Ana sayfa Makale VR’ı Cazip Kılan Aksesuarlar

VR’ı Cazip Kılan Aksesuarlar

0

Sanal gerçeklik gözlükleri bizleri başka dünyalara taşıma yetenekleri sayesinde inanılmaz teknoloji parçaları olarak karşımızdalar. Bizlere farklı deneyimleri -çoğu zaman gerçek hayatta mümkün olmayanları- yaşatmaları her geçen gün daha da gerçekçi hale geliyor ve VR etkisi altına giriyoruz.

Modern sanal gerçeklik gözlükleri her ne kadar etkileyici olsa da sanal dünyayla etkileşim olanaklarına baktığımızda ne kadar kısıtlı kaldıkları açık. Elde tutulan küçük bir kontrolcü yardımıyla tetiği çekerek sanal dünyadaki her şeyi yapmak, olayın büyüsünü ciddi anlamda bozuyor.

Neyse ki piyasada pek popüler olmasa da sanal dünyayla etkileşim deneyimini arttıran aksesuarlar mevcut. İşte o aksesuarlardan en ilginçleri.

Wolverine

Stanford University Shape Lab tarafından ortaya çıkarılan bu aksesuar, üç boyutlu nesnelerle sanal dünyada etkileşimin nasıl ucuza mal edilebileceğini gösteriyor. Büyük elektrik motorlarına ihtiyaç duymadan çalışan sistem, sanal dünyadaki nesneleri tutma hissini size yaşatıyor.

Mobil giyilebilir haptik cihaz Wolverine, X-Men karakterinden adını alıyor çünkü şekil olarak kendisinin pençelerine oldukça benzeyen cihaz, farkı şekil ve boyutlardaki nesnelerin tutulmasını sağlıyor.

Her şey iyi güzel ama hala deneysel olan bu ürünü maalesef kimse satın alamıyor. Belki gelecekte satışa çıkar.

Haptik Eldivenler

Sanal dünyayla etkileşiminizi bir adım öteye taşımak isterken bir yandan havalı bir uşak gibi görünmek mi istiyorsunuz? Facebook’un sahipliğindeki Oculus VR, raporlara göre bir haptik eldiven üzerinde çalışıyor. Eldivenler hala halka tanıtılmasa da Facebook CEO’su Zuckerberg, daha önce birkaç Facebook gönderisinde bu eldivenlerden bahsetti.

Eldivenler içerlerinde tendonlar içeriyor ve bunlar dokunma hissi oluşturmak için gerilip gevşiyor. Bu gerilip gevşemeler yardımıyla hareketiniz kısıtlanıyor ya da serbest bırakılıyor.

Tüm Vücut Haptik Giysileri

Tıpkı Marvel filmlerinde göreceğiniz türde vücudu saran kostümler gibi bu giysilerin de eldivenlere kıyasla açık bir avantajı var: vücudunuzu daha fazla sarmaları.

Bu yıl CES 2018 konferansında Teslasuit firmasının yakında tanıtacağı bir ürün hakkında kısa bir bilgi edindik. Bu giysi, tüm vücudunuzu kaplıyor ve firmanın “electro-tactile haptic feedback system” adlı teknolojisinden güç alıyor. Teknoloji sinir hücrelerinize elektrik akımları göndererek dokunma hissi oluşturuyor. Bu teknoloji hafif dokunuşlardan sert çarpmalara kadar her şeyi kullanıcısına hissetirebilme yeteneğine sahip.

Tam bir vücut giysisi giyip VR dünyasına dalmak demek, bu alanda gerçekten hevesli kişilerin bu tüm vücut giysilerini kullanacak olması demek. Piyasaya sunulduklarında oyun deneyiminde çok büyük farklılık yaratacak bu giysilerle ilgileniyorsanız takipte kalın.

Beyin Şoku

Vücudunuzdaki farklı sinirlerin elektrik akımıyla tetiklenerek farklı hislerin yaratılmasına karşı mısınız? O zaman İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülen beyin şoklama deneyini pek sevmeyeceksiniz.

