Ana sayfa Yazılım Windows 7 mi, Snow Leopard mı?

Windows 7 mi, Snow Leopard mı?

0

Rekabet kızışıyor

Mac ve PC karşılaştırmaları teknoloji dünyasının en uzun süredir tartışılan konularından biri. Her iki tarafın da kendine özgü üstünlükleri olduğu ortada. Ancak tabii ki yine bir tarafın eksik, diğer tarafın daha güçlü olduğu yönler de bulunuyor. Yeni işletim sistemleri Windows 7 ve Snow Leopard arasında yapılan karşılaştırmalar da bu yönden bahsettiğimiz Mac-PC rekabetine benziyor. Birbirlerine oldukça yakın tarihlerde piyasaya sürülen iki yeni işletim sistemi, ünlerine yakışır yenilikler sunuyor. Her iki işletim sistemini de önce getirdikleri geliştirmeler, sonra da benzer ve farklı noktalarıyla ele aldık.

Windows 7:
Hayallerimizdeki Windows

Tüm dünyada “Windows, Sınırsız Yaşam” sloganıyla aynı anda satışa sunulan Microsoft”un yeni nesil işletim sistemi Windows 7, bilgisayar kullanım alışkanlıklarında çarpıcı değişimler sunan sezgisel arayüz tasarımı, hızlı sistem altyapısı, akıllı, zengin arama işlevleri ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile dikkat çekiyor. Mac OS X”te yer alan ve PC kullanıcılarının da yıllardır özendiği arama özelliğinin yeni sisteme taşınması, günlük işlere hız kazandırıyor. Windows Arama ile Başlat menüsünden sadece birkaç kelime girerek bilgisayarınızdaki belgelere, e-postalara, şarkılara ya da herhangi bir dosyaya ulaşıp anında yerini saptamanız mümkün. Gelişmiş görev çubuğu ile dosyaları açıp bilgisayarınızda daha hızlı gezinebiliyorsunuz. Hatta en sık kullandığınız programları görev çubuğuna sabitleyebiliyor ve böylece tek bir tıklamayla ulaşabiliyorsunuz. Jump List”le düzenli olarak kullandığınız dosyaları sadece iki tıklamayla açmanız da mümkün. Birden fazla açık programı, belgelerinizi ve tarayıcı pencerelerinizi kolayca küçük resim ve tam ekran görünümleriyle yönetmeniz de, yoğun iş saatlerinde çok işinize yarayacak bir özellik.

 

 

Windows 7 açık pencereleri yeniden boyutlandırmak ve düzenlemek için yeni yollar sunuyor. örneğin, Snap özelliği ile iki pencereyi ekranın karşılıklı iki kenarına doğru iterek düzgün bir şekilde yan yana getirebiliyorsunuz. Ayrıca bir pencereye tıklayıp fareyi biraz salladığınızda diğer pencereler küçülerek çalışma alanınızın ferahlamasını sağlıyor, aynı hareketle pencereleri eski yerine getirebiliyorsunuz. Uyku modundaki Windows 7 sisteminin daha çabuk harekete geçmesi ve komutlara daha hızlı cevap vermesi konusunda da birçok geliştirme var, ancak bunlardan aşağıda bahsedeceğiz. 

Arayüz konusunda da Vista”nın birkaç adım ötesine geçildiğini rahatça söylemek mümkün. Bilgisayarınızı, yardımcı araçlar ve masaüstü temalarıyla istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyor, hatta masaüstünüzü kendi fotoğraflarınızdan oluşan bir slayt gösterisine dönüştürebiliyorsunuz.

Windows 7 ile işletim sisteminin uzaktan ulaşma noktasında da kolaylıklar sağladığını görüyoruz. Uzaktan medya akışını kullanarak ev bilgisayarınızdaki fotoğraflara, müziğinize ve videolarınıza kolayca erişim sağlayabiliyorsunuz. Hatta PlayTo ile bilgisayarınızdan ev bilgisayarınıza bağlı olan dijital kameralar ya da Wi-Fi müzik sistemleri gibi medya aygıtlarına kolayca müzik, fotoğraf ve video göndermeniz bile mümkün. Grafikler konusunda da önemli yenilikler var. DirectX 11 teknolojisi oyun grafiklerine gerçeklik ve renk katıyor. Dokunmatik ekran desteği de Windows Touch ile sistemde yerini alıyor.

