Ana sayfa Haber Windows 10 etkinliğinden öne çıkanlar ve bilinmeyenler

Windows 10 etkinliğinden öne çıkanlar ve bilinmeyenler

0

 

Akşam Türkiye saati ile saat 19.00’da başlayan Windows 10 etkinliğinde Spartan tarayıcısı, Windows 10’un Cortana’sı ve ayrıca Xbox Live’in güncel versiyonları tanıtıldı. Resmi bir fiyat gelmedi, bu konuda dedikodular var ancak öncelikle sistemin güvenirliğinden bahsetmek gerekli. En yaygın işletim sistemi olduğu için güvenlik konusunda sıkıntılar yaşayan diğer versiyonlar, hangi özelliği alırsa alsın güvenlik konusunda hep eleştirildi. 

Windows 10,yaklaşık bir ay sonra halka açık beta olarak kendini gösterecek, tahminlere göre de yazın betadan tamamen çıkması bekleniyor. Technical Preview dönemi boyunca yazılımcılar özellikleri ve tasarımından çok, sistem kurumsal alana ağırlık vereceği için güvenlik konusunda bazı yeniliklere gidildi. Windows 10’un güvenlik sistemi ile ilgili gelen haberlere göre, sistemin güvenliği olan sistemin üzerine eklenerek, bug veya hata kapatarak değil baştan tasarlandı. Başka bir haberde belirttiğimiz gibi yazılımsal olarak Windows altyapısı “9” ile başlayan her şeyi engellediği için Windows 8.1’den Windows 10’a geçildi ve güvenlik sebeplerden bir tanesi. Güvenlik konusunda farklı kılan konu ise, Microsoft, Windows 10’un güvenlik sistemini hackerların veya kötü amaçlı yazılım sistemlerinin bilmediği bir şekilde tasarladı. Görünüşe göre Cortana, Windows 10′un sadece asistanı değil, güvenlik timi de olacak gibi. 

Windows 10’un güvenlik sistemi Cortana üzerinden geliştirildi. İnternet ağlarında ve bilgisayar açık kaldığı süreç içerisinde kendini geliştirebilen ve sizinle interaktif gelişimler sağlayan Cortana, sistemin güvenliğini de sağlayarak açılan güvenlik problemlerini kendisi çözümleyecek. Gelen haberlere göre yerleşik olarak tasarlanan bir saldırı yazılımı, Cortana gibi öğrenebilen ve gelişebilen bir yazılım sisteminin açığını bulamaz. Windows 10′un tam olarak yapacağı da bu; tüm güvenliğini Cortana’ya teslim etmek.

Kullanmadan güvenlik konusunda fazla yorumda bulunamayız ancak Windows, kullanıcıya sunulduğundan bu güne kadar yaşadığı güvenlik problemlerine ciddi bir yaptırım uygulamış gibi görünüyor. Gelelim Windows 10’un fiyatına; Windows 10’un fiyatıyla ilgili iki farklı haber var. Biri, Windows 10 farklı versiyonlarla teklif edilecek ve fiyatları 100 dolardan başlayacak. “100 dolardan başlayacak” ifadesi pek korkutmasın, fiyat farkının en fazla 20 dolarlık bir fark olacağı söyleniyor. 1 yıllığına Windows 10 ücretsiz kullanılacak ve ardından 100 dolar karşılığında tam sürüm olarak satın alınacak.

 

Ayrıca tablet cihazlarda “masaüstü kullanım modu” bulunacak. Böylece hibrit cihazların kullanımı daha pratik olacak. Soldaki görselde Başlat düğmesini görüyoruz. Hoşgeldin eski dostum!

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here