Ana sayfa Yazılım Wavelab 8

Wavelab 8

0

Wavelab gezegenimizdeki birkaç profesyonel edit ve mastering programından birisi. Gelelim sekizinci versiyondaki yeniliklere…
 

Ben Wavelab”ı daha çok audio edit işlemleri için kullanırdım, ancak önceleri Wavelab sadece PC platformunda çalışıyordu. Türkiye’deki stüdyomda tamamen Mac platformuna geçtiğimiz için uzun süre Wavelabden uzak kaldım çünkü ilk olarak 7. versiyonu Mac platformu için geliştirildi. Ben bu arada edit ve mastering işlemlerimi zaten kayıt yaptığım ortamlarda çözmeye başlamıştım. Uzak kalmam aslında fena olmamış. 3 versiyon sonra ortaya nelerin çıktığını görünce çok şaşırdım teknoloji ne hale gelmiş dedim.
 

 
Sektör ve homestudio ortamlarında Wavelab isminin ağızlarda sakız gibi dolaştığını gördüm ama genel olarak kapıldığım izlenim kimsenin tam olarak Wavelab ile ne yapacağını bilmemesi idi. Wavelab”ın ne olduğunu bilenlerin ise niçin kullanmaları gerektiğini bilmemeleri idi.

Wavelab nedir, ne yapar? Bu program audio edit ve mastering programıdır. Kayıt programı değildir. Tabi ki kayıt yapma özelliği var ama bir sequencer gibi çoklu kanal kaydı için geliştirilmemiştir. Ne yapar? Elinizdeki audio materyal ile her tür editi yapabilirsiniz, daha sonra her tür dinamik işlemlerinden geçirerek tüm mastering işlemlerini uygulayabilirsiniz. Burada yaptığınız timeline’ı tüm marker ve bigilendirmeler ile direkt cd’ye basabilirsiniz. Eee ama ben zaten bunu sequencer”ımde yapıyorum derseniz, olur, o da olur. Nerede yaptığınız önemli değil tabi ki. Ama Wavelab sadece bu işlemler için geliştirilmiş bir program olduğu için en başta ergonomi ve kullanılabilirlik alanında kolaylıklar sağlıyor yani çok pratik. Kuşbakışı baktığımda bunları söyleyebilirim. Şimdi biraz daha detaylı bakalım ve Wavelab8′ de neler olmuş görelim.

 

Wavelab 8’de ilk gözümüze çarpan hoparlör managemant sistemi. Mastering’de en önemli unsurlardan birisi universal bir mix elde etmektir ve bu nedenle genelde stüdyolarda birden çok hoparlör sistemi bulunur yani sesin hepsinde nasıl çıktığını dinleyebilmek için. İşte wavelab bu işlem için sekiz hoparlör sisteminden oluşan bir düzenek oluşturmuş. Tabi ki gerçek fiziksel hoparlörler olmadığı için işe yaraması konusunda yorum yapamıyorum çünkü ne yaparsanız yapın ses sizin hoparlörünüzden çıkıyor ama bir referans noktası oluşumuna yardımcı olabilir. Buradaki sinyal rotası direkt kullanılmış yani yolda farklı sistemlerin içinden girip çıkmayan bir ses var. Sesi dinlerken gecikme yaşamadan hoparlörler arasında değişiklik yapabiliyorsunuz.
 

 
Wavelab’in yeni özelliklerinden birisi ise metering sektörüne gelen değişiklikler. Gerçi Steinberg metering konusunda firma olarak tamamen değişikliğe gidiyor ve daha çok EBU normlarını kullanmaya başlıyor. Almanya, Fransa İngiltere gibi ülkeler zaten çoktan yayın standartlarını sağlamışlardır ama Avrupa ülkeleri zaten kendi içlerinde her zaman bir standart yakalamaya yakın olurlar. Şimdi Avrupa birliği sayesinde her şey tekrar düzenleniyor ve hiç olmadığı kadar standartlara uyuluyor. İşte bu durumda tüm sistemler EBU normlarına geçmeye başlıyor. En azından bu opsiyonları entegre ediyorlar. Türkiye için maalesef acı bir durum. özellikle TV sesi konusunda zaten bir standardımız yok, her şey clip durumunda. EBU ise anti clip, rahat ses prensibini savunduğu için EBU normu bizim reklamcılar ve TV’ciler için kısık ve kötü ses demek. Keşke tam tersi olsaydı. Neyse…

