Ana sayfa Yazılım Windows 8

Windows 8

0

Windows 8 ile ilgili izlenimler
 

Yenilikler

Metro arayüzü
Windows 8 geliştirici versiyonu, Windows 8 ile ilgili büyük işaretler barındırıyor olsa da, Windows 8 beta sürüm başlı başına yeni bir platform olarak düşünülebilir. Windows 8’in en önemli yeniliği, Metro arayüzü ile birlikte geliyor olması. Metro arayüzü, alışılagelmiş Windows GUI’sini bir kenara bırakarak yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Metro arayüzü esasında mobil cihazlar ve dokunmatik paneller için geliştirilmiş bir arayüz. Dolayısıyla dokunmatik ekran kullanımı ile fare-klavye ikilisiyle olan kullanımı arasında pratiklik farkı doğacaktır. Microsoft bunu, alışılagelmiş Windows GUI’sine geçişi mümkün kılarak çözecek. Metro arayüzü HTML5 ve CSS3 ile entegre geliyor. Yani GUI’nin internet entegrasyonu mevcut olacak. Flickr, SkyDrive gibi internet uygulamaları bu GUI ile özdeşleştirilebilecek.
 

windows 8
 

Metro arayüzü son derece şık bir görünüme sahip. Uygulamalar özelleştirilebilir ve yeni Metro masaüstü ortamına aktarılabiliyor. Windows 7.5’ten gelen bir görünüm altyapısına sahip Metro, iki uygulamayı aynı anda aynı ekranda çalıştırabilmeyi mümkün kılıyor. Bu, masaüstü Windows kullanıcıları için yeni bir şey değil. Fakat akıllı telefon ve tablet kullanıcıları, aynı ekranda aynı anda iki uygulamayı çalıştırabilme deneyimini Windows 8 ile ilk defa deneyimlemiş olacak.

 

Hızlı açılma
Her Windows sürümüyle birlikte konuşulan bir performans geliştirme konusu olsa da, Windows 8 hızlı açılma işini ciddi anlamda bir basamak üste taşıyacak gibi görünüyor. Yapısı gereği mobil cihazlarla ortak altyapıda çalışacak olan Windows 8, tıpkı bir akıllı telefonu açtığımızdaki işletim sisteminin yüklenmesi gibi hızlı bir şekilde yüklenmek zorunda. Aksi halde Windows 8, mobil platformda Windows Phone 7.5’i bile geçemeyecektir. Developer Beta ile yapılan testler, Windows 8’in 6-8 saniye arasında kullanıma hazır hale geldiğini gösteriyor. Ayrıca sistemi yeniden başlatma, uykudan uyandırma gibi süreçler de Windows 7’den daha hızlı bir yapıya kavuşacak.
 
win 8
 
Reset & Refresh
Hızlı açılmadan farklı olarak Reset ve Refresh, Windows 8’den maksimum verim almayı amaçlayan yeni bir özellik. Refresh ile işletim sistemini yenileyebileceğiz. Nasıl mı? Şöyle ki; eğer sistem düzgün çalışmıyorsa, hatalar veriyorsa, artık sistemi kurtarma işlemlerini yapmak yerine bu özellik ile yenileyebileceğiz. Bu işlemi yaparken kesinlikle hiçbir dosya kaybına ise uğramayacağız. Reset özelliği ise işletim sistemini bir anda boşaltmayı mümkün kılacak.

 

Windows Store
Adından da anlaşılacağı üzere, Windows Phone platformunun uygulama mağazası Windows Store, Windows 8’de de yerini alıyor. Windows 8 ile entegre gelecek olan mağaza, tıpkı Apple’ın Mac App Store’u gibi masaüstü için de hizmet verecek. Mobil tarafta Marketplace ile yoluna devam edecek olan Store, Windows 8’in beta sürümüne kadar kullanıcılara gösterilmedi. Fakat bu ay kullanıma dağıtılan Beta sürüm ile birlikte Windows Store’un da kullanıcılara sunulması bekleniyor. Bu mağaza, birçok ücretli ücretsiz uygulamayı bünyesinde barındıracak. Kullanıcı tabanlı lisanslama, son tüketiciler için mükemmel imkanlar sunuyor. Kurumsal müşteriler ise lisanslama ve kullanım politikalarında daha titiz davranmak durumunda.
 
windows store
 
NFC, Wi-Fi Direct, Native ISO desteği
Windows 8’in hem masaüstü hem de mobil platformda aynı altyapı ile çalışacağını göz önünde bulundurursak, hem masaüstü hem de mobil Windows 8, kısa mesafeli kablosuz iletişim desteği veren NFC (Near Field Communication) desteğine sahip olacak. NFC, Bluetooth’tan farklı olarak kısa mesafeli kablosuz iletişimde çığır açacak yepyeni bir teknoloji. örneğin sabah kahvenizi almak için hızlıca kahveci dükkanına girdiniz. Zamanınız kısıtlı. Hemen NFC destekli cep telefonunuzu ya da tablet bilgisayarınızı çıkarıyor ve NFC uygulaması ile kredi kartınız üzerinden ödemeyi hızlı şekilde yapabiliyorsunuz.

 

NFC haricinde Windows 8’de Wi-Fi Direct adı verilen bir iletişim sistemi daha bulunacak. İlk Android 4.0 ile vücut bulan Wi-Fi Direct, esasında bir Peer-to-Peer (P2P) sistemi. Wi-Fi Direct, 802.11n Wi-Fi standartını kullanacak ve kısa mesafeler arasında dosya transferini mümkün kılacak.

Windows 8’de yer alacak özelliklerden bir diğeri de Native ISO. Nedir bu özellik? Esasında hepimizin kimi zaman kullanmak durumunda kaldığı ISO imaj dosyalarını açmaya yarayan ISO görüntüleyicisinden fazlası değil. Eski Windows sürümlerinde ISO dosyalarını, Daemon-Tools gibi üçüncü parti yazılımlar ile görüntüleyebiliyorduk. Windows 8, bu açıdan bizleri üçüncü parti yazılımlara muhtaç bırakmayacak ve Native ISO (Doğal ISO) desteği barındıracak.
 


 
Ortak görünüm
Windows 8 sadece masaüstü ortamlar için değil, mobil platform için de piyasaya çıkacak. Hem de bire bir aynı görünüm ile. Yani Windows 8 yüklü akıllı telefonunuz ile yaptığınız işlemleri, masaüstü bilgisayarınızla da senkronlayabileceğiz. Böylece ortak görünümün ve kullanımın avantajlarını sonuna kadar yaşayabileceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here