Ana sayfa Haber Volkswagen, elektrikli ve otonom araçlara 40 milyar dolar yatırım yapacak

Volkswagen, elektrikli ve otonom araçlara 40 milyar dolar yatırım yapacak

0

Volkswagen elektrikli minibüs

Reuters’ten gelen rapora göre Alman otomotiv devi ve bir çok farklı firmayı bünyesinde barındıran Volkswagen, elektrikli ve otonom araçlara 34 milyar euroluk yatırım yapma kararı aldı. Yatırım kapsamında 2022 yılına kadar bahsettiğimiz segmentten çeşitli araçlara yönelik araştırma geliştirme çalışmaları yapılacak. Firma bu hedefin ardından 2030 yılına kadar her modelinin bir de elektrikli versiyonunu piyasaya süreceğini ifade etti. Firmanın 300 farklı modeli olduğunu düşündüğümüzde 2030’a kadar 300 farklı elektrikli araç göreceğiz.

Volkswagen CEO’su Matthias Mueller, Wolsburg’daki basın konferansında firmanın 2025 yılında elektrikli araç sektöründe lider konuma gelmek istediğini açıkladı. Şuan firmanın sahip olduğu araçlarla birlikte gelen yetersiz şarj altyapısı ve araçların sahip olduğu bataryaların yüksek bakım maliyeti gibi problemlerin aşılacağını belirten Mueller, Zwickau, Almanya’da 1 milyar dolarlık yatırımla yeni bir fabrika kurulacağını da ifade etti. Bu fabrika, sadece elektrikli araçların üretimini yaparak gelişim sürecini ciddi anlamda hızlandıracak. 

Volkswagen’in bir diğer ilgilendiği ve yatırım yaptığı alan olan otonom araçlar ile ilgili olarak ise Google ile anlaşma yapan firma, kuantum bilgisayarlar ve yapay zekanın geliştirilmesi aşamasında kullanılan bir çok teknolojinin ikili bir süreçle geliştirileceği ifade edildi. Volkswagen aynı zamanda geçtiğimiz Haziran ayında NVIDIA ile bir anlaşma yaparak makine öğrenimi alanında da gelişim hızını arttırdı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here