 

 


Snow LeopardKar Leoparı atakta

Apple Mac kullanıcılarının heyecanla beklediği an geldi ve Apple”ın yeni işletim sistemi kullanıcılara tanıtıldı. İlk bakışta görülen, son kullanıcıları memnun edecek “şık” değişiklikleri bir kenara bırakırsak, Mac OS X”teki gelişmelerin, performansı, verimliliği ve kullanılan hafıza alanının azaltılmasına yönelik olduğu. Bu yeni sistemin, System 7.1.2″den beri ilk kez PowerPC mimarisini desteklemeyen özelliklere sahip olduğunu da hatırlatalım. Bu da Apple”ın Intel tabanlı ürünlerine odaklanmayı tercih ettiği şeklinde yorumlanıyor.

Worldwide Developers Conference”da Apple Mac OS X Snow Leopard ile ilgili öne çıkan özelliklerden biri, en genel anlamıyla yeni sistemin çok daha hızlı olmasıydı. Sistemi incelemeye başladığımız anda da göze çarpan yönü gerçekten bu oluyor. Hız, işletim sistemini yüklerken de büyük fark yaratıyor. Leopard 10.5″i yaklaşık bir saatte yükleyebilen kullanıcılar, sanıyoruz ki Snow Leopard”ın 15 dakika civarı bir süre alan yükleme işleminden oldukça memnun kalacaklar. Tabii ki bu hızdaki bu artışın önemli bir sebebi var. İşletim sistemi geliştirilirken, çekirdek uygulamaların boyutlarının düşürülmesine özen gösterilmiş. örneğin Leopard 10.5″te yaklaşık 300 MB”lık bir yer tutan Mail uygulaması 100 MB”ın altına çekilmiş. Ancak hızı bir kenara bırakırsak, 10.5 ve 10.6 işletim sistemlerinin yükleme süreçleri arasında çok büyük bir fark bulunmuyor.

Cocoa ile yeniden taratılan Finder, Mac kullanıcılarının gözündeki popülaritesini sürdürecek gibi görünüyor. öncelikle artık klasör boyutlarını Options kullanmadan değiştirmeniz mümkün oluyor. Açılan pencerelerin parlak renkleri de göz alıcı. Menü seçimlerindeyse daha parlak bir mavi kullanılmış. Dock”a baktığımızdaysa yeni bir Spaces uygulaması görüyoruz. İstediğiniz uygulamayı buraya atayabilmeniz mümkün oluyor. Bunu yapmak için sadece Dock ikonu üzerine sağ tıklamanız ve space seçmeniz yeterli. Dock”taki diğer yenilikler, görünüm ve kullanım kolaylığıyla istediğiniz uygulamaya çok daha çabuk ulaşabilmenizi sağlamak amacıyla tasarlanmış. Exposé de artık tek bir programa ait tüm pencereleri görüntüleyebiliyor. Sol tıklayıp bırakmazsanız tümünü görebiliyorsunuz.

 

 

Kullanıcı dostu yenilikler bununla da bitmiyor. Güncelleme anlamında Snow Leopard bize sürprizler sunuyor. örneğin yazıcı yazılımları için en yeni güncellemeyi otomatik olarak bulabiliyor. Grand Central Dispatch ise siz fark etmeseniz bile kullanımda fark yaratan yeniliklerle geliyor. Artık yeni Machintosh”larda birden çok işlemci çekirdeği kullanan Grand Central Dispatch, daha yüksek performans elde etmenizi sağlıyor. Bu noktada oluşabilecek sorunlar da, Grand Central Dispatch”e eklenen API”lerle çözülüyor. Burada programcıların paralel programlama için çekirdekleri kullanabilmeleri amaçlanmış.

Snow Leopard kullanıcılarını sevindirecek bir diğer haber de şüphesiz iChat cephesinden geliyor. Artık iChat video sohbetlerinde çok daha yüksek çözünürlükte görüntüler kullanılabilecek. iChat Theater içeriği, eskisine oranla çok daha yüksek çözünürlükte, 640×480 piksele varan bir çözünürlükte görüntülenebiliyor. Bu da Mac OS X Leopard”ın dört katı bir çözünürlüğe tekabül ediyor. Ayrıca iChat görüşmeleri için gerekli bant genişlikleri arasında da göze çarpan farklar bulunuyor. Leoparımız 900 Kbps bant genişliğine ihtiyaç duyarken, Snow Leopard 300 Kbps bant genişliğiyle DVD kalitesinde videolar sunabiliyor. Bu da internetteki diğer uygulamalar için size daha çok yer kaldığı anlamına geliyor.
 

