Ana sayfa Makale VR’a hazır Notebook’lar

VR’a hazır Notebook’lar

0

Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlükleri, 360 derece oyunlar, uygulamalar ve videolar da dahil olmak üzere, inanılmaz derecede etkileyici deneyimleri vaat ediyorlar. Ancak sanal alanda yol almadan önce, Nvidia’nın 10 serisi GPU’ları veya şirketin en küçük dizüstü bilgisayarlarını bile sanal bir gerçeklik merkezi haline getiren yeni Max-Q GPU’lar gibi özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak.

İşte sanal gerçekliği deneyimlemeniz için gereken minimum özellikler:
1.    Intel Core i5-6300HQ işlemci
2.    Nvidia GeForce GTX 980, 1060, 1070 veya 1080 GPU
3.    8GB RAM
4.    İki USB 3.0 portu
5.    HDMI 1.4
6.    1920 x 1080 ekran
7.    Windows 8 veya 10

 

Ufukta görünen
Şimdilik, VR kullanıcıları gözlükleri çalıştırmak için gereken sayısız kablo sayesinde dizüstü bilgisayarlarına bağlanmış durumdalar. Bununla birlikte DisplayLink, sizi pahalı bir masaüstüne veya dizüstü bilgisayarına bağlayan bir grup tel olmadan sanal alanda dolaşmanıza izin verecek olan, kablosuz modül çözümü DisplayLink XR’yi sunmaya başladı. Bir VR gözlüğün arkasına eklenen şirketin ağ ekran teknolojisi, WiGig’in (kablosuz Gigabit) Wi-Fi”si üzerinden 120 fps kare hızına sahip bir çift 4K monitörü destekleyebiliyor.

Microsoft, Acer Mixed Reality AH101 Headset gibi yeni MR gözlikler ile VR alanına girdi. Büyük dizüstü üreticileriyle (Acer, Dell, HP ve Lenovo) yapılan işbirliği ile bu gözlükler, iki kademede sunulacak. Giriş seviyesi gözlükler $299’dan başlayacak ve entegre grafik kartları ile çalışma olanağına sahip olacakken, cihazların ultra versiyonu $499’a sunulacak ve ayrı grafik kartları ile çalışacaklar.

İlerleyen sayfalarda boyut ve fiyat açısından piyasanın dikkate değer VR”a hazır dizüstü bilgisayarlarıdır.

 

13 inç: 
Alienware 13 R3 OLED
Fiyatı: $1,700

Alienware serisinin en küçük üyesi , yalın, yeni bir profil ve bir Nvidia 10 serisi GPU ile geri döndü ve her zamankinden daha iyi. Şu anda sektördeki en küçük VR uyumlu dizüstü bilgisayarlardan biri haline geldi. Eğer bu yeterli değilse, Alienware 13’ün arkadan aydınlatması ve ses sistemi elden geçirilmişken, isteğe bağlı OLED ekranı cazibesini sürdürüyor. Kısaca, taşınabilir, güçlü, VR uyumlu bir oyun donanımı istiyorsanız, işte burada duruyor.

 

15 inç: 
MSI 15.6″ GT62VR Dominator
Fiyatı: 10,095 TL

MSI oyun dizüstüleri ve Nvidia gelecek nesil GeForce GTX 1080/1070/1060 ekran kartlarının mükemmel uyumu, sanal gerçeklik tutkunlarının arzuladığı seviyede bir deneyim kazandırıyor. Nvidia, Intel ve VIVE tarafından sertifikalandırılan bir marka olan MSI, VR”a hazır oyun dizüstü markası olarak sanal gerçeklik uygulamalarında benzersiz akıcılıkta ve güçlü bir mobil platform oluşturuyor. MSI oyun notebook”u ürünleri ile bu yeni teknolojiyi deneyimlemenizi tavsiye ederiz. İyi bir VR deneyimine şahit olmak için VR”a hazır MSI notebook”larını seçebilirsiniz. 

 


17 inç: Razer Blade Pro
Fiyatı: $3,699

Blade Pro’nun inceliğini zayıflık olarak görmeyin. Tam tersine cihaz, 8GB VRAM’li bir Nvidia GeForce GTX 1080 GPU ile donatılmıştır, bu da bir dizüstü bilgisayarda bulabileceğiniz en güçlü GPU”dur. Ancak Blade sadece geleneksel oyunlar için bir canavar değil, VR’da oldukça akıcı kareler de sağlayabiliyor. 

 


Değer: 
Acer Predator Helios 300
Fiyatı: $1,293

Fiyat açısından 15.6 inçlik Acer Predator Helios 300, bir performans makinesi. Masaüstü monitörünüzü kenara attıracak kadar parlak, geniş bir 1080p ekran sunuyor. Dizüstü bilgisayar aynı zamanda güçlü bir Core i7 işlemciye ve hem Oculus Rift’i hem de HTC Vive’ı kolayca destekleyebilen bir Nvidia GeForce GTX 1060 GPU’ya sahip. Ayrıca, eğer bu yeterli değilse, dizüstü bilgisayar sabit diskinizi ve RAM’ınızı yükseltmenize izin veren birkaç sistemden biri. Helios 300, ayrıca bir oyun dizüstü bilgisayarı için oldukça etkileyici olacak şekilde 5 saatten fazla pil ömrüne sahip.

 


Hafif:  
Razer Blade
Fiyatı: $1,799

Şirket, yıllardan beri güçlü bileşenleri sadece 0,7 inç kalınlığında bir alanda yönetmeye çalışıyor. Bu sefer, GeForce GTX 1060 GPU ile, VR”a hazır, 14 inçlik bir canavar yaratmaya çalışmış. Eğer bu yeterli değilse, Blade’in bu modeli, 1,799 dolar gibi agresif bir fiyatla satılıyor. Ancak oyun dizüstü bilgisayarı bu kadar güzel ve bu kadar güçlü olduğunda  seçim net görünüyor.

 

Gösteriş: 
Acer Predator 21X
Fiyatı: $9,000

Sadece bir oyun dizüstü bilgisayarlarında sunmak zorunda olduğu her şeyi gördüğünüzü düşündüğünüzde, akla Acer Predator 21 X geliyor. 8.4kg gibi anlamsız bir ağırlığa sahip olan Predator 21 X, kavisli bir ekrana sahip ilk dizüstü bilgisayar. Tobii’nin göz izleme teknolojisi ile birleştiğinde ciddi bir oyun deneyimi yaşanıyor.

 


Max-Q tasarımı: 
Asus ROG Zephyrus
Fiyatı: $2,699

Asus ROG Zephyrus, taşınabilirlik adına güçten taviz vermeksizin oyun dizüstü bilgisayarlarında yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor. Zephyrus’un ince kasasına Nvidia GeForce GTX 1080 GPU yerleştirilmiş, şirketin yeni Max-Q tasarımı sayesinde imkansız olan gerçekleştirilmiş. Bu, 0.7 inçlik sistemin mükemmel ve yüksek güçlü ve sanal gerçekliğe hazır olduğu anlamına geliyor.

 

 

İş istasyonu: 
MSI WS63VR 7RL
Fiyatı: $3,099

Nvidia Max-Q GPU’lu ilk iş istasyonu olan MSI WS63VR 7RL, cezbedici zarif bir çerçevede cesur bir güç sunuyor. 3D modelleme, video düzenleme veya mühendislik için tasarlanmış, ancak oyun ve sanal gerçeklik için de yeterince iyi. Yüklediğiniz verimlilik görevlerinin üstesinden geliyor ve iyi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here