Ana sayfa Donanım Walden Natura D550CE

Walden Natura D550CE

0

Fiyatını Gizleyen Performans – Walden Natura D550CE

ülkemiz maalesef üretimden çok tüketim üzerine kurulmuş bir ekonomiye sahip. Hal böyle olunca yerel enstrümanlarımız dışında tüm dünyanın kullanabileceği markaların yaratılması ve türk kullanıcısına sunulması da gitgide daha da imkansız bir hale geliyor. İşin daha ilginç yanı, Türk tüketicisinin son birkaç yıl hariç enstrüman satın alma evresinde kulaklarından çok mantık ve arkadaş çevresinden duyduğu şehir efsanelerine güvenmesi ve tüketicinin ülkemizde belli bir mantığa oturmamış bir marka takipçisi olması. Bundan 5 6 yıl önce Walden dediğinizde muhtemelen neden bahsettiğinizi anlayacak müzisyen sayısı şimdinin yarısı kadar bile değildi. Ama ülkemizin önemli firmalarının cesurca girişimleri öyle görünüyor ki tüketiciyi de bilinçlendirmeye başlıyor. Zira bu sayımızda test sayfalarımızda konuk ettiğimiz Walden akustik gitarları oldukça beğenilen ve hızlı şekilde tüketilen bir marka olarak dikkat çekiyor. Amerika’da tasarlanan ve çin’deki kendine özel fabrikalarda üretilen, Senkop Müzik etiketiyle ülkemizde satılan Walden markasının bir çok modeli, stoklarda bile kalmamıştı. Ama neyse ki ay başında aklımıza koyduğumuz 500 Dolar civarındaki akustik gitar testimizi yapabilmemiz için en uygun model olan Natura D550CE modelinin son örneğine yetişme şansını yakaladık. İsterseniz önce Walden markasının akustik gitar segmentinde yer alan ürünlerine bir göz atalım.
 

 

  Her beklentiye bir gitar

Walden firması, oldukça geniş bir yelpazede farklı özelliklerde akustik gitarlara sahip bir marka. Serinin en üst modeli olarak adlandırabileceğimiz Madera model gamı, eksperler tarafından özel olarak seçilmiş ağaçlara sahip ve bu gitar üretilirken doğaya olabildiğince saygılı ve geri dönüşüme önem verilen bir üretim süreci takip edilmiş. Walden’in çok beğenilen 4000 numaralı modeli de Madera serisine ait. Supra Natura, modelinde yine üst seviye ağaçlar yer alıyor, bu seride 3000 ve 2000 modelleri bulunuyor. Testimizde kullanma şansı bulduğumuz 550 modeli ise Natura serisinde yer alan ve orta sınıf olarak adlandırabileceğimiz bir enstrüman. Tabi bu orta sınıf kavramı sadece fiyat etiketine bakıldığında anlaşılıyor. Serinin daha alt modelleri ise Standart ve Concorde isimlerine sahip. Ağaç, işçilik ve duyum olarak ekonomik olması amaçlanan bu seriler, daha çok başlangıç ve öğrenme aşamasındaki müzisyenlerin rahat kullanımı için tasarlanmış. Walden’in ürün yelpazesine baktığımızda bir çok üreticinin aksine, farklı segmentlerde değişik beklentileri karşılamak üzere çeşitliliğin bol olduğunu görüyoruz.

Modellerin birbirlerinden farkları, ağaç seçimlerinin dışında gövde tasarımlarında da gizli. Kocaman gövdeli Dreadnought tasarıma sahip modeller, testimizdeki enstürman gibi “D” kod ismiyle anılıyor. Serinin diğer modellerinde yer alan kısaltmalar da gövde tasarımını özetliyor. örneğin “T” kod isimli enstrümanlar daha küçük gövdeli “Travel” anlamına gelirken, “O” kod ismi 1930’ların geniş gövdeli “Orchestra” gövdeli akustik gitarlarını simgeliyor. Walden ailesine biraz yakınlaştıktan sonra isterseniz Sound olarak testimiz için seçtiğimiz modelin incelemesine geçelim.
 

