Ana sayfa Haber Windows 10 Technical Preview güncelleme ve incelemesi

Windows 10 Technical Preview güncelleme ve incelemesi

0

Windows 10, lansmanının ardından bugün ilk defa genel kullanıcıya sunulmaya başlandı. Sürüm hala geliştirici ön izlemesinde ve tahmin edebileceğiniz üzere birçok eksiklikleri var. Tam donanımı ile karşımıza çıkmasa da bazı konularda en azından tahminle beraber fikir sahibi olabiliyoruz. Güncellemeyi akşam 21:45 sularında başlattım ve 23 itibariyle dizüstü bilgisayarım tamamen güncellemeyi tamamlamış oldu. Tabi bu güncellemeyi bir ev bağlantısı ile değil mobil 3G aracılığı ile yapmış olmamın da katkısı var. Fakat güncelleme için yaklaşık 3 GB dense de biraz daha uzun sürdüğünü belirtmeliyim.

Windows 10’un masaüstü görünümü bu şekilde. Arayüz olarak geniş ekran 21:9 formatlı monitörlere göre ve geniş ekran dizüstülere göre tasarlandığı çok belli. Tasarımla ilgili şunu söyleyebilirim ki, Windows 7’den Windows 8’e geçişi düşündüğümüzde çok daha fazla değişiklik var. Betada henüz Cortana ve başlat çubuğu çalışmıyor. Fakat kısmi takılmalar dışında sistemin fazla yormadığını belirtmeliyim. 

 

 

 

 

Güncellemeyi edinmek isteyenlere tavsiye:

-Link aracılığı ile değil direkt olarak Microsoft’un sitesinden edinin. 

Güncelleme esnasında başka uygulama açmayın. İnternet tarayıcısı, tarayıcı oyunları dahil.

-Güncellemeden önce mutlaka bütün programlarınızı kapattığınızdan emin olun, PC’yi çok yavaşlatıyor.

-Güncellendikten sonra bir süre PC’nizi yalnız bırakın. 1 saat kadar sonra PC’nizi açtıktan sonra çok performanslı oyun vs açmayın, en azından yarım saat kadarıyla.

 

 

Cortana’nın bulunduğu Search sekmesi. Şuan Cortana kullanılmasa da o kutucukta yapılan aramalar tarayıcıya yönlendiriliyor. Kötü haber: Spartan yok.

 

 

Yenilenen Windows mağazası. 

 

 

Bu pencere, tarayıcı simgesinden değil Search sekmesinden açıldı. Search, direkt olarak sizi Bing’e aktarıyor. Site adresini yazarsanız kullandığınız tarayıcıdan site açılıyor oldukça hızlı bir şekilde.

 

Renk konusunda bir kez daha düşünmeli Microsoft.

 

İşte bu özellik Windows 10’u “olmuş bu!” kategorisine sokan özelliklerden! çoklu pencereyle çalışıyorsanız, birden fazla monitör kullanıyorsanız sırf bu özellik için bu Windows 10’a 654654 dolar bile verebilirsiniz 🙂

Windows 10 Technical Preview‘da fazla kurcalayacak bir şey bulamadım. Bu arada Fifa 15 oynayabilme fırsatı buldum, PC toparlandıktan sonra bir kasma veya başka bir problem yaşatmadı. Ancak Windows 10’un ana özelliklerinden olan Cortana ve Cortana’nın sağlayacağı güvenlik konusu şimdilik eksikliğini hissettiriyor.

Uzun kullanım raporunu da ilerleyen günlerde sizinle paylaşacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here