygulamaya erişmesini sağlayacağı söyleniyor. 

Cortana tuşu, şimdiki Windows fiziksel tuşunun yerini alması bekleniyor. Cortana tuşu için iki farklı yetenek bekleniyor, uzun basıldığı anda sesle komut yeteneği açılıyor, kısa süre ile basıldığı anda ise browsera bağlanarak internet aramaları bağlanabiliyor. Bunun yanısıra Windows 10’da geleneksel Windows tuşu olarak kullanılacak. Bu Cortana tuşuyla, Windows 10’un “tek platform” olmasını sağlayan Xbox sistemi ve Windows 10 Mobile arayüzlerine erişimler de sağlayacak.

Cortana’nın yanısıra görüntülü olarak da Windows 10 PC’lerine erişim zorunlu hale getirilecek. Windows 10 dizüstülerine iki farklı kamera bekleniyor, bir tanesi klasik, geleneksel kamera olmasıyla beraber Microsoft Hello için tasarlanan kameralar da yerini alacak. Bu kameralar kullanıcının yüzünü tanımlayarak PC’nin hafızasına değil bulut olarak kaydederek erişimi sağlanacak. 

Son olarak Windows 10 PC‘lerde, 100GB’lık ücretsiz OneDrive ücretsiz hizmeti standartlaştırılacak gibi. öncelikle HP, Dell, Lenovo gibi üreticilerin cihazlarında bu özellikler gözlemlenecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here