Ana sayfa Yazılım Windows 8.1

Windows 8.1

0

Başlat çubuğu kaldığı yerden geri mi geliyor ?
 

Pc ve dizüstü bilgisayarlarda sık sık görmeye alıştığımız Windows 8″in ardından, Microsoft”un Windows 8 güncellemesi olan Windows 8.1 kod adı ile Windows Blue”nun beta sürümü 26 Haziran”da Microsoft Build geliştirici konferansında kullanıma sunulacak.

Windows Program Yönetim biriminin başındaki isim olan Leblond güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: “Windows 8.1, sadece müşterilerimizden gelen taleplere yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda dokunmatik deneyimini ve mobil bilgisayar deneyimini geliştiren yeni özellikler ekleyecek. Leblond’un “müşteri talepleri” derken klasik Başlat ekranı ve Başlat düğmesinin bir şekilde yeniden kullanılabilmesiyle ilgili talepleri kastettiği açık: “Bilişime yepyeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığımız girişimi başlatalı henüz sadece yedi ay oldu. Windows 8’e, yeni cihazlar olsun, uygulama yaygınlığı olsun azımsanmayacak bir ilgi gösterildi. Müşterilerimizden ürünü nasıl kullandıklarına dair çok şey öğrendik ve talepleri dikkate aldık. ürün ve uygulamalar için yüzlerce güncelleme yayınladık. Daha yeni başladık ve elimizde muhteşem bir potansiyel bulunuyor.”
 


 
Microsoft, Windows 8’den Windows 8.1’e geçişin ücretsiz olacağını ve bu işin Windows Store mağazası üzerinden yapılabileceği yönünde açıklama gelmişti. Şimdi ise şirket, Windows 8.1’e yükseltmeyle ilgili yeni detaylar paylaştı. Yeni gelen bir rapora göre Microsoft yetkilileri; New Orleans’taki TechEd konferansında Windows 8.1’e geçiş konusunda biraz daha fazla ipucu verdiler. Buna göre Windows 8.1’in önizleme sürümü 26 Haziran’da yayınlandığında kullanıcılar, bir Windows Update uyarısı alacaklar. Bunun ardından Windows Store güncellemedeki yenilikler hakkında bilgiler sunacak. Kullanıcılar, önizleme yapısını yükleyip yüklememe konusunda kararı kendileri verecekler. Aynı süreç Windows 8.1’in final RTM sürümü yayınlandığında da geçerli olacak. Verileriniz ve hesap bilgileriniz, yükseltme sırasında Windows 8.1 sürümüne taşınacak. Ancak Microsoft, Windows 8.1’in önizleme sürümünü kullananların Windows 8.1 RTM’ye geçebilmeleri için Windows 8 uygulamalarını ve masaüstü uygulamalarını baştan yüklemelerinin gerekeceğini söylüyor. Windows 8.1’in önizleme sürümünü atlayarak Windows 8.1’in final sürümünü bekleyenler, uygulamalarını yeniden yüklemek zorunda kalmayacaklar.

 

Windows 8.1’de karşımıza çıkacak yenilikler

1. Kilit ekranı slayt gösterisi:
Leblond blog yazısında “Windows 8 kullanmaya başlayanların kilit ekranını aile resimlerini görüntülemek için kullandıklarını fark ettik” diyor. Bunun için Windows 8.1’de tablet ekranını aile fotoğraflarınızı slayt gösterisi şeklinde görüntüleyen bir resim çerçevesine dönüştürebileceksiniz. Bunun için bilgisayarın sabit sürücüsünü ya da Windows SkyDrive sürücünüzündeki fotoğraflarınızdan faydalanabileceksiniz. Yeni özelliklerden biride, oturum açmadan dahili kamerayla kilit ekranından fotoğraf çekebilme özelliği.

2. Farklı kutucuk boyutları:
Windows 8.1 Başlangıç ekranı, Windows Phone 8’de olduğu gibi, biri büyük biride küçük olmak üzere iki farklı kutucuk boyutuna sahip olacak. Leblond’un belirttiğine göre kutucukları isimlendirmek ve düzenlemek daha kolay olacak: “Kullanıcıların yanlışlıkla kutucukları hareket ettirdiklerini fark ettik. Bu nedenle Windows 8.1’de kutucukları hareket ettirmek için sağ tuşa basılı tutmanız gerekecek. Ayrıca uygulamalarınızı isme, yüklenme tarihine, kullanım sıklığına ya da kategorilerine göre filtreleme seçeneği getirdik. Artık Windows Store’dan bir uygulama indirdiğinizde hemen Başlat ekranına yerleştirilmeyecek. Bunun yerine tüm ‘yeni’ uygulamaların bulunduğu yere konumlandırılacak. Uygulamayı Başlat ekranında istediğiniz konuma yerleştirebileceksiniz.”
 


