Ana sayfa İnternet Web Tasarımı: Adım 1 – Analiz

Web Tasarımı: Adım 1 – Analiz

0
Analiz süreci web sitesi geliştiricileri tarafından çoğu zaman es geçilse de ciddi bir web tasarım projesinin anahtarıdır. Web sitesi geliştirme sürecinde yolunuza çıkabileceklerin ve önem vermeniz gerekenlerin birçoğu analiz aşamasında tanımlanır. çoğunuz belki bu bölümü okurken “ohoo … sitesinde bunu uygulayamazdım ki…” ya da “zaten bütçesi …TL gibi düşük olan bir web sitesi için bunları yapmam ki…” diye içinizden geçireceksiniz. Panik yapmayın. Bu duygu ve düşünceleriniz normal 🙂 Tam da düşündüğünüz gibi aslında her projede, anlatacağım her süreci uygulayamayabilirsiniz. Ama benim size önerim en azından bu sürecin varlığını ve içeriğini bilip, her projede şöyle bir aklınızdan geçirmeniz. İnanın bir süre sonra işinizin kalitesinin arttığını ve hızlandığınızı göreceksiniz…
 

Analiz
Yeni bir web projesine başlıyorsanız ya da var olan bir web sitesini revize edecekseniz, işe, aşağıdaki sorulara cevap vererek başlamalısınız:
 

Geliştireceğiniz web sitesinin amacı nedir?
Web sitesinin işlevi ne olacak?
Web sitesinin hedefi nedir?
Web sitesinin hedef kitlesi kimlerdir?
Rakipleriniz kimlerdir? – Rakip Analizi
Web sitesinin yapısı nasıl olacak? Statik mi, dinamik mi?
Web sitesinin kullanıcı ile ilişkisi ne boyutta olacak?
üyelik sistemi olacak mı?
 

 

üyelik sistemi olacaksa kullanıcılar ve rolleri ne olacak?
Bu web sitesi bir e-ticaret sitesi mi olacak?
E-ticaret sitesi olacaksa ödeme şekilleri, kullanıcı kampanyaları vs. nasıl olacak?
Web sitesi için içeriği kim veya kimler oluşturacak? Veri akışı nasıl sağlanacak?
Kullanıcılara ne tür bir içerik sağlanacak?
Eğer revize talebi ile size gelinmişse, müşteriniz mevcut sitenin hangi noktalardan memnun veya memnun değil?
Revizesi istenen web sitesinin rakiplerine göre eksik kaldığı noktalar nelerdir?
Revizesi istenen web sitesinin kullanıcı kitlesi zaman içinde nasıl değişti?
Revizesi istenen web sitesinin eksik noktaları, kullanıcıya yetmeyen tarafları nelerdir?
 
…bu liste aslında uzayıp gidebilir. Fakat temelde ilk akla gelen sorular bunlardır. Yukarıdaki soru listesinde gördüğünüz gibi eğer elinizdeki bir revizyon projesi ise sorularınız biraz farklılık gösterir. Sonuçta müşteri size bir memnuniyetsizlik ile gelmiştir. Dolayısıyla gerçekleştireceğiniz revizyon ile size yakışan, müşterinizin isteklerini karşılayabilecek, güncel teknolojiye uygun, kullanılabilir ve şık bir web sitesi ortaya çıkarmalısınız. Bugün itibari ile yapacağınız web siteleri tüm mobil cihazlarda da sorunsuz görüntülenebilir olmalı. Ayrıca arama motorlarının, geliştireceğiniz siteyi sevmesi, daha önce de belirttiğim gibi, en önemli noktalardan biridir. Müşteriler genelde tasarım revizyonu isteği yanında, “Ya biz Google”da da görünmüyoruz…” ve/veya “Bizim site cep telefonunda açılmıyor.” cümleleriyle size gelirler. Dolayısıyla geliştireceğiniz web sitesi, kimse talep etmese bile, bu sorunları zaten çözüyor olmalı. Yoksa ayıp olur… 🙂
 

 


Web Sitesinin Amacı
Projenize başlamadan önce amacınızı belirlemeniz, yolunuzu kaybetmenizi ve tekrar tekrar başa dönmenizi engeller. Web sitesinin amacından kastım birkaç örnek ile şunlardır:
 

Web siteniz kurumsal bir şirket web sitesi olup söz konusu şirketin kurumsal yapısını mı yansıtacak, para kazanma amaçlı mı olacak, kişisel bir günlük web sitesi mi olacak, spesifik konularda bilgiler veren ve bu konuları tartışmaya açacak bir web sitesi mi olacak … vb.
 

