Ana sayfa Donanım Windows 8’in hatalarını, kullanıcılar Microsoft’a iletti

Windows 8’in hatalarını, kullanıcılar Microsoft’a iletti

0

Microsoft, ilk kez bir Windows işletimi sistemi için bu kadar eleştiri aldı desek, haksız sayılmayız herhalde. Windows 2000 ve Windows Millenium ara işletim sistemleri döneminde bile bu kadar eleştiri almamıştı neredeyse. Hatırlayacağınız üzere Microsoft, ilk kez NT tabanına 2000 ile geçmiş, Millenium ile de NT“ye devam etmişti. Şu an halen NT tabanını kullanmaktayız. O dönemde en büyük problemi, NT tabanı oluşturuyordu. Windows’un, NT tabanlı olmasından dolayı; çoğu bilgisayar donanımı, Windows 2000 ve Millenium ile uyum sağlayamamış, buna bağlı olarak da donanım problemlerine bağlı, sistem çökmesi problemi yaşamışlardı. Hatırlayacağınız üzere bu olay XP ve Vista“da da devam etti. Windows 7“den sonra duruldu.

 

 

Windows 8

 

 

 

Windows 7“den sonra çekirdek sürümleri değişse de çoğu donanımın; çekirdek dosyaları ve sertifikaları, halen eski Windows“larla aynı. Bu da sistem çökmesi denilen olayın önüne geçiyor. Bu konuya daha sonra genişçe yer veririz. Biz şimdi asıl konumuza dönelim. Hatırlayacağınız üzere aralarında benim de olduğum, Windows 8 ile ilgili sorun yaşayanlar kervanına, yurtdışındaki kullanıcılar da katılmışa benziyor. Yabancı teknoloji sitelerinde, kullanıcıların yaşadığı problemlere tek tek yer verilmiş. Bakalım neler denmiş?

 

Gelen kullanıcı yorumları şöyle:

 

– Apple gibi giderek karmaşık bir işletim sistemi haline geldin. Apple”dan hoşlanmamamın sebebi budur. Bu yola siz de katıldınız.

 

– Ne zaman bir ufak işlem yerine getirecek olsam, sağdan soldan ekranın önüne, öneriler geliyor. Yandan bir ekran fırlıyor, bu da işlemimi zorlaştırıyor. Android işletim sisteminden hoşlanmamamın nedeni de bu.

 

Microsoft, felsefeye adapte oluyor. Bir makine, kullanıcının ne istedeğini bilmeli.

 

– Bu tasarımla beraber yeniden Windows öğrenmeye başladım.

 

 

Windows 8

 

 

 

– Açılır pencerelerden ve öneri ekranlarından fazlasıyla sıkıldım. Ekran menülerine ve listelerine, daha yeni adapte oldum. Sistem şu haliyle çok karışık.

 

Macintosh? Kulaklarımın içindeki ağrıdır.

 

Microsoft“ta tam ekran video seyrederken dil çeviri bölümüne gelmemle Windows hata vermeye başlıyor -Bunu yazan arkadaş çok şanslıymış, ben de oturum tamamen kapanıyor. Bu konuya geçen hafta haberlerimde genişçe yer vermiştim- Microsoft, video seyrederken adresleme hatası yapıyor.

 

Geleneksel bir Windows“tan, gelenekçi olmayan Windows“a geçiş. Süper hayal kırıklığı yaşıyorum. Bakalım Windows 9 ile bizlere ne gibi sürprizler yaşatacaksın?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here