Ana sayfa Makale WatchOS 5’in Getirdikleri

WatchOS 5’in Getirdikleri

Eğer saatinize WatchOS 5’i indirdiyseniz, şimdi sorunlu bir Apple Watch’a sahip olabilirsiniz.

0

Apple, yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda en yeni WatchOS sürümünü resmi olarak duyurdu. WatchOS’un en yeni sürümü Apple Watch’a telsiz modu ve gelişmiş sağlık izleme özellikleri de dahil olmak üzere büyük değişiklikler ve eklemeler getiriyor.

Apple, WatchOS 5 beta sürümünü WWDC açılış konuşmasının hemen ardından geliştiricilere sunsa da, kullanıcılar sorunları bildirdikten sonra sürüm geçici olarak geri çekildi. Geliştiricilerin beta sürümünü Apple Watch’a yüklemenizi önermediğimizden ve WatchOS 5’in genel bir beta’sını beklemediğimizden, bu yıl içinde kullanıma sunulacağı zaman neler göreceğimize bir göz atacağız.

Onur ayı için yeni saat kayışları ve yüzleri

Apple bir Onur sürümü saat kayışını tanıttı. Hem bant hem de yüzler şu anda hazır. Kayışı online olarak satın alabilir ve WatchOS 4’te hazır olan saat yüzünü ekleyebilirsiniz.

Sağlık ve fitness izlemede yenilikler

Apple, WatchOS 5’de spor izleme verilerinin doğru olmasını sağlamaya büyük önem veriyor. Şirket, izleme ölçümlerinin isabetli olduğundan emin olmak için, 12.000’den fazla katılımcının yedi terabayttan fazla fitness verisi üzerinde çalıştı.

Ayrıca, WatchOS 5’de yeni bir rekabet modu bulacaksınız. Bu mod, bir arkadaşınızla yedi günlük bir rekabete girmenizi sağlıyor. Yarışma süresince hem siz hem de arkadaşlarınızın gelişimini takip edebilirsiniz ve kazanan bir Apple Watch ödülü kazanacaktır.

WatchOS 5 ayrıca yeni fitness modlarına da sahip. Yoga modu, kalp atış hızı monitörü aracılığıyla aktivitenizi takip ederken, Yürüyüş modu, yakılan kaloriyi daha iyi belirlemek için temponuzu ve yüksekliğinizi kullanacaktır.

Koşucular da gelişmeler göreceklerdir. Koşu modu artık özel bir tempo uyarısı sunuyor, ritminizi izliyor ve hatta önceki koşudan zaman verisi sağlıyor.

Son olarak, yeni antrenman başlangıcı ve sonu için uyarıları göreceksiniz. WatchOS 5, antrenmana ne zaman başladığınızı belirlemek için kalp atış hızı verilerinizi kullanıyor. Kalp atış hızı veya zaman hedefine ulaştığınızda, ana ekranda bir bitiş uyarısı sunacaktır.

İletişim

WatchOS 5 ayrıca birkaç harika iletişim iyileştirmesi getiriyor. Bunlardan ilki yeni Walkie-Talkie modudur. Walkie-Talkie ile, Apple Watch’ınıza arkadaş ekleyebilir ve Walkie-Talkie uygulamasındaki Talk düğmesine dokunarak doğrudan onlarla iletişim kurabilirsiniz.

Siri saat yüzünüz de büyük bir güncelleme görecek. Yeni Siri saat yüzü, favori spor takımlarınızla ilgili daha fazla bilgi, işe gidip gelme ve trafik bilgilerinin yanı sıra kalp atış hızınızı sunacaktır.

Siri Kısayollar da WatchOS 5’e eklendi. Siri Kısayollar’la, uçuşunuzu kontrol etmek, restoran rezervasyonu yapmak, hatta kahve siparişi vermek gibi şeyleri yapabilirsiniz.

WatchOS 5 sonunda bir Podcast uygulaması ekliyor. Bu uygulama otomatik olarak en sevdiğiniz podcast’leri doğrudan Apple Watch’unuza indirecektir, yani artık favori podcast’inizi dinlemek için telefonunuza ihtiyacınız kalmayacaktır.

Uzun zamandır beklenen bir başka eklenti de WebKit’tir. WebKit ile, web sayfalarını Mesajlardan veya e-postalardan görüntüleyebileceksiniz.

Son olarak, WatchOS 5’te artık “Hey Siri” demeye gerek yok. Artık basit bir şekilde bileğinizi ağzınıza kaldırabilirsiniz ve Siri otomatik olarak dinleyecektir.

İlk nesil bir Apple Watch’a sahip olmadığınız sürece, bu yıl WatchOS 5 beta sürümünü alacaksınız. WatchOS 5, önümüzdeki birkaç ay boyunca geliştirici beta sürümü olarak sunulacak olsa da, cihazınıza zarar vermek istemiyorsanız Apple Watch’unuza indirmenizi tavsiye etmiyoruz.

Apple dünyanın en büyük saat üreticilerinden biri olabilir

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir ve Apple Watch sayesinde şimdi de en büyük saat üreticilerinden biri oluyor. Aslında Business Insider, Apple’ın akıllı saatler serisinin geçen yılın son çeyreğinde İsviçre saat endüstrisinin tümünden daha çok sattığını bildirdi.

Veriler, Apple Watch’ın tahmini satışlarını İsviçre Saat Endüstrisi Federasyonu tarafından yayınlanan satış verileri ile karşılaştıran endüstri araştırmacısı Canalys ve IDC’den geldi. Canalys, Apple’ın 2017 yılının son çeyreğinde sekiz milyondan fazla saat sattığını tahmin ediyor ve bu da onu dünyanın en büyük saat üreticilerinden biri haline getiriyor. Apple’ın sadece son dört yılda saat ürettiği düşünülürse, hiç de fena değil.

Canalys’ın verilerinin sadece toplam Apple Watch satışları hakkında bir tahmin olduğuna dikkat edilmelidir. Apple şu anda Apple Watch için satış rakamlarını açıklamıyor. Akıllı saatleri “diğer ürünler” kategorisinde değerlendiriyor. Bu da bazılarının, Apple’ın düşük satış rakamları yüzünden açıklama yapmadığına inanmasına yol açtı.

Apple Watch’un ilk birkaç yılı için bu muhtemelen doğruydu. Ancak geçtiğimiz yıl boyunca Apple, giyilebilir sanayi sektöründeki payını gördü. Canalys bu büyümeyi daha düşük fiyatlara ve daha iyi pazarlamaya bağlamaktadır.

Araştırma şirketi analistleri, “Yeni modellerin donanım ve yazılımlarını iyileştirmenin yanı sıra Apple, daha geniş bir kitleye hitap etmesine yardımcı olan iyileştirilmiş pazarlama ve yeniden fiyatlandırma sayesinde başarılı oldu. Series 1’in daha düşük giriş fiyatı ve Apple’ın daha odaklı fitness mesajlaşması, saati daha ulaşılabilir ve daha akıllı hale getirdi” diyorlar.

Ancak, Apple’ın İsviçre saat endüstrisiyle karşılaştırılması tamamen doğru değil. Rolex gibi bu sektördeki bazı firmalar, bazı otomobillerden daha pahalı olan saatler üretiyorlar, bu yüzden onları Apple ile karşılaştırmak gerçekten adil değil. Öte yandan, Swatch, Apple Watch ile aynı fiyat aralığında olan saatler üretiyor.


Bu yazı, iPag Mag dergisinden alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here