Sonuç olarak, önce web sitenizin amacını iyi tanımlamanız gerekiyor. Bu aşamada yol haritanız, olası yollar ile beraber önünüzde oluşmaya başlayacaktır.
 

Web Sitesinin İşlevi
Web siteniz kullanıcıya bilgi mi verecek, bir ürün mü tanıtacak, kullanıcılara bir konuda araç mı olacak, kullanıcılar arası bilgi paylaşımı mı sağlayacak, bir sosyalleşme ortamı mı olacak… gibi sorular doğrultusunda web sitesinin işlevini belirleyebilirsiniz. Web sitenizin işlevini belirlemek size diğer soruların cevabı için ışık tutacaktır.
 

 

Web Sitesinin Hedefi
Web sitenizin hedeflerinden bazıları şunlar olabilir: Günlük şu kadar hit alacağız, şu kadar süre içinde şu kadar üyeye ulaşacağız, Türkiye”de en çok trafik alan siteler içinde yer alacağız, dünyada tanınan ve takip edilen bir web sitesi olacak, medyada ses getirebilecek içeriğe sahip bir web sitesi olacak.
 
Bu liste hayal gücünüzle doğru orantılı olarak uzar gider. Bu noktada size söylemek istediğim bir şey var. Kesinlikle uç hayaller kurmaktan, uç hedefler koymaktan kaçınmayın. özellikle bu sektörde en uç hayallerinize bile ulaşma ihtimaliniz her zaman vardır. Dediğim gibi sadece hayal edin ve bu hayalinize ulaşmak için çalışın. Başarılı olan kişi veya grupların da sadece birer insan olduklarını unutmayın… 🙂

 

Web Sitesinin Hedef Kitlesi
Web sitenizin hedef kitlesini iyi belirlemeniz başarıya ulaşabilmeniz için önemlidir. Eğer siz hedef kitlenizi bilmeden, belirlemeden yola çıkarsanız yaptığınız her şey çöpe bile gidebilir.
 

örneğin, balıkçılık üzerine bir web sitesi geliştirecekseniz kullanıcı kitlenizin büyük çoğunluğu erkek kullanıcılar olacaktır. Ya da kozmetik ürünleri satılan web sitesi geliştirecekseniz kullanıcı kitlesi büyük oranda kadınlardan oluşacaktır.
 

Eğer geliştirmeyi düşündüğünüz web sitesinin önceden yapılmış örnekleri varsa onun analiz verileri size büyük oranda yardım edebilir. Tabi spesifik olarak bir web sitesinin analiz verilerine kolayca ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda web üzerinden daha geniş kapsamlı analiz dokümanlarına, sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, yeterli vaktiniz ve bütçeniz varsa, bir test grubuna uygulayacağınız testlerle bazı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hedef kitleniz ile ilgili herhangi bir ipucu, elinizde bir şey olmamasından çok daha iyidir.

 


Web Sitesi Rakip Analizi
Web sitesi projenizin fikri size ne kadar eşsiz gelirse gelsin, milyonlarca web sitesinin olduğu bir ortamda daha önce bir başkasının da aklına gelmiş olma ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle geliştirmeyi düşündüğünüz web sitesinin benzerlerinin olup olmadığını araştırarak işe başlayabilirsiniz.
 

Eğer rakipleriniz belliyse, sizin yapacağınız şey onları dikkatle incelemektir. Trafik bilgilerinden, arama motorlarındaki sırasına, kullanıcıları ile olan ilişkilerinden kullandıkları renklere kelimelere, verdikleri hizmetlerden kampanyalarına kadar incelemeli ve kendinize sorular sormalısınız. Neden bunu buraya koymuş, bunu neden böyle vermiş, bunu böyle yapmış da ne tepki alıyor acaba, trafiği nasıl sağlıyor, kullanıcıları nasıl bağlıyor… vb.
 

