Ana sayfa Yazılım WINDOWS 7’YE GEÇMEK İÇİN 7 GEÇERLİ NEDEN

WINDOWS 7’YE GEÇMEK İÇİN 7 GEÇERLİ NEDEN

0
Microsoft”un Windows 3.x serisi ile başlayan işletim sistemi savaşları yeni bir çağa giriyor.

 
Açık kodlu yazılımların Microsoft”un tahtını sallamaya başlaması, Windows Vista”nın ağır eleştiriler alması, hakkında açılan tekelcilik davaları ve diğer birçok sorunu bir kenara koyarsak, Bill Gates bu ayın sonunda resmi olarak satışa çıkacak Windows 7 ile şirket açısından yeni bir sayfa açmayı planlıyor. Peki, Windows 7, işletim sistemleri dünyasına ne yenilik getiriyor? Sizin için Windows Se7en”in getireceği yenilikleri 7 başlık altında listeledik. Eğer az sonra bahsedeceğimiz yenilikler size cezbediyor ve Windows 7″yi alınabilir kılıyorsa, şimdiden yeni işletim sisteminizin ön siparişini verebilirsiniz.

1- İNOVASYON ETKİSİ
İnovasyon, yeni bir ürünün/hizmetin üretilmesi veya bunların üretim süreçlerindeki yeni teknik ve yöntemlerin tamamını kapsayan bir kavramdır. Geliştirilen her yeni ürün piyasaya yeni bir özellikle beraber gelir. Hepimiz cep telefonlarının ilk modellerini hatırlıyoruz. Yeşil ekranlar üzerinde ilkel bir teknoloji ile rakamları ve harfleri görebiliyorduk. Şimdi ise milyon renge kadar destek veren dokunmatik OLED ekranlar piyasaya çıktı. Piyasaya çıkan her yeni cep telefonu beraberinde yeni bir özelliği getirdi. Tıpkı ürünlerde olduğu gibi yazılımların da benzer bir tarihçesi var. Geçmişte başarısız olarak adlandırılan programlar bile yazılım dünyasına temel bir değer katmıştır. çünkü iyi örneklerde olduğu gibi kötü örnekler de diğer şirketler için bir kıyaslama (benchmarking) noktasıdır.
 

 

 

Windows Se7en ile birlikte mutlaka yeni özellikler de gelecektir. Vista”dan edinilen bazı tecrübeler var. örneğin açılışın müthiş yavaş olması, gereksiz ayarlar, güvenlik sorunları ve kilitlenmeler. Vista”nın bilgisayarlarımızı daha hızlı ve verimli çalıştıracağını düşünürken bu program daha önceki Windows sürümü olan XP”yi daha değerli kıldı. Microsoft bu beklenmedik gelişme karşısında XP ürününün güncellemelerinin ileri bir tarihe kadar devam edeceğini açıkladı. Normalde 2 sene önce karar alınmış ve XP için güvenlik yaması artık yayınlanmayacaktı. Ama Vista piyasayı öyle bir etkiledi ki, Pardus veya Linux gibi açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin kullanımında inanılmaz bir artış yaşandı. Tüm bu bilgiler ışığında, Windows 7″nin yazılım sektörüne çok önemli yenilikler getireceğini biliyoruz. En azından Vista”dan daha kötü olmayacağını ummak bile sektör için önemli bir bekleyiş sayılabilir.

2- MAKSİMUM GüVENLİK
Microsoft, BitLocker şifreleme yöntemini Windows 7 sürümünde genişletiyor ve BitLocker To Go adıyla USB bellekleri de kapsayacak hale getiriyor. DirectAccess daha önce de var olan uzaktan erişimi, hiç olmadığı kadar kolaylaştırırken, aynı zamanda daha da güvenli hale getiriyor. DirectAccess özellikle sistem yöneticilerinin uzaktaki bilgisayarı daha rahat güncellemelerini sağlayacak. Network Access Protection adlı koruma yöntemi ise, kurumsal ağlara sadece en güncel ve dolayısıyla en az güvenlik açığına sahip, bilgisayarların erişmesini sağlamak amacıyla kullanılacak. AppLocker adlı özellik ise sistem yöneticileri her bir PC için ayrı ayrı, ilgili bilgisayarda hangi uygulamaların çalıştırılabileceğini belirmesi açısından kullanışlı olacak. Windows 7 yüklü bilgisayarlar, Windows 2008 RC2 yüklü sunucular ile birlikte çalıştığı takdirde, ağ hızını arttırmak için BranchCache”nin özelliklerinden de faydalanabilecekler. Ayrıca bildiğimiz güvenlik duvarı daha etkili bir yapılandırma ile karşımıza çıkıyor. özellikle de internetten yapılan sanal alışverişler için özel sertifika önlemleri alınmış durumda. Ayrıca spamming veya phishing ile ilgili olarak Explorer 8″e entegre bazı koruma yolları mevcut.

