Ana sayfa Donanım Vücut ısısı ile cihazlar şarj edilecek!

Vücut ısısı ile cihazlar şarj edilecek!

0

ABD Fayetteville Eyalet üniversitesi öğretim üyesi olan Prof.Dr.Daryush Ila, geliştirilecek yeni uygulamalar ile insan vücudunun pil olarak kullanılabileceğini mobil cihazların vücut ısısı ile şarj olabileceğini belirtti. İzmir üniversitesinde gerçekleştirilen bir termoelektrik seminerinde mühendislik fakültesi öğrencilerine konuşan Prof.Dr. Daryush Ila açıklamalarda bulundu.

 

 

Vücut ısısı ile cep telefonu ve kalp pili şarj edilecek

 

 

 

Seminerin konusu termoelektrik uygulamalar idi. Bu uygulamalar ile insan vücudunun pil olarak kullanılabileceğini belirten Ila, Matrix filminden örnekler vererek konuşmasına devam etti. Filmdeki hücreleri hatırlatan profesör termoelektriğin ön yargılarının aksine korkutucu olmadığını, hayatı kolaylaştırabileceğini anlattı.

 

İki yüzey arasındaki ısı farkı ile 1 nanometre kalınlığında silion ve altın levhaları özel bir işleme tabi tutarak sonsuz ve çevreci enerji kaynağına dönüştürebildiğini anlatan Ila, cep telefonlarının arkasına yerleştirilecek küçük levhalar ile cep telefonlarının, ısı farkı ile kolaylıkla şarj olabileceğini belirtti. Bu teknolojinin her alanda kullanabileceğini söyleyen Ila, gelecekte böyle bir yaşamın insanları beklediğini belirtti.

 

 

Vücut ısısı ile cep telefonu ve kalp pili şarj edilecek

 

 

Arabaların, apartmanların ya da güneş panellerinin de ek üreteç olarak kullanabileceğinin altını çizen Ila, tıp alanında da insan vücudu içinde ki 3 derecelik farkı kullanıp kalp pili gibi aletlerin sınırsız olarak çalışmasının mümkün oldğunu söyledi. İzmir üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet öztarhan, Prof.Dr. Ila”ya plaket verdi ve ileride ortak bir çalışmada yer alabileceklerini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here