Ana sayfa Donanım Walden CG600CE

Walden CG600CE

0

Performans Fiyata Karşı

“Ulaşılabilir enstrüman” kavramı, birçoğumuz için düşük üretim maliyetli ve işçilik olarak alt seviyede yer alan enstrümanlara, pazarlama dilinde verilen bir terimdir. Karşımızda bu konu hakkında bildiklerimizi değiştirmeye kararlı, cazip fiyatına rağmen üst kalitede bir işlevsellik ve tonal kalite sunan bir akustik gitar duruyor: Walden CG600CE ile tanışmaya hazır mısınız?
 
Walden CG600CE
ülkemizde ve gitar dünyasının genelinde geride bıraktığımız 15-20 yıl içerisinde beynimize kazınmış bir takım gerçekler var. örnek mi? “İyi bir gitar almak isterseniz bedelini ödemeniz gerekir.” “Dört basamaklı etiket fiyatlarına çıkmadan profesyonel seviyedeki enstrümanlara ulaşamayız.” Kısacası pahalıysa iyidir mantalitesi, ülkemizin çarpık vergi ve denetlenmeyen kar marjlarının neticesinde akıllarımıza yerleşmiş ama neyse ki artık yavaş yavaş geçerliliğini yitiren bir bakış açısı. özellikle teknolojinin her alanda olduğu gibi üretim alanında da gelişmesi, farklı onlarca firmanın piyasaya çıkması, ülkemizde de daha önce görmediğimiz kadar çeşitli markanın pazar arayışına girmesi gibi etkenler; kalite olarak tatmin edici aynı zamanda da ekonomik olarak ulaşılabilir enstrümanlarla daha sık karşılaşmamıza olanak sağladı. Serbest piyasa ekonomisi olarak da özetleyebileceğimiz bu ürün çeşitliliğinde, eğer marka takıntısına sahip değilseniz ve aradığınız kaliteli bir tona sahip güzel bir enstrümansa, keyifli bir rekabete siz de şahit olabilirsiniz. İşte bu bakış açımızla bu ay akustik gitar incelememiz için seçtiğimiz gitarımız, Walden CG 600 CE modeli.

 

 

Tasarım ve işçilik
öncelikle belirtmeliyim ki Walden markası ile bu ilk tanışmam. Yabancı gitar dergilerinde fiyat / performans olarak son derece başarılı işler çıkaran, sunduğu kaliteye oranla etiket fiyatlarının makul olduğunu çokça okumuştum. Markanın Türkiye temsilcisi Senkop Müzik’in de Walden’in karakteri haline gelmiş “ekonomik fiyata kaliteli ürün” mantalitesinin dışına çıkmaması ve 450 $’lık makul sayılabilecek bir etiket fiyatıyla bu enstrümanı bizlere sunması kayda değer. Gövde tasarımı, Walden firmasının Grand Auditorium adını verdiği yapıda. Yani alışageldiğimiz Dreadnought tasarımlı akustiklerden daha geniş bir alt gövdeye, daha dar bir üst kısma sahip olmasıyla ayrılıyor. Enstrümanın bu yapısı, basların hissedilir bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Enstrümanın tonal karakterine birazdan değineceğiz.
 

Walden CG600CE

CG 600’ün gövdesinin üst kısmında ladin ağacı kullanılıyor, enstrümanın arka ve yan bölümündeyse Hindistan gül ağacına yer veriliyor. Sap ağacı olarak maun ve klavyede yine gül ağacı tercih ediliyor. Enstrümanın alt kapağında üretici firmanın Scalloped X adını verdiği bir akustik tasarım yer alıyor. Bu tasarıma göre Walden’in alt kapağının iç kısmında X şeklinde oyuklar yer alıyor. Uzun süren akustik çalışmalar ve arge sürecinden sonra bu hale gelen alt gövde, bu tasarımı ile enstrümanın detay ve temiz bir akustik tınıya sahip olmasında önemli bir rol oynuyor. Walden’in köprüsü gül ağacından, akort mandalları ise pirinç renkli kulaklardan oluşuyor. Enstrümanın genel yapısında da herhangi bir işçilik sorunu göze çarpmıyor. Bir cila veya boya hatası, iyi oturmamış aksamlar gibi keyif kaçıracak  bir teknik arıza bulunmuyor. Kısacası işçilik olarak kaliteli bir enstrüman ile karşı karşıyayız. Walden ile profesyonel çalışacak müzisyenlere yapabileceğim bir tavsiye, köprü ve eşikteki plastik aksamları kemik veya daha sert aksamlarla değiştirmeleri olacaktır. Böylece hem daha da iyi bir ton hem de sustain’e sahip olmak mümkün. Enstrüman standart haliyle bile yeterince tatmin ediciyken, modifikasyon severler için potansiyel bir alt yapıya da yer veriyor.

