Ana sayfa Makale Windows 10 öne çıkanlar

Windows 10 öne çıkanlar

0

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10“u geçtiğimiz aylarda resmen duyurdu. Windows 8 ve 8.1, genel olarak Microsoft”a da, kullanıcılara da bekleneni verememişti. Bu yüzden yeni Windows 10, milyonlarca kullanıcı tarafından merakla bekleniyor.

Windows 8 serisi, mobil cihazlara ağırlık veren bir işletim sistemi olarak ön plana çıkmıştı. Yıllardır masaüstü ve dizüstü pazarının istisnasız tek hakimi Microsoft, “evinde ve işindeki bilgisayarlarında Windows kullanan biri, neden cep telefonunda ve tabletinde başka işletim sistemi kullansın ki?” düşüncesini hayata geçirmiş ancak evdeki hesap çarşıya uymamıştı.

Şimdi kullanıcılar, Windows 8″de memnun kalmadıkları özelliklerin düzeltilmesini umarken, Microsoft cephesinde ise “daha iyi bir mobil deneyimi” hedefi devam ediyor.

Peki, ilk yansıyan ekran görüntülerine göre Windows 10″da öne çıkan yenilikler neler? Neler düzeltilmiş, neler daha iyi, neler eskisi gibi?

 

öncelikle, ilk göze çarpan şey, 1990″lardan beri hayatımızda olan başlat menüsünün geri dönmesi. Bilindiği gibi Windows 8″de tablet ve akıllı telefonlar hedeflendiği için başlat menüsü kaldırılmış, onun yerini, kurulu tüm uygulama ve programları gösteren bir başlangıç ekranı almıştı. Windows 10″da ise başlat menüsü, oldukça minimal ve klasik bir tasarımla tekrar yerini almış.

 

Yine Windows 8 serisinde, çalıştırılan uygulama ve programlar, yeni bir ekranda açılıyordu. Ekranlar arasında geçiş yapmak ise zordu ve kullanımı yavaşlatıyordu. Windows 10″dan yansıyan ekran görüntülerine göre ise, çalıştırılan uygulamalar aynı ekranda, pencere içinde açılıyor. Böylece aynı anda bir kaç pencereyle çalışmak, uygulamalar arasında geçiş yapmak ve bir pencereyi kapatmak daha kolay hale geliyor.

 

Yine buna benzer şekilde “uygulama tutturma” özelliği ile uygulama pencereleri bir ekrana sabitlenerek, aynı anda bir kaç iş üzerinde birden çalışmak, örneğin bir pencerede video izlerken, diğer pencerede internette gezinmeye devam etmek ya da yazı yazmak, oyun oynamak vs. mümkün.

 

Microsoft”un Android ve Apple”dan esinlenmişe benzediği bir başka yenilik ise çalışan tüm uygulamaları aynı ekranda gösterebilme özelliği. Aynı iOS”da home tuşuna iki kere basıldığında olduğu gibi, o an çalışan tüm uygulamalar tek ekranda listelenecek ve gereksizler kapatılabilecek.

 

Son bir not ise Windows 10″un Windows 8 ve 8.1 kullanıcıları için ücretsiz sunulacağı yönünde… Kulislere yansıyan haberlere göre 8 serisinden Windows 10″a yükseltecek olanlar lisans ücreti ödemeyecek.

 

NEDEN 9 DEĞİL, 10?

Yeni Windows”un isminin Windows 9 olması bekleniyordu. Ancak Microsoft bir sürpriz yaptı ve 9″u atlayıp 10″a geçti. Peki neden Windows 10? Bu sorunun cevabı, sosyal medyaya düşen bir görüntüde cevap buldu. Buna göre, Windows için yazılan bir çok program artık Windows 95 ve 98″i desteklemiyor. Bu programların kaynağında, işletim sisteminin versiyonunu tespit edebilmek için, basitçe şöyle bir komut yer alıyor : “Eğer Windows sürümü 9 ile başlıyorsa çalışma!” Yani aslında çok basit; Windows 9 ismi, 95 ve 98 ile karışmaması için tercih edilmedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here