Sonuç olarak rakiplerinizi doğru açılardan incelemeniz size büyük yardım sağlayabilir. Belki rakibinizin süper bir fikri vardır ama bir noktada eksik düşünmüştür ve siz bu eksiği belirlemişsinizdir. İşte tam da o an rakibinizden bir adım öne geçebileceğiniz andır. Birbirlerinin eksiklerini kapatarak ilerleyen web siteleri ve oluşumlara çok fazla örnek vardır. Bu noktada hedefiniz, rakiplerinizin eksik kaldığı noktaları belirleyip, bunları kendi web sitenizde tamamlamak olmalıdır.

 

Web Sitesi Yapısı – Statik/Dinamik
Kullanıcı etkileşimi olmayan, yalnızca içerik sunan web siteleri statik web siteleridir. Bu web sitelerinde içerik çok sık güncelleme gerektirmez. örneğin kurumsal bir şirket web sitesinde yalnızca şirketin kurumsal kimliğini, hedeflerini, misyonunu, vizyonunu, ürünlerini vs. vereceksiniz ve belki de aylarca o içeriklere dokunmayacaksınız. Bu nokta da seçeceğiniz yapı statik olabilir. Statik siteleri yalnızca HTML, CSS ile kodlayabilir JavaScript kütüphaneleri de kullanarak arayüzünüzü geliştirebilirsiniz. Herhangi bir veritabanına, verilerde işlem yapacağınız dinamik bir yazılım alt yapısına ihtiyaç duymazsınız.
 
Dinamik web siteleri ise kullanıcı ile teması yüksek, kullanıcının katkısıyla büyüyen ve gelişen, sürekli güncellenen/güncellenmesi gereken web siteleridir. örneğin, oyun siteleri, haber siteleri, sosyal ağ siteleri, forumlar, üyelik gerektiren siteler, e-ticaret siteleri… vs. Dinamik siteleri geliştirirken arayüzünüzün altında bir de yazılım alt yapınız olması gerekir. Bu ekibinizin veya sizin yetkinliğinize göre .NET, PHP, JSP … vs. ile geliştirilebilir. Ya da açık kaynak kodlu hazır paket altyapılar (WordPress, Joomla, Drupal … vs.) kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi seçeceğinize web sitenizin ihtiyaçlarına, zaman kısıtınıza ve bütçenize göre karar verirsiniz.
 

 


Diğer Sorular
Bahsettiğim bu soruları sormanız önemlidir. Onun dışındaki sorular, bu sorulardan aldığınız cevaplara göre şekillenecektir.
 

önemli olan noktalardan biri web sitesi içeriğinin oluşturulmasıdır. Hedefinizi, amacınızı, hedef kitlenizi belirledikten sonra artık içerik üzerine düşünmeye, içeriğinizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz. İçerikte yer almasını tasarladığınız içeriğin bir listesini yapıp, bu içerik listesini mantıksal olarak grupladığınızda site haritanızın kabaca ortaya çıktığını göreceksiniz. Elde edeceğiniz bu ağaç yapısı size birçok noktada kılavuz olacaktır.
 

Projeniz ne olursa olsun, ne büyüklükte olursa olsun müşterileriniz her zaman size istediğiniz veriyi, enformasyonu, içeriği veremeyebilir, vermekte zorlanabilir, düşüncelerini aktaramayabilir. Şunu da lütfen unutmayın ki, müşteriniz çok iyi bir internet kullanıcısı da olabilir, daha önce hiç bilgisayar başına oturmamış biri de… Bu noktada, istediğiniz verileri ve bilgiyi müşterinizden elde etmek sizin analiz yeteneğinize kalmıştır. Dolayısıyla bu noktada analiz sürecine her zamankinden daha çok ihtiyacınız olacaktır. Bir şeyleri tanımlamadan, yol haritanızı görmeden web sitesini hazır kalıplara göre tasarlamaya ve geliştirmeye başlamanız hata olur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here