Ana sayfa Haber Walmart, Google işbirliğiyle sesli alışveriş sistemine geçiyor

Walmart, Google işbirliğiyle sesli alışveriş sistemine geçiyor

0

Dünyanın en büyük perakendecisi çarşamba günü yaptığı açıklamada Google ile birlikte deterjandan Lego”ya yüzbinlerce ürünün satışını Google Assistant üzerinden gerçekleştireceğini belirtti. Sistem, Eylül ayı sonuna doğru hizmete girecek.

Ses asistanı Home hoparlörünün kullanım alanını genişletmeye çalışan Google”ın en büyük perakende işbirliği olacak bu. Aynı zamanda Amazon”a ait olan Alexa ile işlev gören Echo cihazının hakim olduğu bir alanda Walmart”ın girdiği rekabete de vurgu yapıyor.

Walmart”ın Amerika e-ticaret işletmeciliği CEO”su Marc Lore “Sesle alışveriş, günlük alışveriş hareketlerinin önemli bir parçası oluyor” diyor.

Lore, işbirliğinin içeriğini açıklarken verdiği örnekte, insanların “süt, ekmek ve peynir” gibi genel alışveriş materyallerini sesli olarak dile getirdiklerinde, Google Assistant”ın kullanıcının bu ürünlerden hangi marka ve ebat/miktarlarda  istediğini tam olarak anlayacağını söyledi.

Google, Home”u alışveriş sektörüne Şubat ayında taşıyarak, Target ve Costco gibi 40″tan fazla perakende mağazadan “Google Express” programı altında sesle sipariş verme imkanı kazandırmıştı. Fakat bu sayı, 2014 yılından beri piyasada faaliyet göstermekte olan Echo”nun hizmet verdiği sayıdan çok gerideydi.

Tüm marketlerden daha fazla alışveriş merkezine sahip olmanın yanında Amerikan marketleri arasında en büyük hisseye de sahip olan Walmart, Amazon ile arasındaki online akıma yaklaşmak için oldukça sıkı çalışıyor.

Walmart hem mağazalarının hem de online alışverişlerin bilgilerden oluşan verilere sahip olan “Hızlı Sipariş Tekrarı” uygulamasını Google Express”e entegre ediyor. Gözde ürünlerini tekrar sipariş etmek isteyecek olan müşteriler Walmart hesaplarını Google Express”le ilişkilendirecekler.

Google Express”in genel müdürü Brian Elliot diğer Google Express mağazalarında asistanın, müşterilerin tercihlerini öğrenmek için zamana ihtiyacı olması nedeniyle sistemin şahıslara özgü tercihleri tam olarak öğrenebilmesinin zaman aldığını söyledi. Fakat Walmart ile yapılacak “hızlı kişiselleştirme” sistemiyle sesli alışveriş sisteminin daha da çekici hale geleceğini de sözlerine ekledi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here