Ana sayfa İnternet Wi-Fi’ın geleceği

Wi-Fi’ın geleceği

0

Kablosuz dünya bize neler sunuyor…
 

İster cep telefonu ister masaüstü/dizüstü bilgisayar ister tablet bilgisayar… Hiç fark etmez. Elimizin altındaki birçok cihaz artık kablosuz olarak internete bağlanabiliyor. öyle ki, bu akıma televizyonlardan müzik sistemlerine kadar geniş çaptaki teknoloji ürünleri de kapıldı. Wi-Fi standartları doğrultusunda gelişen kablosuz teknolojiler, ileriki yıllarda kapasitelerini arttırarak, daha çok kişiye hizmet vermeyi amaçlıyor. Biz de tüm bu teknolojik araç gereçlerin arasında bir nefes alalım ve kablosuz teknoloji hizmeti sunan Wi-Fi standartlarını inceleyelim dedik.
 
wi-fi
 
Wi-Fi teknolojisi bundan yıllar önce son kullanıcı düzeyinde faaliyete geçtiğinde, yeni internet teknolojisinin kablosuz ağlar üzerine yoğunlaşılacağı tahmin ediliyordu. Wi-Fi, kablosuz bir ağ standartı olarak ortaya çıktığında ağ geliştiricileri de Wi-Fi standartlarının etrafında dönmekte hiç gecikmedi ve Wi-Fi”ın yaygınlaşmasında büyük rol oynadı. İnternete kablosuz olarak bağlanmamıza olanak sağlayan Wi-Fi, IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Standartlar Enstitüsü ve Wi-Fi Alliance adlı bir oluşum tarafından standartlaştırılarak, son kullanıcının da bu teknolojiden yararlanması sağlanıldı.

Evlerimizden iş yerlerimize, hatta halka açık alanlarda bile firmalar, Wi-Fi hizmeti veriyor. IEEE”nin Wi-Fi ile ilgili yayınladığı 802.11 standartlar serisi (a, b, g, n olarak ilerleyen bir seriydi bu), internet hizmetleri sağlayan firmalar tarafından hemen benimsendi ve modemlerden yazılımlara internet bağlantısı ile ilgili her türlü materyal, 802.11 standartlarını bünyelerinde taşımaya başladı.

 

Wi-Fi tarihi

IEEE 802.11a ve 802.11b Wi-Fi standartları, ilk olarak 1999 yılında yayınlandı. Bu sene içerisinde Wi-Fi Alliance adındaki ortaklık da başlatıldı. 802.11a’ya uyum süreci oldukça yavaş ve sancılı geçti. Verimli olmasa da, teknolojiye standart getirmeyi başarmıştı. 802.11b’ye ise aynı yıl, daha az sancılı olarak başarıyla uyum sağlandı. 2003 yılına geldiğimizde 802.11g standartı yayınlandı. 52 Mbps veri transfer oranına sahip olan bu standart, 11 Mbps’lik 802.11b’ye kıyasla daha hızlı veri transferi sağlıyordu. Bu üç standart da, bilgisayar, tablet veya el cihazları gibi cihazlarda tek bir veri akışını desteklemek üzere tasarlanmıştı.
 

kablosuz internet
 
Gelişen şartlar beraberinde değişen talepleri de getirdi. IEEE bu durum karşısında 802.11’i de değiştirmek ve geliştirmek amacıyla kolları sıvadı. 2009 yılında da 802.11n standartını yayınladı. Günümüzdeki hemen hemen tüm kablosuz modemler, 600 Mbps’ye kadar destek verebilen 802.11n standartını kullanıyor. Yapısı geleceğe yönelmiş olmasına rağmen, destek olarak geriye dönük bir standart. Yani 802.11 a/b/g uyumluluğu mevcut. ayrıca MIMO (Multi Input – Multi Output, çoklu Giriş – çoklu çıkış) desteği bulunuyor. Bu da daha geniş frekans bantlarında iletişim kurulmasını sağlıyor.

 

Sırada ne var?

IEEE, Wi-fi için önümüzdeki yıllarda da çeşitli planlara sahip. Bunların başında yeni standart 802.11ac ve 802.11ad bulunuyor. 802.11ac 1 Gbps veri transfer oranına sahipken, 802.11ad ise tam 7 Gbps veri transfer oranına sahip. IEEE’nin takip ettiği yol haritasındaki ilk durak 802.11ac. Bu standart, 802.11n ile birlikte gelen kapasiteyi arttırmaktan ibaret. Gelişen teknoloji, daha fazla cihazın kablosuz olarak internete erişebilmesini sağladı. Bu da, şimdi olmasa da ileride kablosuz ağ kapasitesinin yetmemesine yol açacak. 802.11ac bu sorunu uzun süreli olarak ortadan kaldırmayı başaracak bir standart. 802.11n’in 2.4 GHz’lik radyo frekansını iki katına çıkartacak olan 802.11ac, bant olarak da 802.11n’in (20 GHz) aksine 40 GHz bantı kullanacak. Yapısı gereği, 802.11n’den daha fazla sayıda MIMO veri akışı destekleyecek. Yeni MIMO ise MU-MIMO (Multi User MIMO, çoklu kullanıcılı MIMO) olarak adlandırılıyor.
 

internet
 
802.11ad’nin ise özel bir ismi var: “WiGig Standartı”. çoklu gigabit veri transferleri ile ultra büyük hızlarda dosya transferini mümkün kılmayı amaçlayan WiGig, özellikle kablosuz görüntüleme, oynatma ve HD içerik görüntüleme ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştiriliyor. Dolayısıyla diğer 802.11 standartlarından farklı olarak, oldukça yüksek bir frekans olan 60 GHz’de çalışacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here