 

 

Yeni fontlar kullanıma sunulurken, dilbilgimiz de gelişiyor. TextEdit artık siz yazarken hatalarınızı düzeltiyor. İngilizcemiz Kar Leoparı sayesinde artık çok daha iyi olacak! Bunun yanında iPhone”un sevdiğimiz özelliklerinden “web spot”u da Kar Leoparı”nda kullanabiliyoruz. Böylece bir sayfanın bizim için önem taşıyan kısmına zıplayabiliyoruz ve zaman kaybetmiyoruz. 
Sistemin özelliklerinin gelecekteki Apple yeniliklerinin temelini oluşturacağı gerçekten de açık. Yeni teknolojiler, Microsoft Exchange desteği ve keyifli kullanım özellikleri tüm Apple severleri memnun bırakacak nitelikte. Sistemin daha hızlı ve daha tepkisel olmasının yanında, daha güvenilir olması da önemli bir avantajı. Expose entegrasyonuna sahip bir dock ve Safari”nin 64 bit versiyonu da kesinlikle kullanıcıların hayranlığını kazanacak diğer özellikler.

Farklar, benzerlikler

Açılış süreleri
Windows 7, Vista”dan kesinlikle çok daha kısa bir açılış süresine sahip. Tabii aynı durum kapanış süresi için de geçerli. Apple ise kesin bir süre vermemekle birlikte, kapanış süresinin Leopard”dan 1.75 kez daha hızlı olduğunu savunuyor.

64-bit farkı
Windows 7 hem 32-bit hem de 64-bit seçenekleriyle geliyor. Aralarında seçim yapmak size kalmış, ancak tabii ki 64-bit”in çok avantajlı olduğu açık. Kullanıcıların çoğunluğunun da bu versiyonu indireceğini tahmin ediyoruz, artık uyumluluk sorunları da kalmamış durumda ve bu seçenek RAM noktasında birçok avantaj sunuyor. Snow Leopard  da OS X”in 64-bit”e dönüşümünü tamamlama aşamasında olduğunu belirti.

 

 

Ne kadar yer kaplıyor?
Yeni işletim sistemlerinin özelliklerine baktığımızda, her ikisinin de hard diskinizde önceki versiyonlarından daha az yer kaplamak üzere tasarlandığını görebiliyoruz. Snow Leopard bu noktada 6GB alan vaat ediyor. Windows 7″de ise bu konu hakkında bir rakam verilmese de, bu konuda çalışmalar yapılarak en son versiyonunda kullanıcıya maksimum alan sağlayacak bir çözüme ulaşılacağı belirtiliyordu. Minimuma baktığımızda Snow Leopard 5GB”lık alana ihtiyaç duyarken, Windows 7″nin ihtiyaç duyacağı alanın 6-8GB kadar olacağı tahmin ediliyor. Ancak bu hangi sistemde ne kadar yenili olduğuyla da yakından ilgili. Yani Snow Leopard”ın önceki versiyonu ile arasındaki fark ve Windows 7″nin Vista üzerine kattıkları da kaplanan alanı etkileyen faktörler.

Grafik desteği
Snow Leopard, kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde oldukça doğal bir şekilde, Apple tarafından grafik kartına büyük destek sağlayacak bir işletim sistemi olarak öne çıkarılıyordu. Open CL dilini kullanan programcılar, birçok uygulama geliştirmekte özgür. Ancak bu noktada Snow Leopard en büyük avantajı Nvidia GeForce 9400M grafik kartı olan yeni Mac”lere sahip kullanıcılarına sunuyor. Bu kullanıcılar, video uygulamalarında çok daha hızlı ve net bir sonuç elde ederken, CPU”nun da fazla ısınmayacağı belirtiliyor. Windows 7 de grafik programlamalarında vista”nın çok ötesine geçen yenilikler sunuyor. Bunun en büyük desteği de DirectX ile sağlanıyor.

İnternet tarayıcılar
Safari ve Explorer arasındaki rekabet de işletim sistemleri gibi devam ediyor. Internet Explorer 8, şimdiye dek gördüğümüz en hızlı ve en yüksek performanslı Explorer. Safari 4 ise uygulama yönünde birçok avantajlar getiriyor ve JavaScript konusunda destek sağlıyor.

 

 

Pil ömrü
Bu noktada Windows 7″ye yenilikler eklenmiş. Windows 7″nin pil ömrünü en az %11 oranınra artırdığı belirtiliyor. Ancak Snow Leopard”da bu konuda bir değişiklik görünmüyor. Apple, yeni Mac”lerinin daha uzun pil ömrü sunmasıyla yetinmiş gibi görünüyor. Yani pil ömrü noktasında Window 7″nin hanesine bir puan daha eklemek mümkün.