 

D550 CE ve detaylar

Testimize katılan D550 modeli, isminden de anlaşılacağı üzere Dreadnought olarak bilinen büyük gövde formuna sahip. 1900’lerin başlarında hayata geçen bu tasarım, modern akustik gitar tasarımlarının da ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Gövde tasarımının akustik gitar tonlarındaki etkisi bilinen bir gerçek. Dreadnought tasarımlı gövdelerin genel özellikleri arasında güçlü bas tepkisi, orta sertlikte mid frekans cevabı ve pırıltılı üst frekanslar olarak özetlenebilir. Tabi gövdede kullanılan ağaçların neler olduğu ve kaliteleri de bu tonaliteye katkıda bulunacaktır ama dreadnought için genel anlamdaki karakterin bu saydıklarımız olduğunu gitar otoriteleri de aynı şekilde kabul ediyor. D550 CE modeli, bu fiyat aralığında bazı enstrümanlarda rastladığımızın aksine tamamen ahşaptan oluşan bir gövdeye sahip. Bildiğiniz gibi bazı üreticiler, düşük maliyet için üst kaplamada ahşap yerine farklı malzeme kullanımına gidebiliyorlar. Walden ise üst kaplama ağacını ladin olarak seçmiş. Ladin ağacı, kuzey iklimini seven ve özellikle ülkemizin Karadeniz bölgesinde sıklıkla rastlanan, enstrüman yapımı için tercih edilen bir ağaçtır. ülkemizde de yerli ladin ve yabancı ladin olarak iki belli başlı türde rastlanabilen bu ağaç, yerli sazların yapımında sıklıkla yer bulur. Bağlama ve kemanların da üst kısımlarında kullanıma çok uygundur. Walden, bu bilgiler ışığında kaliteli ladin ağacı ön kaplamaya ve maun yan bölümlere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ladin ağacının yüksek volüm ve dengeli ton dağılımı da bu ağacın üst kaplama ağacı olarak seçilmesindeki etkenlerden. Maunun daha karanlık ve sustain içeren özelliği ile birleştiğinde, dreadnought gövde şekliyle beraber karşımızda oldukça şık ve elinizde iyi hissettiren bir enstrüman olduğunu söylemek mümkün. Fabrika çıkışında standart olarak 0.11’lik tellerle bizi karşılayan enstrüman, sustain ve çalım olarak tatmin edici bir sonuç sağladı. Elimize aldığımız ilk anda bile akortlu ve entonasyon olarak sorunsuz olmasıyla dikkat çeken Walden, kendisine ısınmanıza yardımcı oluyor. Bu durum, enstrüman satın alırken oldukça önemli bir faktör. Enstrümanı ilk anda sevmek ve ona bir yakınlık duymak, ileriki yıllarda da arada kurulacak bağın daha kalıcı olmasını sağlıyor. Gitar ve gitarist ikilisi arasında sadece çalanların anlayabileceği çok özel bir bağ olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Walden, bu ilişkide ilk adımı atmaktan çekinmiyor. özellikle düşük bütçeli enstrümanlarda karşılaşılan karakter eksikliği ve fabrikasyon soğukluk burada çok göze batmıyor.

 

çalım

Akustik gitar, çalmaktan çok büyük keyif aldığım ve tuşeye inanılmaz tepkisiyle son yıllarda kendimi geliştirmek için sürekli bir şekilde çalıştığım başlıca enstrümanlardan. İyi bir akustik gitarın titreşimi ve sizi farklı akorlar keşfetmeye yöneltmesi, deneysel çalışmalarınızda yardımcı olması gibi etkenler, bir gitaristin gelişimi açısından oldukça önemli. Bence gitar çalan her müzisyenin evinde bir de fena sayılmayacak akustik gitarı olmalı. Walden ile olan beraberliğimiz, kendisini zorlayabilecek muadillerin olduğu bir stüdyo ortamında başladı. Diğer enstrümanların 1000 Dolar aralığından yüksek standartlarda olması, Walden’ın boynu bükük kalmasına yol açmadı. Aksine stüdyo ortamında merak edilen ve elden ele geçirilen, fiyat/performas oranına hayran olunan bir enstrüman olarak dikkat çekmeyi başardı. Ton karakteri olarak sıcak, mid karakterli ve altlara daha tepkili olarak özetleyebileceğimiz Walden D550, tiz seslerde de beklediğimizden daha yüksek bir detay oranına sahip.

