Ana sayfa Makale Web tabanlı ve ücretsiz fotoğraf işleme yazılımları

Web tabanlı ve ücretsiz fotoğraf işleme yazılımları

Hem ücretsiz hem de pratik bir yazılım arıyorsanız bu tavsiyeler tam size göre.

0

Fotoğraflarınızı detaylı şekilde biçimlendirip harika efektler oluşturabileceğiniz web tabanlı ücretsiz yazılımları bir araya getirdik.

Apple Photos

Apple Photos ücretsiz fotoğraf yazılımı, Mac OS X 10.10 Yosemite ve üzeri işletim sistemi yüklü her Mac kullanıcısı tarafından kullanılabiliyor. Daha önce iPhoto ile kullanıcılarına fotoğraf düzenleme imkanı sunan Apple, artık Apple Photos uygulamasını hizmete sundu. Fotoğraf yazılımının genel olarak oldukça önemli değişikliklere uğradığını söylemek mümkün. Bunun yanında programın fotoğraf düzenleme araçlarında ise oldukça önemli gelişmeler yer alıyor. Diğer yandan program ile iCloud ve iOS üzerinde yapılan düzenlenmiş fotoğraflara, tüm Apple cihazlarından ve web üzerinden kolayca erişilebiliyor.

Fotor

Fotor, çapraz platform üzerinde çalışan ücretsiz bir fotoğraf düzenleme yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Kullanımı oldukça basit olan yazılım, birbirinden farklı düzenleme araçları ve efektleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca efektlerin oldukça gelişmiş olduğunu söylemek mümkün. Bir efekti uygularken özel ayar çubuğu ile yoğunluğunu ayarlayabiliyorsunuz. Bulut içerisinde çalışma özelliği olan program, aynı zamanda masaüstünde de kullanılabiliyor. Masaüstünde fotoğraf açılabilir kolayca yeniden düzenlenebilirsiniz.

On1 Perfect Effects 9 Free

On1 Perfect Effects 9 yazılımı oldukça hızlı gelişmeler kaydeden ve Adobe Photoshop’a yakın zaman içinde sıkı bir rakip olmaya hazırlanan ‘uzman’ bir fotoğraf düzenleme yazılımı. 170 farklı fotoğraf efektine sahip olan program, içerisinde yer alan fırça ve maske araçları ile tam bir profesyonel.

Program içerisinde katman özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde her efektin farklı bir katmana alınarak fotoğraflara aynı anda ya da farklı şekilde uygulamak hale geliyor. Ayrıca On1 Perfect Effects 9 yazılımı başta Adobe Photoshop olmak üzere Aperture ve Lightroom yazılımlarına eklenti olarak kurulabiliyor.

GIMP

GIMP kullanıcıların hayatına ilk açık kaynaklı fotoğraf düzenleme yazılımı olarak giriş yaptığından bu yana birçok kişi tarafından kullanılıyor. Fotoğraflar üzerinde oldukça gelişmiş efektler uygulanmasına olanak sağlayan GIMP, HDR efektinden bir fotoğrafta yer alan kişilerin silinmesine kadar birçok özelliği aynı anda sunuyor.

GIMP fotoğraf düzenleme yazılımının tek eksiği menülerinin karmaşık bir yapıda olması. Çok zor olmasa da istediğinizi yapmanız için biraz çaba göstermeniz ve programın araçlarını öğrenmeniz gerekiyor.

Paint.NET

Paint.net, Microsoft’un Paint adını verdiği yazılım örnek alınarak hazırlanmış ücretsiz bir fotoğraf düzenleme yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Paint gibi basit bir yazılım olmadığını söylemekte fayda var. Temel değişiklikler olmak üzere birkaç efekt uygulamaya imkan tanıyan yazılımın çok fazla gelişmiş bir fotoğraf düzenleyici olmadığını söylemek mümkün. Program içerisin de ekranın sol tarafında yer alan araç çubuğu bulunuyor. Bu araç çubukları metin ekleme, silme ve boyama gibi standart düzenleme seçenekleri olarak ön plana çıkıyor. Aynı şekilde programın üst menüsünde daha gelişmiş araç çubuklarına ulaşmak mümkün.

IrfanView

Sizlere sunduğumuz ücretsiz fotoğraf yazılımları listesinde en basit görünüme sahip program olsa da işlevsel açıdan aynı şeyleri söylemek yanlış olur. Çünkü yazılım pek çok eklenti yazılımı destekliyor ve bunun yanında fotoğrafların en baştan organize edilmesinde oldukça etkili. IrfanView, yapısal olarak farklı fotoğraf efektleri ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca boyutlandırma ve ekran görüntü alma konusunda etkili bir yazılım olmasının yanında fotoğrafların görüntülenmesinde oldukça hızlı ve etkileyici bir ücretsiz yazılım.

Pixlr Editor

Öncelikle Pixlr Editor’ün hangi platformlarda kullanılabildiği açıklayarak başlayalım. Alanında oldukça gelişmiş bir ücretsiz fotoğraf yazılımı olarak karşımıza çıkan Pixlr Editor, web tarayıcıları, iOS, Android ve masaüstü bilgisayarlarda rahatça kullanılabiliyor. Ayrıca Pixlr Editor programının önemli özelliklerinden biri de depolama alanı kısıtlı olan bilgisayarlarda kullanışlı bir form sunması. Bunun nedeni fotoğrafların cihazlarda değil, web üzerinde yer alması ve buradan işlenmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Program bünyesinde oldukça gelişmiş durumdaki çok sayıda fotoğraf filtresinin olduğunu söyleyelim. Bunun yanında daha önce Adobe Photoshop kullananların hatırlayacağı araç çubuklarına benzer yapıda ekranının sol kısmındaki araç çubuğu menüsünde yer alıyor. Yine Pixlr Editor yazılımının önemli özelliklerinden biri katman çalışmaya izin vermesi oluyor. Programın eksiğine gelecek olursak çalışma sırasında ekranın sağ kısmında reklam pencerelerinin çıkması.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here