Ana sayfa İnternet Windows 7 hakkında merak edilenler

Windows 7 hakkında merak edilenler

0

Yeni işletim sistemi neler getirecek?

Vista”dan üç yıl sonra kullanıcılarla buluşacak olan Windows 7, bu üç yılda giderek artan beklentileri karşılayan bir işletim sistemi olarak görülüyor. Vista”nın eleştiri alan yönlerinin geliştirildiği ve başka birçok yeniliğin getirildiği belirtiliyor. Notebook Magazine olarak, biz de uzun zamandır Windows 7″yi merakla bekleyenler arasında yerimizi almıştık. Dosyamızda yeni işletim sisteminin dikkat çeken yönlerini ve yeniliklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Hız
Windows 7″nin en öne çıkan özelliği, hızı… Şimdiden sistemin Vista”dan ve önceki sistemlerden çok daha hızlı olduğu konuşuluyor. Vista ile yeterince hızlı çalışamayan bilgisayarların Windows 7″nin hızıyla çok daha yüksek performans sağladığı da en sık karşılaşılan yorumlar arasında. özellikle netbook”ların performansına büyük destek sağladığı söylenen Windows 7 ile netbook”ların birçok kullanıcının gözünde sahip olduğu “sadece internet bilgisayarı” imajları kökünden sarsılabilir. Gerekli donanıma sahip bir netbook”un Windows 7 ile iş hayatında ve diğer uygulamalar için rahatlıkla kullanılabilecek bir cihaz olması mümkün. Windows 7″nin hızlı olmasındaki en büyük paylardan biri, yeni sistemin çekirdeğinin Vista”dan çok daha az hafızaya ihtiyaç duyması. Ancak Microsoft”un grafik kullanıcı arayüzünü geliştirdiği ve bu sayede daha hızlı ve tepkisel bir hale getirdiği de söylenenler arasında.

Basit, net ve şık
Windows 7″nin avantajları, ilk adımdan, yüklemeden başlıyor. Hızlı ve hafif işletim sistemi, her PC”de büyük kolaylık sağlamak üzere geliştirilmiş. özellikle bir netbook kullanıcısıysanız, yüklemenin ne kadar rahat bir şekilde tamamlandığını fark edeceğiniz belirtiliyor. Vista kullanıcıları için çok kolay olan yükleme süreci, XP kullanıcılarının da kısa sürede tamamlayabileceği şekilde tasarlanmış.

Vista ile aradaki en önemli farklar arayüzde ortaya çıkıyor. Yeni özelliklerle sisteme adını veren pencerelerin kullanımı çok daha kolaylaşıyor. özellikle aynı anda birden çok pencereyi açık kullanarak çalışıyorsanız yeni özelliklerin çok hoşunuza gideceğini söyleyebiliriz. çoğu Windows kullanıcısı şüphesiz aynı anda birden çok pencereyle çalışıyor, ancak söylemek istediğimiz, bu huyunuz aşırı derecelere varmış olsa bile, Windows 7″nin bu konudaki arayüz özellikleriyle kafanız hiç karışmayacak. öncelikle Aero Peek özelliğinden bahsetmemiz gerekirse, pencerelerin üzerinden fare ile uçtuğunuz, çok daha kullanışlı ve estetik bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Açık olan pencerelerin yerleri, şeffaf olarak ekranda görülebiliyor. Pencereler, alışık olduğumuz üzere ekranın altındaki araç çubuğunda yer alıyorlar. Bu özelliği kullanarak, pencereleri bir önem sırasına göre, hiyerarşik bir şekilde kullanmanız mümkün oluyor. Hoşumuza giden bir diğer özellik, iki pencereyi, rahatlıkla görebileceğiniz şekilde açarak yan yana da kullanabilmeniz. Bu çalışırken çok büyük bir kolaylık ve zaman kazandırıyor. Yani ekranınızı tamamen iki sayfa arasında bölmüş oluyorsunuz. Bir internet sayfasına bakarken Word dokümanı kullanmak çok daha kolaylaşmış oluyor. Ofis uygulamaları için, ikinci monitör ihtiyacınıza son verebileceği bile söylenebilir.
 

Elektronik cihazlardaki “sallama” trendi birçok yerde gözümüze çarpıyordu. Medya çalar ve cep telefonlarında gördüğümüz bu özellikle, cihazı sallayarak bir komut verebiliyorduk. Bu eğlenceli özellik Windows 7″de de yerini almış ve oldukça da işe yarıyor. Microsoft”un Aero Shake adını verdiği yenilikle, ekranda onlarca sayfa açtıktan sonra, biri hariç diğerleriyle işiniz bittiyse, açık kalmasını istediğiniz pencereyi tutarak sallıyorsunuz ve diğerleri kapanıyor. ‹ki saniye yeterli. Pencerelerin büyütülüp küçültülmesi konusunda da kullanıcıya kolaylıklar sağlanmış. Büyütme – küçültme butonuyla uğraşmaya gerek kalmadan, pencerenin klasör biçimindeki üst kenarını kullanabiliyorsunuz. Bu özelliğiyle Windows işletim sistemi, çok daha hızlı ve şık. Alttaki araç çubuğunda açık olan uygulama ve sayfaların üstüne geldiğinizdeyse, o pencereyi açmaya gerek kalmadan bir önizleme sunuluyor.
 

