Ana sayfa Yazılım Windows 8 görücüye çıktı!

Windows 8 görücüye çıktı!

0

Fazla söze gerek yok… Microsoft, yeni nesil işletim sistemi Windows 8’i dün, geliştirici konferansında dünyaya tanıttı!
 

Microsoft, Windows 7’den sonraki merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 8’i dün, geliştirici konferansında dünyaya tanıttı ve deyim yerindeyse o andan itibaren tüm internet dünyası Windows 8’i konuşmaya başladı. Microsoft’un Windows 8 ile birlikte masasüstü-laptop-tablet uyumlu bir işletim sistemi geliştireceği biliniyordu. Merak edilen en büyük nokta ise, bu üç platformda nasıl bir uyum sağlayacağıydı. Hem üst düzey performans gösteren masaüstü bilgisayarlarda hem taşınabilirliğin ön planda olduğu dizüstü bilgisayarlarda hem de tablet bilgisayarlarda çalışabilen bir Windows, gerçekten de bu merakı hak ediyordu.

 

Windows 8
Windows 8, arayüz olarak Windows 7’den çok Windows Phone 7 Metro-style’a benziyor. Metro programlama modeli web uygulamaları ve doğal uygulamalarla birlikte az enerji harcayarak yüksek performans gösterebiliyor. Windows 8 bu sayede uygulama çalıştırırken çok daha az enerji harcayacak. Windows 8 ile birlikte parmak-fare kombinasyonları da ön plana çıkıyor. örneğin, iki uygulamayı aynı ekran üzerinde yanyana açmak için özel bir harekete sahip olacağız. Bu, birden çok platforma seslenen işletim sistemleri arasında ilk defa karşılaştığımız bir özellik.

 

Windows 8
Windows 8 açılış ekranı ve kilit ekranı, Windows Phone 7’nin arayüzüyle hemen hemen aynı. Arada belli başlı farklılıklar bulunuyor. Windows 8 çalışma ekranı ise Windows Phone 7 esintileri taşıyor fakat Windows 7 ağırlıklı bir arayüz kullanıyor. Windows 8 başlangıç ekranı, artık görev çubuğunun yerini alıyor. Daha renkli daha esnek bir yapıda ve hemen her uygulamayı ve objeyi buraya ekleyebiliyorsunuz. Bu açıdan Windows 8, daha kompakt bir yapıya sahip.

 

Fazla söze gerek yok… Microsoft, yeni nesil işletim sistemi Windows 8’i dün, geliştirici konferansında dünyaya tanıttı!
 

Dönemin getirilerinden biri olarak; Windows 8 başlangıç ekranı, bilgiye çabuk ulaşmamızı sağlayacak bir yapıya sayip. Anlık mesajlaşma kutuları ve elektronik posta bildirgelerini buraya ekleyebileceğiz. Ayrıca çeşitli masaüstü uygulamalarını da buraya eklemek mümkün olacak. Windows 8, internet ile daha bütünleşik bir yapıya sahip olacak. Bunun bir getirisi olarak, Microsoft’un sahibi olduğu Live platformu da Windows 8 ile bütünleşecek. Live kullanıcıları, hesaplarını Windows 8 ekranı üzerinden rahatça yönetebilecek.

 

Windows 8
Windows 8 ile birlikte Internet Explorer 10 da kullanıcıların huzuruna sunuluyor. IE 10, görünüm itibariyle büyük değişiklikler geçiren bir diğer Microsoft ürünü. IE 10, bu versiyondan itibaren tarayıcı dünyasını Windows 8’in içerisine entegre edecek. İnternet sitelerini Windows 8’in çalışma ekranına monteleyebilecek ve favorilerimize daha rahat ulaşabileceğiz. Mobil uygulamaların yükselmesiyle birlikte popülerleşen uygulama mağazaları, Windows 8’de de mevcut olacak. Microsoft’un uygulama merkezi Store, Windows 8’de kendisine yer bulacak. Kullanıcılar, buradan uygulama indirebilecek. Store, sıkı denetim altında olacak ve güvenlik ön planda tutulacak.

 

Fazla söze gerek yok… Microsoft, yeni nesil işletim sistemi Windows 8’i dün, geliştirici konferansında dünyaya tanıttı!
 

Windows 8’in ilerleyen güncellemelerinde, dokunmatik ekran yenilikleri de kullanıcılarla tanışacak. örneğin; pinch hareketiyle (parmaklarla ekranı büyütme-küçültme) ekrana yakınlaştırma yapabileceğiz. Görünüş itibariyle uygulamalar için üç tane pencere büyüklüğü mevcut olacak. Tam ekran da bunlardan biri. Bu üç büyüklük içerisinden uygulamaları dilediğimiz şekilde düzenleyebileceğiz.

 

Windows 8 
Bir uygulamayı açtıktan sonra, mobil platformda yapabildiğimiz hemen her hareketi uygulama ile yapabileceğiz. Uygulama tam ekranda açıkken, Aero Snap özelliğini kullanarak uygulamayı düzenleyebiliyoruz. Windows 8’de charm adı verilen küçük bölümler bulunuyor. Bu charm’lar, diğer uygulamalara geçiş ve arama kutuları üzerinden internet veya uygulamalar içerisinde arama yapmak için kullanılabilecek.

 

Windows 8 
Tüm bu yazdıklarımız, Windos 8’in Metro arayüzünü kapsayan yeniliklerdi. Windows 8’in tıpkı Windows 7 gibi bir de masaüstü ortamı bulunuyor. Bu ortamda, günlük yaptığımız işler bile son derece kolay bir şekilde, tek bir komutla gerçekleştirilebilecek. Bu da kullanım hızını arttıracak bir özellik.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here