Ana sayfa Donanım Windows 9, tüm cihazların birleştirici gücü olacak

Windows 9, tüm cihazların birleştirici gücü olacak

0

Microsoft‘un Windows 8‘den aradığını bulamamasının, Steve Ballmer‘ın emekliliğinin asıl nedeni olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek haline geldi. Yerine gelen yeni CEO Satya Nadella ise yazılım devine eski zafer dolu günlerini yaşatmak için şimdi Windows 9 üzerinde çalışıyor; ancak Windows 9‘un eskiden alıştığımız işletim sistemlerinden çok farklı olması beklenmekte. Microsoft‘tan sızan verilere göre, Windows 9, her cihazda çalışabilecek. Bilgisayar, XBOX, tabletler, telefonlar, giyilebilir teknoloji  vs. Microsoft’a göre Windows 9′un geliştirilme süreci, insanoğlu tarihindeki en büyük yazılım geliştirme operasyonu olarak tanımlandı.

 

 

Windows 9, tüm cihazların birleştirici gücü olacak

 

 

 

Microsoft daha önce de farklı platformlar için tek bir işletim sistemi denemesi yapmıştı. Windows 8, Windows Phone ve Windows RT, temelde birbirlerinin farklı platformlardaki karşılıkları olarak geçiyordu; ancak bu sistemler teoride birbirlerinin kardeşleri olsa da pratikte farklı sistemler olarak işlemek zorundaydı. Windows RT‘nin masaüstü Windows 8‘lerle uyumluluğu dünyayı değiştiren bir devrim olmadı. İnsanlar tabletlerinin masaüstü bilgisayar gibi çalışmasını çok da istemedi.

 

Microsoft mevcut Windows sürümüne ve XBOX One‘a yapacakları güncelletirmeler ile kullanıcıları ortak platforma daha fazla yaklaştırmak ve bu deneyimi pratiğe dökmek istiyor. Microsoft tüm bu “birleştirme” operasyonunu sadece Windows geliştirme ekibiyle değil, tüm Microsoft ekibiyle birlikte yürütüyor. Bunlara Azure, Office, Bing, ve Skype ekipleri de dâhil.

 

 

Windows 9, tüm cihazların birleştirici gücü olacak

 

 

 

Microsoft‘un Windows 9 için yapmaya çalıştığı şey ise şimdiye kadar hiç yapılmamış bir şey. Tüm farklı cihazlarda çalışması planlanan bir işletim sistemi tasarlamak. Böylece Microsoft‘un “Tek Windows” stratejisi gerçek anlamda hayat bulmuş olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here