Ana sayfa Yazılım Windows 10 bulut desteğiyle diskleri rahatlatacak

Windows 10 bulut desteğiyle diskleri rahatlatacak

0

Ekim ayıyla beraber gelecek olan Windows 10 güncellemesiyle birlikte daha akıllı yöntemlerle diskinize daha çok yer açacak ve geçici dosyaları temizleyecek.

Bu güncellemenin odak noktası OneDrive bulut depolama alanıydı. Geçtiğimiz sonbahardaki güncellemeden beri, Windows 10 akıllıca bir sistemle gereksiz ya da arka plan dosyaların OneDrive’da depolansması için çalışılıyordu. Bunla ilgili manuel bir çok yol vardı. Bunlardan birisi dosyaların her zaman çevrimdışı mevcut olması seçeneği. Böylelikle bu tarz dosyalar lokal kopyalarına sahip oluyor ve manuel olarak silinebiliyor. Böylelikle gereksiz dosyalar yer tutmuyor.

Bu yeni güncellemeyle birlikte bu manuel işlem otomatik oluyor. Bizleri zahmetten kurtarıyor. Bunu Storage Sense özelliği ile lokal kopyaları siliyor, dosyalar sadece OneDrive’da kalıyor. Ayrıca işletim sistemi siz sınıflandırma zahmetine girmeden hangileri gereksiz belirliyor. Sistem bu işlemi optimum disk alanı kalıncaya kadar devam ettiriyor.

İlgili Haber: Microsoft kendiliğinden reset atan Windows 10 güncellemelerine dur diyor

Storage Sense, geçici, gereksiz dosyaları, sistem girişlerini ve görüntü küçük resimlerini siliyor. Ayrıca indirilenlerdeki eski dosyları da kaldırıyor. Storage Sense temizleme işlemini periyodik olarak otomatik bir şekilde gerçekleştirecek. Artık bilgisayarın optimize edilmesi daha kolay olacak.


Aracı: Peter Bright / Ars Technica

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here