Medya çalarlar
Medya çalarlar konusunda Windows Medai Player”ın artısı, çok fazla formatı destekleyerek kullanıcılara kolaylık sağlaması. Arayüz konusunda da Vista”dakinden çok daha iyi bir yazılımla karşı karşıyayız. Ayrıca en yeni DLNA standardı sayesinde kullanabileceğiniz “Play to” özelliği de kütüphanenizdeki parçaları ağ üzerindeki başka bir cihaza kolayca aktarabilmenizi sağlıyor.

Apple medya çalarlar konusunda QuickTimeX kozunu oynuyor. En yeni formatlara destek verilerek format desteğinin arttığı belirtilirken, arayüz de geliştirilmiş ve kullanıcılara video kaydetme ve düzenleme imkanı tanınmış.

Ağ bağlantıları
Vista kullanıcıları, Windows 7 ile ağ bağlantılarının çok daha iyi olduğunu rahatlıkla fark edecekler. Neredeyse bir dakikadan az bir süre içinde kablosuz ağlara bağlanabiliyorsunuz ve ağ bağlantısı arayüzü de çok pratik ve kullanışlı. Aradığınız şeyi çok kısa bir süre içinde bulmanız mümkün oluyor. Uzaktan kontrol özelliği ve bu alandaki diğer uygulamalar da büyük geliştirmelerin habercisi.

Snow Leopard tarafında ise yine bu konuda daha az bir değişiklik gördüğümüzü söyleyebiliriz. Leopard”dan daha hızlı bir şekilde ağlara bağlanabiliyor ve çok daha rahat bir şekilde dosya aktarımı gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak Windows 7″deki değişikliklerin bunun da ötesinde olduğu görülebiliyor.

 

 

Veri yedekleme
Veri yedekleme, dergimizin önceki sayılarında da defalarca belirttiğimiz gibi, veri güvenliği açısından çok önemli bir konu. İşletim sistemlerinin bu konudaki performansları da bu yüzden tercihleri etkileyebilir. Apple”ın Time Machine yazılımı, kolay kullanım noktasında dikkat çekiyor. Yeni işletim sistemin de yazılım ayrıca çok daha hızlı çalışıyor. Ancak yedekleme konusunda dosya seçme özgürlüğünüzün olmaması bu yazılıma biraz gölge düşürüyor. İstediğiniz veriler yerine, tüm bilgisayarı yedeklemek durumundasınız. Windows 7 ise Windows Backup and Restore yazılımıyla kullanıcılarına güvenlik sağlıyor. Yeni sistemde yenilendiğini görebildiğimiz yazılım, yedeklemelerde çok daha fazla kontrol sağlıyor ve kullanımı da kesinlikle çok daha basit.

Arayüzlerde geliştirmeler
Windows 7, arayüz konusunda mutlak bir başarıya imza attı ve bu noktada tercihin kullanıcıların zevkine kaldığı bile söylenebilir. Yıllardır “daha estetik ve şık” olmakla övünen Apple arayüzü, Windows 7″nin pek önüne geçememiş gibi görünüyor. Durum başa baş gibi görünürken, Windows 7″nin Aero Peek özelliği Windows tarafına bizce avantaj kazandırıyor. çok kısa bir sürede istediğiniz pencere ve uygulamaya ulaşabiliyorsunuz. Liste menüler, istediğiniz yere kolayca ulaşmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmış. Taskbar, tüm yeni özellikleriyle Windows kullanıcılarına hayal ettikleri arayüzü sunmuş gibi görünüyor.
Snow Leopard”ın ise bu konuda Apple”dan bekleneni verdiğini söyleyebiliriz. Ancak beklentilerin ötesine geçmesi de fena olmazdı tabii ki. Arayüze baktığımızda Expose ve Dock”ta iyileştirmeler görüyoruz. Uygulamalara kolay ulaşabilme adına güzel özellikler de bulunuyor. Pencereler daha estetik bir biçimde sıralanıyor ve Stacks de artık gerçekten işe yarayan bir işleve sahip.

Sonuç olarak, Windows 7 ve Snow Leopard arasındaki en büyük fark, tasarımlarının ardındaki fikirden kaynaklanıyor: Windows 7, değişikliklerini kullanıcıya maksimum kolaylık ve keyif sunacak şekilde tasarlamayı tercih etmiş. Apple”ın tercihi ise arayüzde daha az değişiklik yaparak işletim sisteminin yapısına eğilmek yönünde olmuş. Her iki sistemin de kullanıcıları yeni versiyonlardan memnun kalacaktır diye düşünüyoruz. Ancak son söz, Windows ile ilgili, çünkü Windows”u hiç böyle görmemiştik…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here