Ana sayfa Haber Wait for me

Wait for me

0

Geçtiğimiz pazar gününden itibaren, Microsoft‘un yeni nesil işletim sistemi Windows 10 ile ilgili araştırmalar yaparken kapılar 2017’ye kadar açıldı ve sadece Windows 10′a değil, Microsoft’un 2017‘de tanıtmasını beklediğim yeni nesil işletim sistemine kadar varabildim. öncelikle bu konuyla ilgili ufak bir ipucu vermek gerekirse; borsacılar ve ekonomistler firmaların gelecekteki yaptırımlarını ve gelecekteki adımlarını çözümleyebilecek muazzam kişilerdir.  Borsadaki veya ekonomideki garip para hareketleriyle, bir şirketin büyüyüp küçüldüğü, gelecekteki adımları nasıl anlaşılıyor, anlayabilmiş değilim. Elbette bu konuda da bana yardımcı olan yazılımcıları unutmamam gerekiyor.

Buna benzer araştırma haberlerini daha önce Nexus 6 ve Android 5.0 ile ilgili yaptığımda 27 Ağustos‘ta gününü verdiğim “15 Ekim” tarihi olumlu sonuçlanmıştı. 15 Kasım bildiğiniz gibi Android 5.0’ın ve Nexus 6′nın resmi günüydü. Ardından firmaların 2015 ile ilgili planlarını, “Estranged” başlığı ile yayımlayıp ardından beklemeye koyulduk. Araştırma yaptığım beyaz masama bu sefer Microsoft‘u yatırdım ve Microsoft’un sonraki işletim sistemiyle ilgili bazı sonuçlara ulaştım. Haberi okurken, aynı zamanda dinlemeniz için Bob Seger’in Wait For Me şarkısını paylaşalım.

 

Windows 10‘un lansmanı ocak ayında gerçekleşecek. Microsoft, Windows 10‘un büyümesini kullanıcılarına bırakmışken, firma aynı zamanda Windows 10 sonrasında çalışacak işletim sistemi üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Burada kritik nokta, Windows 10′dan sonraki işletim sistemi şu sıralar zaten Microsoft tarafından kullanılan ve denenmekte olan bir işletim sistemi. Yakın tarihte tanıtılması beklenen, Windows 7 temalı ve Microsoft‘un “Nesnelerin İnterneti” platformuna güç vereceği işletim sistemi, Windows 10‘un ardından kullanıcılara sunulacak olan işletim sistemi. Yani, Microsoft 2017 yılında teknolojik cihazları birbirine bağlayan bir platformunu, kullanıcılarına işletim sistemi olarak sunacak. Nesnelerin İnterneti, yapay zekayı getiriyor, yapay zeka da bilgisayarın organik olarak “öğrenebilmesini” getiriyor. Aslında bu olaya bir filmin üçlemesi olarak bakabilirsiniz; Windows 8.1‘de öğrenmenin ve diğer cihazlarla bağlantı kurabilmenin temeli atıldı, Windows 10‘da Cortana ile beraber meyveler alınacak, sonraki nesil Windows‘ta da tamamen bağlanılabilirlik ve öğrenebilirlik işletim sistemine hakim olacak. Şimdilik bu Microsoft haberini bitirirken, bu yeni nesil işletim sisteminin adına da ışık tutmak gerekiyor. Bana ve çalışma arkadaşlarıma göre bu sistem klasik Windows ve numara sistemiyle değil hepimizin gönlünü kazanan XP gibi harfler ile oluşturulmuş bir versiyon olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here