Ana sayfa Makale Wi-Fi 6 Uçuracak

Wi-Fi 6 Uçuracak

2019’da kullanıma sunulacak olan Wi-Fi 6, şimdi kullanılan Wi-Fi 5’e göre %40 daha fazla hız sağlayacak.

0

Wi-Fi 6, 802.11ac’den daha hızlı olan yeni nesil bir kablosuz standardıdır. Hızdan daha fazlası, stadyumlardan sizin cihaz dolu evinize kadar kalabalık alanlarda daha iyi performans sağlayacaktır. Standardı ancak 2019’da görebileceğiz.

Wi-Fi sürüm numaraları

Evet, Wi-Fi şimdi sürüm numaralarına sahip. “802.11ac” gibi eski kafa karıştırıcı Wi-Fi standart adları yerine “Wi-Fi 5” gibi kullanıcı dostu isimlere dönüldü.

Gördüğümüz göreceğiniz kablosuz sürümleri ise şunlar:

  • Wi-Fi 4, 2009 yılında yayınlanan 802.11n.
  • Wi-Fi 5, 2014 yılında yayınlanan 802.11ac.
  • Wi-Fi 6 ise 802.11ax olarak da bilinen yeni sürüm. 2019’da yayınlanması planlanıyor.

Wi-Fi Birliği ayrıca bu rakamların yazılımlarda da görünmesini istedi, böylece akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı bağlarken hangi Wi-Fi ağının daha yeni ve daha hızlı olduğunu anlayabilirsiniz. Yakında telefonunuzda, tabletinizde veya dizüstü bilgisayarınızda Wi-Fi numaraları görüyor olabilirsiniz.

Wi-Fi’nin eski sürümleri ise yaygın olarak kullanılmamaktadır ve resmi olarak markalı değillerdir. Ama eğer öyle olsalardı, şöyle görüneceklerdi:

  • Wi-Fi 1, 1999’da piyasaya sürülen 802.11b.
  • Wi-Fi 2, 1999’da piyasaya sürülen 802.11a.
  • Wi-Fi 3, 2003 yılında yayınlanan 802.11g olurdu.

Daha hızlı Wi-Fi

Her zamanki gibi, en yeni Wi-Fi standardı daha hızlı veri aktarım hızları sunar. Tek bir cihazla bir Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsanız, Wi-Fi 5 ile karşılaştırıldığında maksimum potansiyel hızlar Wi-Fi 6 ile %40’a kadar daha yüksek olacaktır.

Wi-Fi 6 bunu daha verimli veri kodlamasıyla gerçekleştirerek daha yüksek verim elde edilmesini sağlayacaktır. Temelde, daha fazla veri aynı radyo dalgalarından taşınacak. Bu sinyalleri kodlayan ve çözen çipler daha güçlü olmaya devam edecek ve fazladan iş görmeyi sürdüreceklerdir.

Bu yeni standart, 2.4GHz ağlarındaki hızları bile artıracaktır. Endüstri daha az parazit için 5 GHz Wi-Fi’ye geçerken, 2.4GHz hala katı cisimlere nüfuz etmede daha iyidir. Ve eski telsiz telefonlar ve kablosuz bebek monitörleri ortadan kalkarken 2.4GHz için çok fazla parazit olmayacaktır.

Daha uzun pil ömrü

Wi-Fi, çok sayıda Wi-Fi özellikli cihazın bulunduğu yerlerde çıkmaza girme eğilimindedir. Yoğun bir stadyum, havaalanı, otel, alışveriş merkezi veya hatta herkesin Wi-Fi’ye bağlı olduğu kalabalık bir ofisi düşünün. Muhtemelen yavaş bir Wi-Fi’niz olacaktır.

802.11ax olarak da bilinen yeni Wi-Fi 6, bu konuda yardımcı olacak pek çok yeni teknolojiyi içeriyor. Intel, Wi-Fi 6’nın her bir kullanıcının ortalama hızını, pek çok bağlı cihazın bulunduğu bölgelerde “en az dört kat” artıracağını söyledi.

Bu sadece halka açık yoğun yerler için geçerli değil. Wi-Fi’ye bağlı çok sayıda cihazınız varsa veya nüfusun fazla olduğu bir binada yaşıyorsanız, evde de size uygulanabilir.

