Ana sayfa Haber Windows 10″un özellikleri ve getirdikleri (Resmi)

Windows 10″un özellikleri ve getirdikleri (Resmi)

0

 

 

Microsoft dün akşam gerçekleştirdiği lansmanda Windows 10’u, Project Spartan’ı, Hologram gözlüğü HoloLens‘i ve yeni Xbox platformlarını duyurdu. Bir defa daha Windows 10‘un daha resmi özelliklerine bakalım. 

Microsoft’un lansmanı ilk olarak Cortana tanıtımıyla başladı. Cortana, daha önce de söylediğimiz gibi Windows 10‘un temelini oluşturan bir yazılım sistemi. Windows Phone’da tanıştığımız dijital asistan Cortana, Windows Phone kullanıcılarına rehberlik ederken artık boyut değiştirdi ve Windows 10’un güvenliğini, güncelliğini ve bununla birlikte sesli aramalarıyla Windows 10’un çevrimiçi performansına katkı sağlayacak.

Cortana’nın ardından yeni tarayıcı Project Spartan tanıtıldı. Windows 10, Internet Explorer’ın yerine artık Spartan’ı tercih edecek. Tarayıcı, Cortana ile beraber daha güvenli, daha sosyal bir hal aldı. Tarayıcıda bulunan, fotoğraf kırpma, fotoğraf işaretleme butonları sayesinde internet ortamlarındaki paylaşımlar daha hızlı hale gelecek.

Microsoft, Nokia yaptırımından sonra Xbox platformu ile ilgili bazı kararlar almıştı yaz döneminde. Karara göre Xbox sadece oyun konsolu değil, bir ev eğlence sistemi olacaktı. İlk olarak “Xbox artık yok” haberleri paylaşılsa da, ardından Microsoft Research ekibinin yürüttüğü hologram çalışmaları, yeni Xbox’ın ve birazdan sözünü edeceğimiz HoloLens’in habercisiydi.

 

 

 

 

Xbox Live ve Xbox uygulaması oyun konsolları – Windows 10 arasında köprü oluştıracak. Game DVR özelliği ile oyuncular oyunları masaüstünde kaydedebilecek ve yeni orunları farklı cihazlar arasında arkadaşları ile paylaşabilecekler. Xbox’cılar, mekan ve zamandan bağımsız olarak Xbox One konsollarından Windows 10 tabletlerine ve PC’lerine aktararak kendi PC’lerinden istedikleri an oynayabilecekler.

Daha önce de sözünü ettiğimiz, kurumsal firmaların bayram edeceği; Dokunmatik Office de tanıtıldı. Windows 10, Office ile yerleşmiş uygulamara dokunmatik bir deneyim sunacak. Word, Excel, Powerpoint, Outlook gibi uygulamalar tablet veya hibrit kullanıcılarına kolaylık sağlayacak.

Gecenin sürprizi: Microsoft HoloLens!

Microsoft dün akşam HoloLens isimli holografik gözlüğünü duyurdu. Büyük ihtimal tasarımcılara ve modellemecilere sunulacak olan HoloLens, holografik deneyimleri tasarımla buluşturan API içerecek. Bu sayede üç boyutlu modellemeleri üç boyutlu olarak tasarlanacak.

Surface Hub, dahili kamera, sensör ve mikrofonla beraber çok noktalı dokunma ve dijital mürekkep kullanımı gibi donanımsal verilerle öne çıkacak. 55″ ve 84″ olmak üzere iki boyutta tasarlanan Surface Hub, ekiplerin daha verimli çalışmasını sağlayacak.

Ne zaman çıkacak?

Windows 10, 2 hafta sonra beta versiyonuyla piyasada olacak. Tam sürüme ise yaz döneminde geçmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here