Ana sayfa Haber Windows 10″un Spectre/Meltdown yaması için güvenlik güncellemesi kısıtlaması kaldırıldı

Windows 10″un Spectre/Meltdown yaması için güvenlik güncellemesi kısıtlaması kaldırıldı

0

Microsoft, onaylı antivirüs yazılımı olmayan Windows 10 kurulu bilgisayarlara uyguladığı güvenlik güncellemesi kısıtlamasını bu hafta kaldırdı. Bununla birlikte Windows 10’dan daha popüler olan Windows 7 için kısıtlama devam ediyor. 

Söz konusu güncelleme kısıtlaması, Microsoft’un Haziran ayında Spectre ve Meltdown açıklarına karşı geliştirdiği ayarlamalarla birlikte başlamıştı. Intel, AMD ve ARM’in geliştirdikleri tüm modern işlemcilerde mevcut tasarım açıklarından kaynaklanıyor bu savunma açıkları. çekirdek hafızayla uygun olmayan şekilde etkileşimde bulunan antivirüs yazılımlarının yüklü olduğu bilgisayarlara zarar verebileceğini söylüyor Microsoft bu güvenlik güncellemelerinin. 

Firmanın bildirdiğine göre antivirüs firmalarının kullanıcıların bilgisayarlarının hata mesajları almalarına engel olmak için, yazılım kodlarının Spectre/Meltdown yamalarıyla uygumlu olduğunu belgelendirmek zorundaydılar. Microsoft aynı zamanda antivirüs geliştiricilerinin bu uygunluğu, Windows Kayıt Defteri’ne yeni bir anahtar yazarak belirtmeleri koşulunu da getirmişti. Bu anahtar olmadığı sürece güncellemeler indirilip yüklenmeye başlamıyordu. 

Her ne kadar Windows 10’a yönelik güvenlik güncellemesi kısıtlaması kaldırıldıysa da, Microsoft’un uyumsuz olduğunu bildiği antivirüs yazılımlarının bulunduğu sistemlerde bu kısıtlama uygulanmaya devam edecek. 

Bununla birlikte Windows 10 için kaldırılan bu kısıtlama, Windows 7 ve Windows 8.1 için devam edecek. Bu işletim sistemlerini kullanan kullanıcılar, Microsoft’un gerekli kıldığı kayıt defteri anahtarını atayan uyumlu bir antivirüs yazılımı kullanmak zorundalar. Ya da kullanıcılar bu anahtarı kayıt defterine kendileri de ekleyebilirler. 

Bunun için arama bölümüne ‘regedit’ yazarak “HKEY_LOCAL_MACHINE‘ altında SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > QualityCompat yolunu izleyerek, sağdaki alana farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Yeni > Qword (64 bit) ya da DWord (32 bit) değeri oluştururak değer hanesine cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc yapıştırın. Değerin verisi 0x00000000 olmalı. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here