3- DAHA HIZLI VE VERİMLİ KULLANIM
Windows”un yeni sürümünün Vista”ya oranla en büyük avantajı, daha düşük sistem konfigürasyonlarında bile daha hızlı çalışabilmesi. örneğin temel masaüstü bilgisayarlar ve netbook dediğimiz ultra-mobil taşınabilir bilgisayarlarda Windows 7 sürümünün daha yaygın kullanılacağı gözüküyor. Yapılan tüm Beta testleri,  Windows 7″nin Vista”dan her alanda daha iyi ve daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bu da yüksek verimlilik anlamına gelen bir durum.
 

 

 


 
4-  YENİ NESİL TEKNOLOJİLERLE ENTEGRASYON
Intel”in piyasaya sürdüğü i7 işlemcisi ile Turbo Boost teknolojisi adı verilen bir özellik sayesinde uygulamalardaki hızı artırıyor, buna bağlı olarak da kullanıcının en çok ihtiyaç duyduğu zamanda iş yükü performansına uyacak şekilde performansı dinamik olarak hızlandırıyor. Ayrıca yüksek işlemci gücü gerektiren uygulamalarda, özellikle de HD görüntülerin işlenmesinde inanılmaz bir performans sunuyor. Windows 7, Intel”in yeni nesil işlemcilerine tam uyumlu olarak piyasaya çıkacak. Bu da maksimum verimi elde etmek demek. Yeni çıkan donanımlar için tak&çalıştır özelliği olanların yanı sıra eskiden alınan ve klasik sürücü yükleme tarzı ile çalışan cihazlar için de iyi bir sürücü yazılımı arşivi ile gelen Windows 7, kablosuz teknolojileri de ileri düzeyde destekleyen mimari bir altyapı üzerine kurulu. Şimdiden birçok bilgisayar üreticisi Windows 7 yükseltmesini tüketicilere ücretsiz olarak sağlıyor. örneğin birkaç ay önce aldığınız Vista yüklü bilgisayara herhangi bir ek ödeme yapmadan yükseltme yapabileceksiniz. Bunun altında yatan sebep ise çok basit; Windows 7 ile her bilgisayar daha randımanlı çalışacak. Bu da herkesin işine gelen bir durum ve özellikle dizüstü bilgisayar üreticilerinin satışlarını arttıracak.

5- HAYALGüCüNüN öTESİNDE BİR E⁄LENCE DüNYASI
Bilgisayarlar, son dönemde özellikle genç kullanıcılar tarafından oyun amacıyla çok yoğun kullanılıyor. Devasa online oyunlar yeni bir sanal dünyayı şekillendirdi. Her gün milyonlarca oyuncu internete bağlanıyor ve ortak bir ağ üzerinde birbirleri ile haberleşiyor, konuşuyor, hatta savaşıyor. Eskiden yapılan eğlence temelli aktivitelerin çoğu günümüzde yerini sanal ortama bıraktı. Böyle bir sistemde hem donanım olarak hem de yazılım olarak çok güçlü bir sisteme sahip olmanız gerekiyor. İşte burada tüm bunları daha anlamlı kılan bir Windows 7 ile yakında tanışacağız. özellikle de genç kullanıcıların beğenisi fazlasıyla kazanacaktır. Evinizdeki tüm elektronik eşyaları tek bir merkeze bağlayıp yönetebilirsiniz. Bunun için Windows Se7en çok iyi bir altyapı sunuyor. Zaten artık akıllı evlerin inşa edildiği bu dönemde bu tip sistemleri destekleyen kaliteli yazılımlarım mevcudiyeti şart. Ayrıca Windows 7 işletim sistemi, yeni bir teknoloji olan çok noktalı dokunma teknolojisini de destekliyor; böylece birden fazla parmakla ekrandaki işlemleri denetleyebiliyorsunuz. örneğin, bir şeyi sıkıştırıyormuş gibi iki parmağınızı daha fazla yakınlaştırarak bir görüntüyü yakınlaştırabilir ya da iki parmağı uzaklaştırarak görüntüyü uzaklaştırabilirsiniz. Bir parmağı diğerinin etrafında döndürerek ekrandaki bir görüntüyü döndürebilir; bir parmağı hedefin üzerinde tutup, diğeri ile ekrana dokunarak sağ tıklatabilirsiniz.
 

