Ana sayfa İnternet Web TV

Web TV

0

Online TV ile klasik televizyon devri sona eriyor

Teknoloji gelişiyor, seyir keyfimiz de yeni boyutlara taşınıyor. Televizyon endüstrisi içeriğini, artık tüketicinin istediği yönde şekillendiriyor. Yani eski düzen, yerini yenisine bırakıyor. Video içeriklerinin kolay tüketilmesi ve daha geniş bir kesime ulaşabilmesi için yeni mecralar yaratılıyor. Televizyon kanalları, daha güçlü bir oyuncu haline gelen internet sayesinde daha fazla içeriği, izleyiciyle paylaşıyor. İnternet kullanıcılarının yayını seçebilme ve yönlendirebilme esnekliği, internet televizyonunu televizyondan farklılaştırıyor. Artık pasif bir izleyici olmaktan çıkıp, televizyonun gerçek hükümdarları bizler olabiliriz.
Daha önceki zamanlarda internet üzerinden televizyon izlemek için, bir TV kartı ve antene ihtiyaç duyuyorduk. Dijital ekran kartlarıyla beraber, çanak antenleri ve eskiye nazaran daha iyi görüntü kalitesiyle, bu hizmetten yararlanmaya başladık. Son dönemde ise, internet üzerinden televizyon izlemek ile ilgili yeni kavramlarla tanışıyoruz. Bunlardan biri, internet TV diğer adıyla Web TV diğeri ise, IPTV… Tabii her zamanki gibi yeni bir teknoloji ve kaçınılmaz kavram karmaşası!

Aslında internet TV ile IPTV birbirinden tamamen farklı iki yayın türü. IPTV daha ticari bir bakış açısıyla, mevcut kablo TV ve dijital platformlara alternatif bir yayın hedefliyor. Yani yeni bir yayıncılık anlayışı ortaya koyuyor. Diğeri ise, bilgisayarınızı bir televizyona dönüştürüyor.

 

 

 

Web TV

Bilgisayarınızla televizyon dünyasının kapısını açın İnternet televizyonu, video paylaşım sitelerinin mantığından farklı olarak, bir marka altında yayın yapan, üretilen içeriğin seçilen teknikle yayınlanmasını sağlayan bir yayın teknolojisi. Yani televizyon yayınında olduğu gibi, izleyiciye özgün içerikler sunuluyor. Hem canlı hem de banttan yayınları içerebiliyor.Televizyon yayınlarını izlemek için, bir şifre gerekiyor. Bu şifre aracılığıyla yayın, bilgisayar üzerinden izlenebiliyor. Ancak internet bağlantısı, şart. Yayın kalitesi, henüz normal televizyon yayınlarıyla kıyaslanabilecek düzeye gelmiş değil. Yayıncı, yayında kesinti olmayacağını kesinlikle garanti edemiyor. çünkü hem internet bağlantısının kontrolü elinde değil, hem de her izleyici için açtığı bağlantı, sunucular üzerine fazla yük bindiriyor. Tabii bu da yayını izleyecek kişi sayısını limitli bir hale getiriyor.

 

 

Tivibu

Türk Telekom (TT), internet kolu TTNet”in uzun zamandır üzerinde çalıştığı WebTV projesi hayata geçti. Televizyon ve sinemayı taşınabilir hale getiren ilk ürünü olan Tivibu, başta TRT, Kanal D, NTV, National Geographic Channel, TV5 Monde olmak üzere 65 ayrı kanalda yer alan tüm dizi, program, haber ve içeriklerini yayın akışıyla aynı anda, canlı olarak izleme imkanı sunuyor. Tivibu’nun, canlı yayını durdurma ve aynı noktadan izlemeye devam etme özelliği bulunuyor. Ayrıca seçilen programlar, yayınlandığı günden itibaren bir hafta boyunca da izlenebiliyor. Tivibu”da Standart ve Standart Plus olmak üzere iki farklı üyelik bulunuyor. Bu paketler, özellikleirne göre ayrı ayrı fiyatlandırılıyor.
www.tivibu.com.tr

 

 

FOXBytes

FOXBytes internet televizyonu, “Eğlence anlayışınızı değiştirecek çok farklı bir televizyon” sloganıyla çıkıyor.  İçerikleri sadece internet ve yeni platformlar için üretiliyor. Sitede her hafta yayınlanan ve sadece internetten izleyebileceğiniz hâlihazırda 7 dizi bulunuyor. FOXBytes”da her bölüm 1- 5 dakika arasında… FOXBytes, heyecanlı anlatıma sahip, komik ve provakatif konuları olan, orijinal yapımlarıyla dikkat çekiyor.
www.foxbytes.com.tr

 

 

ForsTV

Ana konsepti “motorlu araçlar” olan Fors TV, Türkiye’nin sadece internetten yayın yapan, yüksek çözünürlükte kesintisiz canlı akışa sahip ilk televizyon kanalı. Yüksek kalitedeki yayını, tüm çekimlerin HD olmasından kaynaklanıyor. Alışılagelmiş canlı akışlı ve dakika dakika yayın planlı TV yayınıyla beraber, seç-izle özelliği dilediğiniz programı, dilediğiniz zamanda izlemenize imkan veriyor. Otomobil test ve tanıtımları, klasik otomobiller, hafif ticari araçlar, motosiklet tanıtımları, röportajlar, motoryat tanıtımları, motorsporları, off-road ve yelken eğitimleri gibi pek çok program kanalın içeriğini oluşturuyor. ForsTV, gerçek zamanlı olarak yayın yapıyor. Kaçırdığınız yayınları ise, üye olarak izleyebiliyorsunuz.
www.forstv.com

 

 

IPTV

Adını sıkça duyduğumuz IPTV”yi, internet üzerinden yapılan yayıncılık olarak tanımlayabiliriz. IPTV”de yayınlar, telekom operatörlerinin kontrolünde olan ağ üzerinden yapılıyor. Bu sistemde yayınlar, normal televizyon yayınıyla aynı kalitede oluyor. Ancak kurulum maliyeti çok daha yüksek. İzleyicinin, alıcı bir cihaz alması ve bu cihazı televizyonlarına bağlaması şart. Bu sayede televizyon, bilgisayar, DVD/VCD ve telefon tek bir platform üzerinde birleşiyor. IPTV sisteminde kullanılacak olan kutu, aynı zamanda internet hattı ve telefon hattına da bağlanabiliyor. Yani tek kutudan internet, televizyon, ve telefon hizmeti alınabiliyor. İzleyici sayısının artması ise, yayın platformuna herhangi bir yük getirmiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here