Wi-Fi 6 savaşları nasıl yoğunlaşıyor?

Detayları bilmek zorunda değilsiniz. Wi-Fi 6 cihazıyla bir Wi-Fi 6 erişim noktası daha iyi çalışacaktır. Ama geri planda neler oluyor ona da bir bakalım:

Wi-Fi 6 kablosuz bir kanalı çok sayıda alt kanallara bölebiliyor. Bu alt kanalların her biri farklı bir cihaz için öngörülen verileri taşıyabilir. Bu, Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim veya OFDMA adlı bir şey aracılığıyla gerçekleştirilir. Wi-Fi erişim noktası aynı anda daha fazla cihazla konuşabilir.

 

Yeni başıboş standart ayrıca geliştirilmiş MIMO’ya (Çoklu Giriş / Çoklu Çıkış) da sahiptir. Bu, erişim noktasının aynı anda birden fazla cihazla konuşmasına izin veren çoklu antenleri içerir. Wi-Fi 5 ile erişim noktası aynı anda cihazlarla konuşabiliyordu, ancak bu cihazlar aynı anda yanıt veremiyordu. Wi-Fi 6, cihazların kablosuz erişim noktasına aynı anda yanıt vermesini sağlayan geliştirilmiş çoklu kullanıcı veya MU-MIMO sürümüne de sahip.

Birbirine yakın kablosuz erişim noktaları aynı kanalda yayın yapıyor olabilirler. Bu durumda, radyo cevap vermeden önce dinler ve net bir sinyal bekler. Wi-Fi 6 ile, birbirine yakın kablosuz erişim noktaları, farklı Temel Hizmet Kümesi (BSS) “renklerine” sahip olacak şekilde yapılandırılabilir. Bu “renk”, 0 ile 7 arasında bir sayıdır. Bir cihaz, kanalın tamamen açık olup olmadığını kontrol edip dinlerse, zayıf bir sinyal ve farklı bir “renk” ile bir iletimi fark edebilir. Daha sonra bu sinyali görmezden gelebilir ve beklemeden iletebilir, bu sayede yoğun alanlarda performans artacaktır ve buna “uzaysal frekansın yeniden kullanımı” denir.

Bunlar en ilginç şeylerden sadece bazılarıdır, ancak yeni WI-FI standardı ayrıca daha küçük iyileştirmeler de içermektedir. Wi-Fi 6, örneğin geliştirilmiş huzme oluşturmayı da içerecektir.

“Wi-Fi 6” ve “Sertifikalı Wi-Fi 6”yı arayın

İş yeni bir cihaz satın almaya geldiğinde, spesifikasyon sayfasını incelemeyecek ve 802.11ac veya 802.11ax’ın en son standart olup olmadığını hatırlamaya çalışmayacaksınız. Cihaz üreticisi, “Wi-Fi 6” veya “Wi-Fi 5”i desteklediğini söyleyebilir.

Ayrıca, Wi-Fi Birliği’nin sertifikasyon sürecinden geçen cihazlarda “Wi-Fi 6 Sertifikalı” logosunu görmeye başlayacaksınız. Daha önce, teknik özelliklerine bakmadığınız sürece ürünün hangi nesilden olduğunu anlamayacağınız bir “Wi-Fi Sertifikalı” logosu vardı.

Bu Wi-Fi 6 router’lar, WPA3’ü Wi-Fi ağlarına daha güvenli bağlantılar için desteklemelidir, ancak WPA3 desteği gerekli değildir.

Ne zaman kullanacağız?

Bazı router’lar zaten “802.11ax teknolojisi”nin reklamını yapabilirler, ancak Wi-Fi 6 henüz sonuçlandırılmadı ve sunulmadı. Ayrıca, herhangi bir Wi-Fi 6 istemci cihazı da bulunmamaktadır.

Wi-Fi Birliği, 2019’da standardın nihai hale getirilmesini ve donanımların piyasaya sürülmesini bekliyor. Gelecekte, yeni router’lar, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer Wi-Fi özellikli cihazlar sadece bu teknoloji ile gelecekler, bundan hiç şüpheniz olmasın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here