Ana sayfa Yazılım Windows 95 artık macOS, Windows ve Linux uyumlu bir uygulama

Windows 95 artık macOS, Windows ve Linux uyumlu bir uygulama

2
windows 95

Bugünün modern işletim sistemlerine temel oluşturan sistemlerden Windows 95, daha önce Apple Watch, Android Wear akıllı saat hatta Xbox One içinde çalıştırılmıştı. Bugün, bir geliştirici işleri daha da öteye taşıyıp işletim sistemini bir uygulamaya dönüştürdü. Uygulama üç büyük işletim sisteminde de çalışıyor.

Slack geliştiricisi Felix Rieseberg, bu Windows 95’i çalıştıran electron uygulamasından sorumlu. Kaynak kodu ve uygulama kurulumlarını Github’dan paylaşan Rieseberg’in uygulamasında tüm nostaljik parçalar çalışıyor. Wordpad, MS Paint ve Mayın Tarlası olduğu gibi çalışsa da Internet Explorer maalesef sayfaları yüklemiyor.

windows 95

İlgili Haber: %4000 yavaşlatılmış Win 95 açılış sesi rahatlatıcı etkiler taşıyor

129MB’lık boyutu olan uygulama, Github üzerinden macOS ve Windows için indirilebilir durumda. Yüklemeyi tamamlayıp çalıştırıldığında en fazla 200MB RAM tüketen sistem, aslında bizi şaşırtmıyor. O zamanların en güçlü donanımlarını şuan kol saatinde çalıştırdığımızı da hesaba katmak gerek. Eğer Windows 95 ile ilgili bir sıkıntı yaşarsanız sistemi rahatlıkla uygulama içinden yeniden başlatabiliyorsunuz.


Aracı: Tom Warren / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here