 

 

Walden CG600CE   Tonlar ve çalım   

Walden ile ilk tanışmamda enstrümanın fiyatını bana sorsalar rahatlıkla 750-800 $ olarak cevaplardım. Gövde yapısı, tasarım ve işçiliği ile ton karakteri gözümü kapadığımda en azından 700 $’lık bir gitar çaldığımı bana söylüyordu. Ama gelgelelim çalmakta olduğum enstrüman bu fiyat etiketinin neredeyse yarısına sahip ve bu bile insanı şaşırtmaya yetiyor.
 

CG600’ün olumlu özellikleri arasında Fishman imzalı akustik gitar manyetiğini de saymalıyız. Daha pahalı akustik gitarlarda görmeye alışık olduğumuz bu sistem, üzerinde akort cihazı, bas, tiz ve mid EQ, faz ve feedback kontrol birimlerine sahip. Ben daha çok akustik gitarları mikrofonlama ve olabildiğince ağaç sesini alma taraftarı olsam da, Fishman imzalı piezo manyetiklerin özellikle grup müziği çerçevesinde, miksin içerisine başarıyla girebildiğini söylemeliyim. CG 600’ün akustik karakterine gelince. Enstrümanın genel tasarımı, basların olabildiğince belirgin, midlerin ve tizlerin de yerli yerinde olmasına imkam sağlıyor. Akustik gitarların tasarımları ton karakterine direkt etki ettiği için, nasıl bir müzik tarzı çalacağınıza bağlı olarak satın alacağınız enstrümanın güçlü yanlarını farketmeniz hayati bir öneme sahip. Walden CG600, tasarımının da etkisiyle midleri güçlü ve basları da belirgin verebilen bir enstrüman. Daha çok yumuşak penalı çalımlara, finger pick tekniğine ve arpejlere yatkın olduğunu hissettiren Walden, sert ve vurmalı çalımlar ile açık akorlardan ziyade yumuşak bir tekniği tercih ediyor. öte yandan farklı akortlar ile yaptığımız denemelerde de özellikle Drop D ve Açık G akortlarında herhangi bir cızırtı veya parazit sesine rastlamadığımızı da söylemeliyim. Bunu özellikle vurgulamamın sebebi, standart akortlamada kaliteli gibi duyulan bir çok akustik gitarda akort düşürdüğünüzde, en zayıf halka olan kalitesiz aksamların vibrasyona girmeye başlaması ve bazı akort tercihlerinin imkansız hale gelmesin. Walden’de bu tip bir sorun yok ve enstrüman her türlü zorlamaya kolaylıkla uyum sağlayabiliyor.

 

 

Sonuç
ülkemizde de artık fiyat / performans odaklı bir müşteri kitlesi gelişiyor. Sadece en pahalının en kaliteli olmadığını, ekonomik olarak ulaşılabilir modellerin de son derece işlevsel ve profesyonel olabileceğini artık bizler de görebiliyoruz. Bu bakış açısının en başarılı temsilcilerinden biri olan Walden CG600 CE’yi 450 $’lık etiket fiyatıyla günlük çalım, stüdyo kayıtları ve canlı performans kullanımı için sorunsuz, kaliteli ama bütçesini sarsmayacak bir enstrüman arayan tüm gitaristlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Gövde
• Gövde (ön) materyal: Sert Ladin
• Gövde (arka) materyal: Hint Gülağacı
• Gövde (yan) materyal: Hint Gülağacı
• Soundboard bracing: Scalloped-X

Sap
• Materyal: Maun
• Sap Kalınlığı: 1 11/16 ”
• Tuşe: Gülağacı
• Destek çubuğu: 2 yöne ayarlanabilir

Donanım

• Bağlantı: Siyah plastik
• Akort mekanizması: Die-cast krom
• Logo: İnci(mercan)
• Köprü: Gülağacı Köprü
• EQ: Fishman Aero+ veya Classic 4

Fiyat: 450 $
İletişim: Senkop Müzik (www.senkop.com.tr)

  Walden CG600CE

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here