Ana sayfa Haber Windows 10: Teknolojinin Beauty and The Beast”i

Windows 10: Teknolojinin Beauty and The Beast”i

0

Windows 10, 29 Haziran tarihinde yayımlandıktan sonra 3 adet toplu bir şekilde güncelleme aldı. Geriye kalan ve gelmeyen güncellemeler driver güncellemeleri ve eylül ayı itibariyle driver meseleleri de çözümlenerek Windows 10 tamamiyle hazır olacak. Beklenen aksaklıklar, Windows 10‘da kendini gösterdi, aslında Windows 8.1 kadar problemleri uğraştırmadı diyebiliriz. Bu haberde, duyumlarla birlikte Windows 10‘daki eksikliklere ve Windows 10′a eklenecek özelliklere bir ışık tutmaya çalışacağız. 

Windows 10‘un şimdilik somut bir şekilde aksayan tarafı Microsoft Edge Browser. Microsoft Edge, ilk isimiyle Spartan, internet makaleleri okuma işlevlerinde iyi bir tipografi ve yazı odağı sunarken hali hazırda problemleri de bulunuyor. Bu problemlerden önce Edge Browser’a gelecek olan birkaç özelliği de müjdeleyelim: Microsoft Edge Browser için çok yakında Cortana desteği geliyor. Cortana desteği, Bing Search ile harmanlanarak internet içi aramalarda ekstra özellikler sağlayacak. Cortana’nın gelecek olmasıyla elbette Bing’in daha çok yol alması gerektiğini de söyleyelim. Microsoft’un Cortana özelliğinin Türkçe desteği olmadığı için Windows 10 PC’nizde bulunmuyor ancak ocak’taki güncellemeden sonra belirttiğimiz gibi Cortana, Edge browserınızda olacak. Bing’in fotoğraf havuzu, sunabileceğinin çok azını sunuyor. Edge’den söz  ederken Edge’in karşılaştığı bir bug’dan da söz edelim: Edge, yaklaşımk 15 günlük kullanımın ardından yavaşlamalara gidebiliyor, özellikle Facebook kullanımlarında kullanıcıya zorluk yaratabiliyor. Bu durum Edge’in “Geçmiş” datalarıyla ilgili olan bir durum. Edge için güncelleme gelinceye kadar Edge’deki geçmişleri, şifrelerinizi vs silmeden temizlemeniz bir süre sizi idare edebilir, Edge’de karşılaştığınız donma sorunları bir süre sona erecektir.

Edge‘den söz ediyorken, Microsoft Edge, 2016 senesinde indirilmeye de sunulacak. İnternette “Microsoft Edge indirin” gibi başlıklar görebilirsiniz, zararlı bir materyal olabilir indirmeyin. 

Microsoft, Windows 10′da acele mi etti? Gibi bir tartışma konusu bugünlerde teknoloji sayfalarında tartışılıyor. Acele etmemiş olsa bile, bazı özellikleri, üstelik tamamlayıcı özellikleri ocak ayındaki güncellemeye bırakmış olması, bir tartışma konusu. Microsoft Hello tam olarak hazır değil, tüm özelliklerini ocak ayındaki Redstone güncellemesinde göreceğiz, Cortana yok, büyük ihtimalle ocak ayından sonra gelecek, tasarımda bazı değişiklikler olacak, bu da Redstone güncellemesiyle birlikte gelecek.

Windows 10 ile birlikte bir tartışma konusu ortaya atmıştık: Windows 10’un adı değişebilir diye. İlk yayımlandıktan sonra, Windows 10’un isiminde değişiklik görülmedi ancak, Windows 10’un isiminin sonradan Windows One gibi bir tipografik bir isime sahip olacağını hala düşünüyoruz. Belki Redstone güncellemesinin ardından isim değişikliği olabilir.

Windows 10′un en can sıkıcı bug’ı, şüphesiz ki kablosuz internet bug’ıydı. Son gelen kümülatif güncellemenin ardından bu sorun ortadan kalktı, eğer rastgele zamanlarda internet ağınızda “sınırlı erişim” uyarısı alıyorsanız güncellemeleri tekrar bir kontrol etmelisiniz.

öyle görünüyor ki, Microsoft’un asıl niyeti Windows 10′u ocak ayında piyasaya sunmaktı. Fakat rakip şirketlerin her yıl yeni işletim sistemini yayımlamalarıyla geride kalmamak için biraz erken davrandılar. Şimdilik yarım ama iyi bir Windows 10 kullanıyoruz. Yazı işleriyle meşgulseniz veya masaüstü yayıncılık, tasarım işleri görüyorsanız Windows 10 bu işin geliştirilmiş.

Puzzle’ın diğer parçaları ise Redstone güncellemesinde tamamlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here