Ana sayfa Haber VR’ın Ardından Ne Geliyor?

VR’ın Ardından Ne Geliyor?

0

Sanal gerçeklik (VR) etrafında dönen ve ileride önümüzdeki on yılda teknolojinin kalıcı olmasını sağlayacak olan birçok güncel ve gelecek trendler var. Bunlara göz atarak gelecekte konunun nereye varacağını çıkarmaya çalışacağız.

Bunu, 360 video artışı ile içerik yeniliklerindeki artışın birleştiği piyasadaki mevcut konumdan görebiliriz. VR, oyun dünyasında bir teknoloji sansasyonu olmaya devam edecek ve bunun, özellikle 360 video içeriğle birleşmesiyle, tüketicilerin gündelik hayatında popülaritesini sürekli olarak artıracağını öngörüyoruz.

VR”ın şu anki durumu

Mark Zuckerberg’in Oculus’u 2014 yılında 2 milyar dolara satın alması, VR’ın teknolojinin geleceğinin ayrılmaz bir parçası olacağının nihai işaretiydi. Şu anda VR, oyun dünyasında çığır açarken; uygun fiyatlı kulaklık seçenekleri ve gelişmekte olan içerikle tüketici tarafında hız kazanıyor. Sayıları izleyerek hâlâ geniş büyüme fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. Bir VR başlığının tutma oranı, satın alınan sistemlerde oldukça yüksek; bunlardan yüzde 80’i müşterilerin elinde tutuluyor sadece yüzde 20’si perakendeciye geri dönüyor.

Yani, insanlar önemli oyuncular olmasalar bile, teknolojinin nereye gittiğini ne olacağını görmek için bekliyorlar.

360 Video ve VR

Peki, tüketiciyle karşı karşıya olan mobil VR için nasıl bir gelişme olmalı? Basit: 360 video. 360 video Facebook gibi sosyal platformlarda oldukça iyi yaşıyor ve VR içinde kesinlikle bir geleceği olacak. Bu ikiliyi bir araya getirmek, bireylerin Vimeo gibi zaten kullandıkları platformlarda kendi içeriğini yaratmalarına ve başkalarıyla yeni bir formatta paylaşmalarına olanak tanıyacak. Bunun son CES’de gördüğü ilgi gibi önemli bir göstergesi var. özellikle VR”daki bu unsur, şu anda planlananlar nedeniyle önümüzdeki yıl ciddi şekilde kendinden söz ettirecek.

 VR Through The Looking Glass

VR”ın geleceği parlak, bunu nerden biliyoruz: 2016 tatil sezonu satış rakamları, birçok VR tedarikçisinin beklenenden daha iyi sonuç alması ile birlikte, diğer fırsatlar potansiyel müşterilerin ilgisini çekmektedir. Yakın gelecekte 360 video ile birlikte daha fazla VR içeriği eklenmiş Netflix ve Hulu gibi akan video hizmetlerini bekleyin. Bu, VR’ye daha fazla dikkat ve katılım sağlamak için zaman kazandıracaktır.

Ayrıca, başlık için gelişmiş optik, video üretimi ve akan içerik servisleri ile güçlerini birleştiren üreticiler, tüketicilere daha güvenli ve satın alınabilir ekipmanlar, yani daha iyi ürünler sunulmasına izin verecekler.

Her şeyin biraz zaman almasına karşın, sanal gerçeklik, her zaman olduğu gibi kabararak devam edecektir. Bu ürünün geleceğine bir göz atarak diğer teknolojik gelişmelerle birlikte 360 video, oyun ve akan içerik gibi her türlü yeniliği görebilirsiniz. Tüm endüstrinin büyümesini izlerken ilginç zamanlar yaşayacağız.

Serdar Uzun

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here