Ana sayfa Haber Volkswagen”de işler karmaşıklaşıyor

Volkswagen”de işler karmaşıklaşıyor

0

Ekolojist örgütler, Volkswagen‘in bazı otomobillerinin, özellikle Volkswagen Passat modelinin uygun emisyon değerlerinden daha yüksek olduğu konusunda uyarıyordu. özellikle Greepeace örgütü ABD’de ve Almanya’da Valkswagen’e karşı ve ilgili kurumlara karşı imza kampanyaları ve eylemler gerçekleştirerek soruşturmaların açılmalarını istiyorlardı. Geçen 2 yılın ardından ABD çevre Koruma Müdürlüğü artan şikayetlerin ardından iki dizel uzmanıyla soruşturma açtı ve soruşturmanın sonucunda Volkswagen‘in emisyon değerlerinde yazılım kaynaklı bir hile, şike yaptıkları ortaya çıktı. Her hafta Volkswagen‘in dağıtıcılarından otomobilleri geri çekme kararlarına, özürlere ve cezalara rağmen sular durulmadı ve Volkswagen’e sadece ABD’de 10’un üzerinde soruşturma açılmış durumda. Bu hafta itibariyle İngiltere’de de Volkswagen ile ilgili soruşturma açıldı.

Soruşturmayı yürüten ve olayın müfettişleri haline gelen John German ve P. Mock, soruşturmaları ve çıkan sonuçları ABD çevre Koruma Müdürlüğü’ne ve dünyada ilgili makamlara iletiyorlar. 

Valkswagen krizinin Türkiye ayağı biraz daha karışık. Aslında en karışık durum Türkiye’yle ilgili çünkü yılda yaklaşık 3 milyon aracın egzost  emisyonunu ölçen kurum; TüvTürk isimli bir oluşum. özel idare ile yönetiliyor ve her firma-şirket gibi ortakları var. TüvTürk’ün ortaklarından bir tanesi Porsche, Audi gibi otomobillerin dağıtımcılığını üstlenen Doğuş Otomobil yer alıyor.

Kaynaklara göre TüvTürk’ün 3 farklı ortaklarından bir tanesi Alman merkezli firma; TüvSüd. Bunun yanısıra Bridgepoint isiminde, daha önce F1 yarışlarıyla ilgili çalışmalar yürüttükleri de biliniyordu ve daha önce de söylediğimiz gibi Doğuş Otomobil. Bu üç ortaklı firma Türkiye’de 2008 yılından bugüne kadar Türkiye’deki muayene işletme hakkını kazanmıştı.

Türkiye’de gözler TüvTürk ve Valkswagen’in dağıtımcısı olan Doğuş Otomobil’de. Ancak iki firmadan da henüz açıklama yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here