Belki 1500 Dolarlık bir Gibson veya Taylor değil ama inanın ortaya çıkarttığı performans, 470 Dolarlık etiket fiyatından çok daha yukarda. Bu gitar ile yaptığım bir çalımdan sonra fiyat olarak ne aralıkta olduğunu sorduğum müzisyenlerden gelen cevaplar hep 650-850 dolar biriminde oldu. Benim düşüncem de bu enstrümanın kalitesinin en az 600-700 Dolar olabileceği şeklinde. D550’nin gül ağacı tuşesi kolayca alışılabilecek bir yapıda. Ne çok geniş ne çok dar olması, modern zaman akustiklerinin genel yapısı niteliğinde. Bu da bir artı olarak Walden’ın hanesine yazılabiliyor. Enstrümanın üzerinde Fishman manyetik de bulunuyor ve onboard akort cihazı da unutulmamış. Daha çok mikrofonlayarak kullanmayı tercih ettiğim bu akustik gitarın amplifikatördeki tonu da oldukça geniş ve detaylı. Ciddi şekilde mikron + amplifikatör kombinasyonuna da gidilebilecek kadar kullanışlı bir manyetik tonuna sahip Walden, yine de mikrofonlanmış tonuyla daha keyifli. Bant Kayıt Stüdyoları’nda sevgili Noyan Coşarer ile yaptığımız Aydilge’nin yeni albüm akustik gitar kayıtlarında da kullandığımız Walden, Noyan’ın da beğenerek kaydettiği bir enstrüman oldu. Mikrofonlu tonu kimi zaman biraz kapalı gibi gelse de mikrofon pozisyonlamasının değişimleri, enstrümanın tonunda ciddi değişikliklere yol açtı. Biz sap ve gövde birleşim noktasından en lezzetli tonu yakaladık. Daha midli, altları güçlü ve tizleri de detaylı bir akustik gitar karakteri yakalamayı başardık. Walden ile yaptığımız kayıtları yakında Technotoday sitemizden dinleyebileceksiniz.
 

 

Sonuç

Walden firması, akustik gitar almak için kıymetli bütçesinden 500 Dolar ayırmış olan müzisyenleri düşünmüş, işi profesyonel düşünen ve hemen her yola gelebilecek bir gitar arayan gitaristlere adeta bir ödül yaratmış. 500 Dolar’a kadar sınıfındaki en iyilerden biri olarak dikkat çeken Walden mutlaka denenmeyi ve duyulmayı hak ediyor. Ufak tefek modifikasyonlarla (kemik bir köprü ve üst eşik + 0.12 tel seti gibi) kendinden çok daha pahalı devleri bile bilek güreşine davet etmekte gocunmayacak bir enstrümanla karşı karşıyayız. Fiyat / performans olarak bakıldığında mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Walden D550CE Teknik özellikler

Gövde
• Gövde şekli:Dreadnought
• Gövde (ön) materyal: Sert Ladin
• Gövde (arka) materyal: Maun
• Gövde (yan) materyal: Maun
• Gövde içi ses teknesi: Scalloped-X
Sap
• Materyal: Maun
• Sap Kalınlığı: 1 11/16 inç
• Tuşe: Sert Gülağacı
• Sap ayar çubuğu: 2 yöne ayarlanabilir
Donanım
• Köprü: Gülağacı Köprü
Eşik: Sert plastik
Cila
• Satin Nitrocellulose
• EQ: Fishman Aero+ veya Classic 4

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here