Ana sayfa İnternet Wikipedia yenileniyor!

Wikipedia yenileniyor!

0

Wikipedia”nın tasarımı bugün kullanıma sunuldu.

Bireysel ifadeye olanak veren ücretsiz sanal ansiklopedi tadındaki Wikipedia”nın geçtiğimiz martta tasarımında değişime gideceği söyleniyordu. Bu değişiklikler hakkında birçok haber çıkmıştı. İşte o yeniliklerle dolu Wikipedia”nın tasarımı bugün kullanıma sunuldu. Yeni tema ve birkaç yeni özellikle karşımıza çıkan Wikipedia, sitesini geliştirerek kullanılabilirliğini artırmış durumda.
Kısaca Wikipedia”daki yeniliklerden bahsetmek gerekirse;
Navigasyon: Her sayfanın üstüne yerleştirilen tartışma, okuma ve bilgi düzenleme sekmeleri bilidiğimiz eski Wikipedia”ya eklenen bir özellik olarak gözümüze çarpıyor ve bu da sayfaya net bir görünüm katmış. Sayfa dizaynında gereksiz yığılmalar kaldırılmış. Bu sayede farklı çözünürlükteki monitörlerden tutun, farklı tarayıcılar ve pencere büyüklüğüne bağlı kalmaksızın sayfadaki bozulmalar engellenmiş.
Düzenleme çubuğu: Düzenleme çubuğuna yeniden el atılmış ve düzenleme çubuğun kullanılabilirliği artırılmış. Eskiye nazaran kullanımı daha kolay. Kullanıcılar bu çubukta artık Wiki kodları görmeyecekler. Bu da karmaşayı ortadan kaldırarak kullanıcılara daha iyi bir düzenleme deneyimi sunuyor.
Link Sihirbazı: Yeni araç sayesinde, diğer wiki sayfalarına veya harici sitelere link eklemek kolaylaştırılmış.
Arama: Arama kutusu sağ üst köşeye alınarak, arama önerisi bu ikona eklenmiş. Bu sayede hızlı ve başarılı aramanın kapıları ardına kadar aralanmış. Ayrıca “git” ve “ara” butonları yekpare hale getirilmiş.
Diğer yeni özellikler: Yeni bir sihirbaz sayesinde bul ve değiştir özelliği sayfanın editlenmesini kolaylaştırmış.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here