Ana sayfa Haber Windows 10 özellikleri ve detayları

Windows 10 özellikleri ve detayları

0

Microsoft ve Insider’lar, Windows 10‘u hazırlıyorken yeni nesil teknolojilere ön ayak olabilmesi adına Intel gibi birçok kademede üretkenlik gösterebilen firmalardan da danışmanlık alıyor, son raporlara bakıldığında. Intel’in Microsoft’a sunduğu detaylı rapor Windows 8 ve Windows 8.1 itibariyle kurumsal alana bu sistemlerin satışlarının düşük olduğu ve haliyle Intel’in de bu alanda satışlarının düştüğünü anlatıyordu. Bu sebeple Microsoft, Satya Nadella’nın da çalışma felsefesiyle birlikte Office programları dahil Microsoft’un birçok kurumsal yazılımı ücret konusunda yeniliğe gidiyor Windows 10 itibariyle. üstelik Microsoft’un işletim sistemi açılımı sayesinde artık Windows 10 mobil ile Android’ler bir arada çalışabilecekler, Microsoft’un kurumsal yazılımlarından faydalanabilecekler. 

Windows 10 ile birlikte geri dönecek olan “başlat” butonu da Intel-Microsoft çalışmasının bir parçası. Windows 7 ile son bulan “başlat” butonu arayüzü, Windows XP‘nin daha güvenilir bir sistem olması nedeniyle XP’lerin daha fazla satmasını sağladı. Son araştırmalara göre kurumlar hala Windows XP kullanıyorlar, sadece güvenilirliği ve “başlat” arayüzü sayesinde. Windows 10 için yeni nesil bir şeyler yapmalıydı Microsoft, güvenlik için. çünkü artık program aracılığı ile güvenlik sağlamak hem sistemde şişikliğe neden oluyor, hem de bazı yeni nesil virüslerin PC’ye erişebilmesini engelleyemiyordu. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Microsoft Device Guard” isiminde bir güvenlik sistemi duyurdu Insider’lara. Arayüz olarak çalışsa da, bir program dahilinde çalışmayacak bu program. RAM alanında da düşük seviyede çalışarak performasta düşüklüğe neden olmayacak. Bu Device Guard, daha önce duyurulan “Microsoft Hello” sisteminin bir parçası. Microsoft Hello, PC’lerin kamera donanımı aracılığı ile göz tanıma ile çalışan bir tür güvenlik sistemi. Device Guard, Passport ve Microsoft Hello’nun ardından Cortana var, muhtemel Windows 10‘un ileri seviyeli güvenlik asistanı. Kişisel asistan yazılımı olmasıyla birlikte, Microsoft tarafından bir güvenlik duvarı olarak da geliştiriliyor bu hanımefendi.  Cortana’nın temelinde, bir zeka var, ses komutunuzu algılayıp internet içerisinde yolculuğa çıkarak saniyeler içerisinde söylediklerinizden bir şeyler yakalayıp tekrar sesli olarak aktarabiliyor. Bu bir yapay zeka uygulaması olduğu için, Cortana aşamalarını tamamladıktan sonra, aynı durumu korsanlar için gerçekleştirecek. İnternete bağlı kaldığınız her saniye boyunca internet ağları üzerinde yeni nesil kötü yazılımları araştıracak, bunları öğrenecek ve PC’nizi bu saldırılara göre hazırlayacak. Cortana‘nın Spartan ile birlikte masaüstüne taşınması da zaten bu sebeple.

 

Spartan ile ilgili kısaca yeni bir bilgi var, Project Spartan‘ın Windows 10 tam sürümüyle birlikte adının değişikliğe uğrayabileceği konuşuluyor. Muhtemel isiminin de Yahoo! browser veya Bing browser olabileceği söylentileri var.

ücretsiz sağlanacak olan Microsoft Office yazılımları, her işletim sistemiyle tam destekle çalışacak, başlat arayüzü hem kurumsallar da, hem de kişisel kullanımlarda değişiklik gösterecek, Microsoft Hello, Passport ve Device Guard isiminde 3 farklı güvenlik sistemi var Windows 10‘un ve Cortana da 4.sü ve en agresifi olacak. 

Bağlantı özellikleriyle de ilgili bazı yenilikleri var Windows 10‘un. İnternet hızı düşük olan bölgelerde, bir taraftan film izleniyorsa internetten, bir taraftan da Skype görüşmeleri yapılıyorsa üzerine ayrıca internetteki reklamların dahi birçok veri tüketmesi nedeniyle Skype görüşmelerinde zaman sapmaları, film izleme açısından da yaklaşık 4-5 saatlik bir dilim karşımıza çıkabiliyor. Bunun önüne geçmeye de çalışacak Windows 10. Bir taraftan film indirilmeye çalışılıyor ve bir taraftan da Skype görüşmesi sağlanıyorsa, Windows 10 veri tüketimini dengeleyerek, internet bağlantı yoğunluğunu bu iki işleme aktarabiliyor. İnternet sayfaları minimum seviyede veri harcayacakken, diğer işlemlerin sürdürülmesi için sistem veri aktarımını iki farklı işlemlere yoğunlaştıracak. 

 

Microsoft’un, Windows 10 için önem verdiği en önemli detay ise monitör boyutları ve çözünürlükleri. Windows 10 artık 4K ve 8K görüntüleri destekleyebilecek, bu görüntü teknolojileri için gerekli olan encode yazılımlarını içeriyor. Böylece, ekran kartınızı ve işlemcinizi çok yormadan 4K ve 8K monitörleri PC’lerinize veya dizüstülerinize bağlayacaksınız. Bu ayrıca Windows 10 mobil için geliştirilen bir sistem. Minimum 5″, maksimum 8″ akıllı telefon ekran boyutu gereksinimi, tabletlerde minimum 10″ olarak belirlendi. İlerleyen dönemlerde, Microsoft’tan 4K çözünürlüklü bir Lumia modeli gelebilir. Bu 4K ve 8K meselesi masaüstü yayıncılar, oyuncular ve Microsoft HoloLens için ve aynı zamanda Xbox‘lar için geliştirilen bir teknoloji.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here