 
3. Ortak arama:
Windows 8.1 ile birlikte artık işletim sisteminde arama yaptığınızda, bilgisayarınızı, SkyDrive alanınızı ve geri kalan her yeri tarayacak. Leblond yeni sistemde kullanıcıların internet ve Windows’la kurdukları ilişkinin, işlerini hızlandıracak şekilde yeniden tanımlandığını belirtiyor: “Bahsettiğimiz şey ‘komut satırının’ modern hali! Yerel dosyalardan, uygulamalardan ve ayarlardan elde edilen sonuçlar, tek bir yerde toplanacak.” Uygulamalar, Windows Store ve SkyDrive

4. Geliştirilmiş uygulamalar:
Leblond, sistemle bütünleşik olan tüm uygulamaların geliştirileceğini belirtiyor: “Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı uygulama içinde ya da Mail, SkyDrive ve Kamera uygulamasında düzenlemenizi mümkün kılacak özelliklere sahip olacak. Müzik uygulaması da, koleksiyonunuzdan müzik seçip dinlemenizi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlendi. Ayrıca birden çok uygulama çalıştırmakla ilgili düzenlemeler de yapıyoruz.”

 

5. Ekran ortadan ikiye bölünecek:
Microsoft önemli bir eksik noktayı daha düzelterek. birden fazla uygulama açtığınızda ekranın tam ortadan eşit bir şekilde ikiye bölünemiyor olmasından rahatsızsanız, Windows 8.1 hoşunuza gidecek. Leblond bu konuda şunları söylüyor: “Aynı anda birden fazla uygulamayı ekranda görebilecek, uygulama boyutlarını değiştirebileceksiniz. Birden fazla ekran kullanıyorsanız aynı anda üç uygulama dahi açabileceksiniz. Ekranlarda aynı anda farklı Windows Store uygulamalarının çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu sırada isterseniz bir ekranda da Başlat ekranı açık olacak.”

6. Gelişmiş Windows Store:
Artık uygulama güncellemeleri, Store’da yayınlandıkları anda arka planda otomatik olarak yüklenecekler. Arama kutucuğu ise sürekli olarak sağ üst köşede bulunacak: “Geliştirilmiş Windows Store, detaylı bir ücretsiz uygulama listesi, yeni ürünler ve sizin için seçilmiş uygulamalar olmak üzere daha fazla bilgi sunacak. Uygulama listesi daha betimleyici olacak ve daha fazla bilgi sunacak, ilişkili uygulamaların görüntülendiği bir alan bulunacak.”
 


 
7. Doğrudan SkyDrive’a kayıt:
Windows 8.1’de dosyalarınızı doğrudan SkyDrive alanınıza kaydedebileceksiniz. SkyDrive uygulaması, dosyalarınızı çevrimdışı olduğunuzda bile kullanmanız mümkün olacak şekilde güncellendi.

8. Artık Kontrol Panelini simgesini masaüstüne atmanıza gerek yok:
Leblond’un belirttiğine göre Windows 8.1’deki güncellenmiş ‘Kişisel Bilgisayar Ayarları’ menüsü ile kontrol paneline gitmeden cihazınızdaki tüm ayarlara ulaşabileceksiniz: “Ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini belirlemek, bilgisayarınızın modelini görüntülemek, ürün anahtarını değiştirmek ve Windows güncellemesi yüklemek gibi düzenlemeleri, Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yapabileceksiniz.”

9. Yeni Internet Explorer:

Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11’de gelecek. Leblond merak edilen bu konuyla ilgili şunları belirtiyor: “IE11’de dokunmatik performansı daha da iyi olacak. Daha yüksek sayfa yükleme hızı ve bazı diğer özelliklerin hoşunuza gideceğine eminiz. örneğin artık isterseniz IE11’in görünümünü, adres çubuğu sürekli görünecek şekilde değiştirebilir, istediğiniz kadar sekme açabilirsiniz. Artık sekmelere tüm Windows 8.1 cihazlarınızda senkronize bir şekilde ulaşabileceksiniz.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here