Wavelab8’de gelişmiş EBU normuna uyumlu loudness sistemi bulunuyor. Yani standart dinamik ölçümünün yanısıra sinyalin içerisindeki akışlar da ölçülerek duyulabilir dinamiği hesaplanıyor ve grafiksek olarak gösteriliyor. Zaten 3D spektrum analizer daha önceki versiyonlarda geliştirilmişti. Şimdi bu iki özellik birlikte harika bir metering sağlıyor.

 

Edit ve mastering deyince hemen akla dinamik plug-in’ler geliyor değil mi?Wavelab”de VST desteği ile sequencer’deki gibi plug in kullanabiliyorsunuz. Sistem ile birlikte 35 harika plug in geliyor. Bunlar sayesinde hemen hemen her profesyonel edit ve efekt işlemlerini yapabiliyorsunuz. Hepsine değinmeyelim ama en başta gelenlerden bir ikisine bakalım.

Mesela Voxengo Curve EQ, ilginç bir yeteneğe sahip. Spektrum Matching Technology isimli bu opsiyon sayesinde farklı audio materyallerin spektrumlarının ortalamalarını grafiksel olarak karşılaştırarak yakın tonlamalar yapmanızı sağlıyor. Bir diğer plug in ise Tube Compressor. Zaten bu ismi Steinberg teknolojilerinden hatırlıyorsunuz. Oldukça başarılı bir plug in compressor. Sadece komprime etmenin dışında ses rengini değiştirmekte de etkili bir sistem. Ve mastering’de olmazsa olmaz limiter olarak Brickwall Limiter geliyor. Bunların yanında çok zengin bir paket de var.
 


 
Daha önce Wavelab’de kompleks projelerde fazla plug in kullandığınızda ortalık biraz karışıyordu çünkü rack sistemine benzer bir yere tüm plugin’leri koyuyorsunuz. Bunlar da düzeltilmiş ve artık her plug in gözünüzün önünde. Kısa kliklerle hepsine ulaşabiliyorsunuz.
Wavelab”de sınırsız audio kanal açabiliyorsunuz. Mesela eskiden Dj cd’lerimi burada düzenlerdim ve mix cd olarak basardım. Benim için o zamanlar Wavelab en çok bu işe yarardı.

Wavelab’de 150′ den fazla yenilik yapılmış. Bunlardan benim için en önemlilerinden birsi aynı projede farklı sample rate özelliğindeki farklı materyaller ile gerçek zamanlı çalışabilmek.

 

Edit olayına gelince ana fikir hızlı ve pratik olması. Zaten Wavelab”ın ortaya çıkış nedeni bu. Sequencer’ dan çok daha hızlı kesme, mix’leme, marker’lama ve export etme şansınız var. Tabi ki bu alışkanlığa bağlı. alıştıkça daha da çok eğleneceksiniz.

Hala wavelab güzel de ne işe yarar diyen olursa bir örnek daha verebilirim. Olması gerektiği gibi bir masteing işlemi için kullanabilirsiniz yani sequencer”ınızda yaptığınız mixmaster”i wavelab’da açın. Hangi medya için mastering yapmak istiyorsanız tüm işlemleri burada yapabilirsiniz.
 


 
Wavelab’ın en büyük yeteneklerinden diğeri ise ID3 v2, BWF ve iXML gibi bir çok medya informasyonunu desteklemesi. Yani audio materyallerinize sanatçı bilgisi, resim gibi bir çok teknik detay ekleyebiliyorsunuz.

Wavelab için komple bir mastering stüdyosu diyebiliriz. Tabi ki software ortamında. İyi bir ses için her zaman iyi bir akustiğe ihtiyacınız olacak. Bu durumda 530 Euro gibi bir fiyata stüdyo sahibi olmak oldukça hesaplı diyebilirim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here