Ana sayfa Haber WannaCry virüsü Honda’nın kapısına kilit vurdurdu!

WannaCry virüsü Honda’nın kapısına kilit vurdurdu!

0

WannaCry virüsü Honda

Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa başta olmak üzere birçok bölgedeki bilgisayarları etkileyen WannaCry virüsünden etkilenen Honda”nın Japonya Sayama”daki fabrikasındaki üretim bir günlüğüne durduruldu.

12 Mayıs 2017″de WannaCry virüsü, kütlesel etki alanını genişleten siber saldırıların en etkililerinden oldu. Fidye yazılım modeli ile Solucan takiklerinin birleştirildiği WannaCry saldırısı kısa sürede dünyanın pek çok bölgesindeki farklı iş alanlarında yüz binlerce kişisel ve kurumsal sistemini etkiledi.

önce İngiliz hastanelerindeki sistelere sızan fidye yazılımı, saldırının başladığı mayıs ayında 150’den fazla ülkeyi ve 300 binden fazla bilgisayarı etkiledi. Virüsün kaynağının Uzak Doğu ülkeleri olduğu söylentisi olsa da bu konuda net bilgiye ulaşılamamıştı.

Honda, yapılan kontrollerin ardından ağ altyapısının tüm dünyadaki bilgisayar ağlarını vuran siber WannaCry saldırısından etkilendiğini açıkladı.

Honda, yaptığı tetkikler sonrasında Tokyo’nun kuzeybatısında bulunan ve günde en az 1000 Otomobil üreten Sayama fabrikasındaki faaliyetleri askıya aldı. Fabrikada genel olarak Accord sedan, Odyssey Minivan ve çok amaçlı kompakt Step Wagon modelleri üretiliyordu.

Sayama dışındaki diğer fabrikaların üretimiyle ilgili bir problem olmadığı belirtilirken, kısa süre sonra Sayama’nın işleyişi de eski haline getirildi.

WannaCry virüsü daha önce de Renault ve Nissan gibi otomobil üreticilerini etkilemişti. Firmalar Japonya, Britanya, Fransa, Romanya ve Hindistan’da bulunan fabrikalarındaki üretimi geçici olarak durdurmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here