Ana sayfa Yazılım VST Preset”leri

VST Preset”leri

0
Bu ayki konumuz Cubase 4 ile kullanıma sunulan VST3 konseptinin bir alt başlığı olan VST
preset’leri.

Bu preset formatının  fxp ve .fxb’lerin   (VST2 standartları)  yerini aldığını ve Mediabay’in sunduğu avantajları (search, tag vs..) VST Fx ve VST enstrümanları için kullanılabilir hale getirdiğini geçen yazımızda belirtmiştik. Hem VST enstrümanları, hem de VST efekt modülleri için ayrı ayrı oluşturulabilecek ‘VST presets’ dosyalarının özelliklerine gelince:


VST Effect Plug-in Preset

VST Effect Plug-in Preset, söz konusu preset’in VST2 veya VST3 standardında bir efekt ünitesinin parametrelerini daha sonra kullanmak için saklamamızı sağlayan preset çeşididir.

 

Sound Browser

VST preset dosyalarını kullanmak için Sound Browser’ı kullanırız. (Media->Sound Browser) Sound Browser,  aslında Mediabay’in bir versiyonu olup, yalnız Vst Preset ve Track Preset dosyalarının görüntülenmesi için özelleştirilmiştir. Burada yapabildiğimiz işlemler Mediabay’le benzerdir. (Mediabay konusunun üzerinde geçtiğimiz aylarda durmuştuk)

VST instrument preset oluşturmak için önce projemize bir adet ‘Instrument track’ ekleyelim. Bunun için Track List bölgesinde sağ tıklayıp ‘add Instrument Track ‘ bölgesini seçiyoruz. Ardından karşımıza gelen pencerede, kullanacağımız VST enstrümanını belirtip onay kutucuğunu tıklıyoruz.  Enstrüman modülünün ayarlarını isteğimiz doğrultusunda yaptıktan sonra sıra bu ayarları VST Preset olarak saklamaya geliyor. Bunun için enstrüman ara yüzünün üst kısmında bulunan preset ikonuna tıklayıp ‘save’ komutunu vermek plug-in ayarlarının saklanması için yeterlidir. Bu effekt modülleri için de aynı şekildedir. Plug-in modülünün ayarlarını, modüle ait kanalda kullanılan efekt modülleri ile beraber saklamak için ise ‘create track preset’ komutunu kullanırız.
 

 

 

Quick Controls

Track preset ile beraber saklanabilen bir özellik olan ‘quick controls’, bir plug-in e ait bir midi CC datasını veya otomatize edilebilir bir arayüz özelliğini, daha önceden belirlenmiş bir kontrolöre (MIDI controller) en fazla 8 adede kadar kalıcı olarak atanmasını ve bu yolla kontrol edilmesini sağlar. Bu özelliği kullanmak için öncelikle,  Devices->Device Setup->Remote Devices->Quick Controls yoluyla ulaştığımız pencerede kullanacağımız kontrol arabiriminin hangi MIDI input noktasına bağlı olduğunu belirtmeliyiz. MIDI kontrolörü üzerinde bulunan pot veya sürgülerin MIDI CC numaralarını Cubase’e tanıtmak için ‘learn’ fonksiyonunu kullanmak en pratik yol olacaktır. Sırasıyla bu işlemi sekizinci pot veya sürgümüze kadar yaparız.  (önce pencerede bulunan ‘learn’ kutucuğuna tıklamak, daha sonra hangi potu veya sürgüyü kullanacaksak ondan bir sinyal göndermek yeterli olacaktır.) Kontrolörümüzü tanıttıktan sonra artık proje ekranına dönüp bu özelliği kullanabiliriz.
 

 

 

 

 

 

 

öncelikle bir instrument track oluştururuz. Ardından bu kanala ait inspector bölgesinde bulunan ‘quick kontrol’ sekmesini genişletiriz. Burada 8 adet ‘atanmamış’ quick control sekmesi karşımıza çıkar. Herhangi birine tıklayıp, kullanılacak  arayüz özelliğe ait satırı seçtiğimiz anda o arayüz özelliği kontrolör tarafından kullanılabilir hale gelecektir. Bunu sırasıyla sekiz sekme için de yapabiliriz.  
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here