Hepimizin bildiği lastik el illüzyonunu bir aşama ileri taşıyan araştırmacılar deneklerin beyinlerini sanal bir eli sahiplenmeleri için kandırdılar. İnsanın kendi eliyle sanal olan aynı anda dokunulduğunda beyin, sanal olanı sahiplenmeye ve kontrol etmeye başlıyor. Bu aşama, beyne zarar vermeyen bir uyarı yöntemi olan “transcranial magnetic uyarı” ile gerçekleştiriliyor.

Deneyden yetkili Michela Bassolino, deneye katılanların %80’inde efektin sağlıklı şekilde çalıştığını belirtti.

Özelleştirilmiş Haptik Kontrolcüler

Bir senaryoya yoğunlaşan VR uygulamalarının içine girdiğinizde özelleştirilmiş kontrolcüler ortaya çıkarıp deneyimi gerçekleştirme imkanına sahip oluyorsunuz. Londra merkezli Fundamental VR firması tarafından geliştirilen teknoloji, geleceğin cerrahlarını yetiştirmeyi hedefliyor ve buna yönelik kontrolcüler tasarlıyorlar.

Sonsuzluğa Yürüyün

Haptik teknolojisi ile hisleri tetiklemek her ne kadar güzel olsa da VR için bundan daha fazlası gerekli. Bir örnek verecek olursak bunun en güzeli sanal dünyada yürüyebilmek ve koşabilmek olurdu. Şuan için herhangi bir aksesuar olmadan sanal dünyada yürümek ya kontrolcülerle yapılıyor ya da odanızın sınırları el verdiği ölçüde kısıtılı kalıyor.

Virtuix Omni adlı yönsüz koşu bandı, bu türde sanal gerçeklik uygulamaları için 360 derece özgür hareket imkanı sunuyor. Bu alet sayesinde olduğunuz yerden hareket etmeden sanal dünyalar görerek deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşıyabiliyorsunuz.

Sanal Koku

Dokunmak, görmek ve duymak hepsi çok önemli fakat koku duyularımız arasında çok önemli ve vazgeçilmez bir yere sahip. Geçen yıl, CamSoda adlı canlı kamera firması OhRoma adlı ürününü tanıttı. Bu ürün temelde bir gaz maskesinin içine koku yüklenmesiyle oluşuyor ve asıl hedeflediği kesim porno endüstrisi. Bu alan bize göre koku duyularından beslenen sanal gerçeklik için pek uygun olmasa da aynı teknolojinin farklı alanlara uygulanabilme ihtimali mevcut.

Sanal Tat

Son his, tat alma da sanal gerçeklik ile simüle edilebiliyor. Singapur Ulusal Üniversitesi programlanabilir bir kokteyl bardağı tasarladılar ve adını da “Vocktail” koydular. Sizi, daha doğrusu beyninizi istediğiniz ne olursa içtiğin şeklinde kandırabilen bardak, diğer teknolojiler gibi elektrik akımlarından faydalanıyor. Dudak tarafına yerleştirilmiş elektrotlar dilinizi uyararak içerikteki sıvının tuzlu, tatlı ya da ekşi olduğunu beyne iletmesini sağlıyor. Bardak bu aşamadan sonra kokuları kullanarak dilinizin algıladığı sahte aromaları geliştirip tam olarak ne içtiğinize sizi inandırıyor.

Sanal gerçeklik ile ilgili tüm çılgın aksesuarları sizle için listeledik. Bu listedeki her şeyi bir araya getirip kullanmaya başlarken dikkat etmeniz gereken önemli bir şey var o da giyindikten sonra kapının çalmaması zira açıklamak biraz zor olabilir.


Bu makale Newtech dergisinin Ağustos sayısında yayınlanmış olup Çağrı Babuçcuoğlu tarafından yazılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here