Ana sayfa Haber Windows 10 Redstone itibariyle hangi özellikleri alacak?

Windows 10 Redstone itibariyle hangi özellikleri alacak?

0

Microsoft için değişimin rüzgarı 2014’ün yaz döneminde Nokia Lumia departmanıyla işbirliğini kesmesiyle başladı. O dönem içerisinde binlerce Lumia çalışanı işten çıkarıldı ve raporlara göre şirket küçülmeye gidiyordu. Microsoft pek fazla yorum yapmasa da kimilerine göre bir krizin habercisi, kimi ekonomistlere göre dev adımlar atmak üzere olan bir  firmanın standart hamleleriydi bunlar. Aslında 2. taraf daha haklı çıktı ve o günden bu yana Microsoft, Xbox‘larda, akıllı telefonlarda, yazılımlarda, I/O kısımlarında epeyce farklı şeyler yaratmaya başladı. öncelikle bir işletim sistemi açılımı gerçekleştirildi. Microsoft, Windows 10‘la birlikte Android sistemlerine özel sistemler geliştirdi, sadece Windows ekosistemi içerisinde çalışan servisler Android’lerde de çalışarak kullanıcılar bu sistemlerden faydalanabildi. Microsoft özellikle asya’da yürüttüğü Android-Windows 10 tercihli akıllı telefonlarıyla, bu işletim sistemi açılımına dair mobil kısımının ilk aşamasını bitirdi. Görünüşe göre şimdi sıra Windows 10‘un PC’lerinde. Windows 10 Redstone güncellemesiyle birlikte kullanıcılara Android ile Windows 10 arasında köprü oluşturabilen daha fazla özellik getirilecek ve bununla birlikte büyük ihtimalle masaüstü Office yazılımlarıyla Android Office yazılımları daha senkronize bir şekilde çalışabilecekler. 

 İyi bir haber var; Microsoft’un beğenilen servisi olan Continuum, henüz hazır olmasa da firma epeyce üzerine titriyor bu servisin. Birkaç temel Microsoft uygulamalarını, bir dock aracılığı ile Lumia’ları Windows 10 PC’lerin bir parçası haline getirebiliyor. İşte bu özelliğin Android akıllı telefonlara gelme ihtimali, Microsoft’un son çalışmalarıyla büyüyor. üstelik bunun ipuçları da lansman konuşmalarından da anlaşılıyor.

İşletim sisteminden söz ediyorken Microsoft’un Linux yeni bakış açısı da oldukça önemli. Microsoft, önümüzdeki günlerde Linux’u da işin içerisine katarak Enterprise kategorilerinde yeni servisler geliştirebilir. 

Microsoft’un, bir web sayfa tasarım biçimi olan Responsive tasarım diline yakın bir tasarım dili geliştiriyor günden güne.Tıpkı Android’in Material Design’ı gibi tüm Windows 10 ekosisteminin tek tasarım dili olacak ve sistem içerisindeki tüm arayüzler ve dosya ikonları bu tasarıma bürünecekler, Redstone güncellemesiyle birlikte. Start arayüzü de bunlardan bir tanesi. Start menü arayüzünün büyük bir kısımı değişecek ve kullanıcıyla daha fazla interaktif ilişki içerisinde olan bir start menü anlayışı gelecek.

Redstone güncellemesinin haziran itibariyle yayımlanması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here