 

6- YAPAY ZEKÂNIN GELİŞİMİ
Artificial intelligence (AI) adı verilen yapay zekâ, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmaktır. İdealize edilmiş bir yaklaşıma göre yapay zekâ, insan zekâsına özgü olan, algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarımsama yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir. Tüm bu bilgiler ışığında günümüzde kullanılan işletim sistemlerin böyle bir doğrultuda gittiğini rahatlıkla gözlemleyebiliriz. örneğin bir hata oluşması durumunda sistemin bir çözüm bulup onu uygulamaya koyması, kullanıcılara seçenek sunması bunlara örnek olarak gösterilebilir. Windows 7 bu konuda oldukça gelişmiş bir yapıya sahip. Yeni bir durumla karşılaştığında çeşitli çözüm alternatifleri sunuyor ve bize iletiyor. çok yakında, belki de Windows 7″den sonraki bir işletim sürümünde bilgisayarlar kullanıcı yerine işlemler yapıp, kararlar alabilecek. Hem de son kullanıcı onayı olmadan. örneğin sizin tam bitirmediğiniz bir işi bitirmeye çalışacak, ya da zamanı gelen faturanızı şifrenizi kullanarak ödeyecek. Yapay zeka bize olağanüstü bir gelecek vaat ediyor ancak beraberinde getirdiği soru işaretlerini arka plana atmamak gerekiyor. Bilimkurgu filmlerinde dünyayı ele geçiren robotların istila öykülerini sıkça izliyoruz. Belki de Windows 7 tüm bu gelişmelere sebep olacak ilk yazılımdır, ne dersiniz?

7- KEŞFEDİLECEK YENİ BİR ALAN

Microsoft, yeni işletim sistemi ile bazı özelliklerini biraz makyajlamış. örneğin hali hazırda kullanılan Explorer 8 entegre olarak gelen sistemin en önemli avantajlarından birisi görsel olarak size müthiş bir arayüz sunması. Ayrıca Windows 7 ile işlerimizi çok daha kolay ve hızlı yapabiliyoruz.. örneğin, Snaps ile iki açık pencereyi karşılaştırmak artık daha da kolay hale getirilmiş.. Bundan böyle karşılaştırma için açık pencerelerimizi el ile yeniden boyutlandırmanıza gerek kalmayacak; ekranın yarısını kaplaması için bir pencereyi tutup ekranın iki yan kenarından birine çekmemiz yeterli olacaktır. Pencereleri iki tarafa yaslayarak ve pencereleri karşılaştırmanı en kolay yolunun keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

Ekranın en alt kısmındaki görev çubuğu, programları başlatmak ve açık programlar arasında geçiş yapmak için kullanılmaya devam ediyor. Windows 7’de, herhangi bir programı erişilebilir kılmak için tek tıklama ile görev çubuğuna sabitleyebilir ve görev çubuğundaki simgeleri yalnızca tıklayıp sürükleyerek yeniden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, kullanımlarını kolaylaştırmak için simgelerin boyutları da büyütülmüş durumda. Simgelerin üzerine geldiğinizde söz konusu programda açık olan her dosya veya pencerenin küçük resmini, küçük resmin üzerine geldiğinizde ise aynı pencerenin tam ekran önizlemesini görebilirsiniz. İmleci küçük resmin dışına çıkardığınızda tam ekran önizleme kayboluyor. Windows 7 ile ağlarınızın tümünü görüntülemek ve bunlara bağlanmak basit ve tutarlı hale geliyor. Ağların Wi-Fi, Mobil Geniş Bant, çevirmeli veya kurumsal VPN tabanlı olmasından bağımsız olarak, kullanılabilir ağlara her zaman tek tıklatmayla erişebilirsiniz. Canlı TV izleme ve kaydetme olanağı veya “dokunma” özelliğini kullanarak gezinme gibi Windows 7’deki bazı ürün özellikleri, gelişmiş veya ek donanım gerektirebilir. örneğin bilgisayarın ekranının dokunmatik olması gerekliliği veya tv kartı gereksinimi gibi.

Kısaca…
Microsoft, aslında her yeni yazılımı ile sadece kendisine rakip olabilecek bir ürün üretiyor. Bir sonraki ürün ile de öncekini savaştırıyor, hangi yazılımı kazanırsa kazansın yine kendisi galip geliyor. Açık kodlu işletim sistemleri üreticilerinin tüm yazılım ve donanımlara uyumlu olmasını sağlayacak güçlü bir sistemin geliştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, Microsoft”un çok iyi bildiği bu işi yapmasını engelleyecek ve onu pazardan dışarı itebilecek bir gücün ortaya çıkması çok zor gözüküyor. Vista”daki hayal kırıklığından sonra, Windows Se7en”ı üreten Microsoft firması yeni bir amiral gemisi inşa etmiş oldu. Bu geminin ne kadar başarılı olacağı yılbaşına kadar belli olacak. Birkaç ay içerisinde hala en iyi işletim sisteminin XP olduğunu düşünmeye devam ediyorsak, bir şeyler yanlış gidiyor demektir…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here