Ana sayfa Haber Windows 10 işletim sistemli buzdolapları modemler ve TV”ler geliyor

Windows 10 işletim sistemli buzdolapları modemler ve TV”ler geliyor

0

 

Microsoft, henüz Windows 10′u duyurmadan önce, Windows 8.1 işletim sistemini temel alarak çalışan bir IoT sistemi üretmişti. Ardından Windows 10 duyuruldu ve bu işletim sistemi Windows 10 ile birlikte çalışmaya başladı. Windows 10 Home veya Windows 10 Enterprise sürümlerinden farklı çalışan bu işletim sistemi, özellikle akıllı ev teknolojilerini çalıştırablmesi için geliştirilen bir işletim sistemi ve halen beta sürümünde. Daha önce firma “Microsoft’un geleceği Cortana’da” açıklamalarını yaptı ki, hemen ardından Cortana’yı cross-platformda görmeye başladık. Microsoft’un geçen hafta gerçekleştirdiği WinHEC konferansı oldukça önemliydi; Bu konferansta Microsoft’un Qualcomm ile planları ve yapacakları girişimler anlatıldı. Snapdragon’lu Windows 10’lar göze batan gelişmelerdi.

Qualcomm’un yanısıra Microsoft, IoT ile ilgili bazı planlarını da kamuoyuna duyurdu. Microsoft, IoT çerçevesinde yeni bir akıllı ev ekosistemini Cortana ile birlikte hayata geçirmeye çalışıyor. 

Microsoft üreticilerle akıllı ev konusunda yeni bir adım atıyor. Artık, buzdolabı,  termostat, tost makinesi gibi ürünlerde Cortana çalışabilecek ve bunlar çok yakın bir gelecekte hayata geçirilecek.

Bunun kısmi anlamı da, artık buzdolaplarında, tost makinelerinde, üstelik TV’lerde Windows 10 işletim sistemi de çalışacak. Ancak şimdilik öncelikleri, ev aletlerinde Windows 10’u çalıştırabilmek değil; Cortana arayüzünü kullanııcılara sunabilmek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here