 

 

Windows Media Center”da yenilikler
Yeni Windows Media Center”ın Vista versiyonundan şikayetçi olanları memnun bırakacağını söyleyebiliriz. Yine arayüzün avantajları kullanıcının uygulamadan çok daha fazla keyif almasını sağlayacak. Xbox ve başka birçok donanımın desteklenmesi de kullanıcıları memnun edecek diğer bir özellik.
Media Player”a baktığımızda kodek desteğinin görünür biçimde arttığını görüyoruz. Ancak yine de bazı sınırlamalar bulunuyor. örneğin MPEG 4 formatında FairPlay ile korunan iTunes dosyaları, bazı DivX altyazıları ve özel parçalama-birleştirme mekanizmaları kullanan dijital kameraların AVCHD formatlarında sorunlar yaşanabiliyor. Bunların çözümü için internete başvurmak tabii ki her zaman mümkün…
 
Media Center”daki bir diğer yenilikse, “Play to” özelliği. Bu özelliği kullanarak Windows Media Library”nizdeki müzikleri ağ üzerinden başka PC”lerde çalmanız mümkün oluyor. Bunu yaparken de diğer PC ile uğraşmanıza gerek kalmıyor, çalma listesini ve tüm eylemleri kendi bilgisayarınızın Media Center”ından kontrol edebiliyorsunuz. “Bu özelliği neden kullanmak isteyelim?” diye düşünüyorsanız, cevap müziğinizi çalmayı seçeceğiniz bilgisayarın daha iyi bir ses istemine sahip olması olabilir. Hatta Xbox”unuzdan da bu özellikle müzik dinleyebiliyorsunuz, bu da çok daha üstün bir ses kalitesi anlamına geliyor. Xbox”ınızın müzik kütüphanesi yerine Windows Media Center uygulamasını açıp, bağlantıyı kurduktan sonra müziklerinizi Xbox”dan rahatlıkla dinlemeniz mümkün oluyor.

Daha üstün ağ bağlantıları
Microsoft”un yeni işletim sisteminde, ağ bağlantıları için de kolaylıklar düşünülmüş. Yeni sistemde yerel ağların oluşturulmasının çok daha basit ve hızlı olduğu belirtiliyor. Teknik hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan bilgisayarları birbirine bağlamak ve gerekli donanımların da eklendiği yerel ağlar kurmak mümkün olacak. Windows 7″deki yenilikler arasında, donanım bağlantıları da yer alıyor. Sisteme, yeni donanımları kolayca tespit edecek ve yükleyecek özellikler eklendiği belirtiliyor.
 

Heyecanla beklenen yenilikler
Tüm bunların yanı sıra, Windows 7, birçok mecrada daha ilgi çekici özellikleri ile de konuşuluyor. Bunların başında el yazısı tanıma özelliği geliyor. Bu özelliği test etmek için bizim gibi birçok teknoloji sever şüphesiz sırada bekliyor. Tabii ki dokunmatik ekran desteği de tartışılan konular arasında. Bunun dışında sanal hard disklere destek verilmesi, çok çekirdekli işlemcilerle daha yüksek performans sağlaması da tabii ki kullanıcılarda şimdiden yüksek beklentiler oluşturuyor. Ayrıca güvenlik konusunda da büyük yenilikler bekleniyor.
 
Türkçe desteği
Windows 7″nin satış öncesi sürümü, ‹ngilizce dışındaki dil paketlerle Türkçe olarak da kullanıma girmişti. Türkçeleştirme çalışmaları Beta testi yapan 60 kullanıcının deneme sürecinden geçti ve beğenildi. Windows 7 Ultimate Türkçe Dil Paketi Test Sürümü 26 Mayıs”ta kullanıcılarla buluştu. Windows 7″nin günümüzde geliştirilen yeni cihazlara ve yazılımlara aşina mimarisiyle işletmelerin sistem kurulum ve yönetim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağı belirtiliyor. Daha hazırlık aşamasında bilişim endüstrisinin büyük ilgisiyle karşılaşan işletim sistemine, Corel, Cyberlink, ATI ve Nvidia gibi bilişim endüstrisinin önde gelen büyük markaları başta olmak üzere 10 bine yakın şirketten 32 bin katılımcı anlaşma imzalayarak kendi teknolojilerine erişim sağlaması için doğrudan destek verdi. Windows Vista işletim sistemi bugün 77,000 farklı donanım, uygulama ve aygıtı desteklerken, Windows 7 daha fazla sayıda sürücüye destek veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here