Ana sayfa Haber Volkswagen”in şike skandalı gösterdi ki makineler yalan söyleyebiliyor

Volkswagen”in şike skandalı gösterdi ki makineler yalan söyleyebiliyor

0

Volkswagen’in şike skandalının ardından ABD’nin yanısıra Türkiye başta olmak üzere tüm avrupa ülkelerine gözler çevirildi. İngiltere gibi ülkelerde de Volkswagen’e yaptırımlar uygulanırken Türkiye’de durum hiç iç açıcı değil. Ancak TMMOB’un açıklamasına göre bu egzoz skandalıyla birlikte Türkiye’de yaşını doldurmuş otomobillerin fazlalığı ve emisyon değerlerinin bir standartı olmaması nedeniyle, Türkiye’de daha tartışmalı bir ortam var. Volswagen‘in dağıtımcısı olan Doğuş Otomotiv, 2 gün önce yaptığı açıklamayla, Türkiye’deki araçların emisyon şikesine karışmadığını açıkladı. Bu açıklamaya biz basın mensupları dahil kamuoyunun büyük bir bölümü bu açıklamaya inanmadı. Pek de inandırıcı bir açıklama gibi de görünmüyor. özellikle Tüv-Türk ile ortaklıklarının üzerine gidilmesi nedeniyle kamuoyunda böyle bir reaksiyon gelişti.

Yapılan tartışmaların gölgesinde Volkswagen’in şike skandalı birçok tartışmaları da beraberinde getirdi. Kullanılan yazılımlar, teknolojilerin gidişatı, tartışmalara sahne olurken teknoloji geliştiricileri ve “sadece iyi şeyler yapmaya çalışan” yazılımcılar, konunun başka bir tarafından tutmaya başladı: makineler, bilgisayarlar ve robotlar da yalan söyleyebiliyor. üstelik bunu da sadece geliştirlen yazılım sayesinde yapabiliyorlar. Bu, makinenin yalan söyleme olayını geliştirilmeye devam edilen yapay zeka konusuyla orantılı düşünecek olursak durum epeyce vahim, değil mi? üstelik geçmiş dönemde ortaya çıkan Hacking Team skandalını tekrar hatırlayacak olursak; hükümetlerin bir şirketten korsan yazılımllar alıp, bu yazılımları vatandaşlarını izlemek için kullandığını da düşünecek olursak, yazılımlar, kötü yönünü daha fazla göstermeye başladılar. 

Aslında yazılımların kötü yönü, savaşlar sayesinde biliniyordu. Yazılım sayesinde bir insanı anında öldürebilen bir silah teknolojisi ne kadar tehlikeliyse, yalan söyleyebilen, şike yapabilen bir yazılım da o kadar tehlikelidir. üstelik nükleer santrallerin, elektrik hatlarının ve diğer önemli tesislerin dahi yazılımlarla yönetildiğini düşünürsek bir silahtan daha tehlikeli bir durum ortaya çıkabiliyor.  Analog cihazların ekolojiyi kalbinden vurması gündemdedir, bazı teknolojiler dünyayı daha kötü bir ortam yapıyordu ancak daha günlük teknolojilerin böylesi bir kabiliyete ulaşabilmesi, yaygınlığı nedeniyle bir şeyleri onarabilme veya telafi edebilme imkanımızı da sıfırlıyor.

Konu, sadece Volkswagen değil, her gün kullandığımız teknolojilerin bize yalan söylemesi. Borsacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın yazılımlarının böylesi bir manipülasyon oluşturacağını düşünemiyorum bile. üstelik, kanser taraması yapabilen bir robotun, yazılım destekli yalan söyleyebileceğini ve sırf o ilaçları kullandırabilmek adına, “kanser teşhisi” koyabilecek düşüncesi, konuyu başka yerlere götürebiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here